Zavrieť

Porady

Nadobudnutie tovaru v tuzemsku...

Sme štvrťroční platcovia DPH. Kúpili sme súčiastky na počítač, ktorý si budeme skladať sami, z firmy z ČR (platca identif. v ČR), ktorá má v SR vedený účet, takže faktúru nám vystavili v slov. korunách bez DPH. Náme urobiť samozdanenie. DPH si vypočítame 19 % zo sumy, ktorá je uvedená na faktúre a neberieme do úvahy kurzy alebo musíme prepočítavať? Dátum úhrady zál. fa bol 15.3., fa konečná vystavená 20.3., fa slúži ako dodací list. Je na nej uvedená poznámka, z akej sumy v česk. korunách vychádzali pri výpočte sumy v Sk.
Kedy vzniká daňová povinnosť a právo na odpočítanie dane?
a) 15. deň mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom bol tovar dodaný,
čiže 15.4.
alebo
b) dňom vystavenia faktúry
Mne vychádza to b), čiže daň odviesť aj uplatniť na odpočet v 1. štvrťroku?
Usporiadat
rems rems

rems je offline (nepripojený) rems

žena
Monča
Sme štvrťroční platcovia DPH. Kúpili sme súčiastky na počítač, ktorý si budeme skladať sami, z firmy z ČR (platca identif. v ČR), ktorá má v SR vedený účet, takže faktúru nám vystavili v slov. korunách bez DPH. Náme urobiť samozdanenie. DPH si vypočítame 19 % zo sumy, ktorá je uvedená na faktúre a neberieme do úvahy kurzy alebo musíme prepočítavať? Dátum úhrady zál. fa bol 15.3., fa konečná vystavená 20.3., fa slúži ako dodací list. Je na nej uvedená poznámka, z akej sumy v česk. korunách vychádzali pri výpočte sumy v Sk.
Kedy vzniká daňová povinnosť a právo na odpočítanie dane?
a) 15. deň mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom bol tovar dodaný,
čiže 15.4.
alebo
b) dňom vystavenia faktúry
Mne vychádza to b), čiže daň odviesť aj uplatniť na odpočet v 1. štvrťroku?
Pokud jste obdrželi fa vystavenou na částku v SK, nic přepočítávat nemusíte.
Co se týče daňové povinnosti, je důležité, kdy vám bylo zboží dodané. Pokud před 20.3.(před vystavením konečné faktury), daňová povinnost vzniká dnem vystavení faktury, tzn.20.3. Pokud až po obdržení faktury, platí ten 15. den, podle §20, ods.1, písm.a)ZDPH, tzn.ve 2Q.
0 0
Mikolajova Mikolajova

Mikolajova je offline (nepripojený) Mikolajova

Chcem sa uistiť, faktúra z EU vystavená 30.03. fyzicky došla s tovarom 28.04.2006 kedy dať do DPH. Sme mesačný platci. Aký dátum prepočtu?
0 0
ALBO ALBO

ALBO je offline (nepripojený) ALBO

Mikolajova
Chcem sa uistiť, faktúra z EU vystavená 30.03. fyzicky došla s tovarom 28.04.2006 kedy dať do DPH. Sme mesačný platci. Aký dátum prepočtu?
15.5.2006 ...
0 0
Mikolajova Mikolajova

Mikolajova je offline (nepripojený) Mikolajova

ako by to bolo ak by som mala tovar 18.04. a faktúru 28.04.
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

V prípade, že tovar príde skôr, ako faktúra, tak v tomto prípade beriete kurz 28.4. Ak by ste faktúru nemali do 15.5. vystavenú, tak deň daňovej povinnosti je 15.5.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Mikolajova
ako by to bolo ak by som mala tovar 18.04. a faktúru 28.04.
Podľa§ 20 odst.1 písm.b, 28.4.06-dňom vyhotovenia faktúry.
0 0
Mikolajova Mikolajova

Mikolajova je offline (nepripojený) Mikolajova

Prepáčte, ale aj keď bola faktúra vystavená 30.03. len fyzicky prišla 28.04.
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

V tom prípade išlo o predfaktúru, lebo dátum dodania nastal neskôr... Daňová povinnosť mi potom vychádza až na 15.5. Ale nie som si istá, nech poradia skúsenejší...
0 0
monikago monikago

monikago je offline (nepripojený) monikago

Mikolajova
Chcem sa uistiť, faktúra z EU vystavená 30.03. fyzicky došla s tovarom 28.04.2006 kedy dať do DPH. Sme mesačný platci. Aký dátum prepočtu?

podľa mňa, keď ste mesačny platiteľ DPH, tak spravne by mala byt DPH prepocitana kurzom z 30.3., pretože je to datum vystavenia a vtedy si aj ta firma vykazuje predaj tovaru a tym padom to dava do intrastatov a tak, takze podla mna by ste tu dph-cku mali dat do marcoveho priznania a teda podat opravne danove priznanie za mesiac marec.

prisli sme na to tak,ze uz sa nam parkrat stalo, ze volali z ceskej firmy, ktora nam dodava tovar, ze nam nesedia dovezene sumy, ked mi vystavili fakturu napr. 31.1. a prisla mi az 28.2. s tovarom, takze odvtedy sa riadime dnom vystavenia faktury. a ked mi to pride po termine, tak musim podavat opravne danove priznanie, ale teraz to riesiem uz tak, ze ak sa stane ten pripad, ze vystavia fakturu tesne na prelome datumov, tak mi ju aspon zafaxuju, aby som bola pripravena, keby nestihla prist do podania danoveho priznania
Naposledy upravil monikago : 27.04.06 at 06:42
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

No ale podľa mňa je dôležité, kedy došlo k dodaniu tovaru - to že niekto vystaví faktúru skôr - pred dodaním - nemôžem predsa zdaňovať niečo, čo sme nenadobudli.

http://www.porada.sk/showthread.php?...ovaru+tuzemsku

http://www.porada.sk/showthread.php?...t=nadobudnutie
0 0
monikago monikago

monikago je offline (nepripojený) monikago

to priznavam, ze by to malo byt az po dodani tovaru, ale stalo sa mi aj to, ze tovar nam prisiel 28.2. a faktura bola vystavena 31.1. a pani, co nam robi intrastaty musela tiez prerabat tlaciva za mesiac januar, lebo pre nich je smerodnatny datum vystavenia a nie skutocny den dodania tovaru. tak preto sa riadim datum vystavenia, ci uz bol tovar dodany skor alebo neskor. nech to sedi na uradoch, inak minuly rok sme mali danovu kontrolu a nenamietali na to, ze uprednostnujeme den vystavenia pred dnom dodania
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

To bude asi tým, že oni asi ťažko zistia deň kedy bol tovar skutočne dodaný...
0 0
ALBO ALBO

ALBO je offline (nepripojený) ALBO

Monča
Sme štvrťroční platcovia DPH. Kúpili sme súčiastky na počítač, ktorý si budeme skladať sami, z firmy z ČR (platca identif. v ČR), ktorá má v SR vedený účet, takže faktúru nám vystavili v slov. korunách bez DPH. Náme urobiť samozdanenie. DPH si vypočítame 19 % zo sumy, ktorá je uvedená na faktúre a neberieme do úvahy kurzy alebo musíme prepočítavať? Dátum úhrady zál. fa bol 15.3., fa konečná vystavená 20.3., fa slúži ako dodací list. Je na nej uvedená poznámka, z akej sumy v česk. korunách vychádzali pri výpočte sumy v Sk.
Kedy vzniká daňová povinnosť a právo na odpočítanie dane?
a) 15. deň mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom bol tovar dodaný,
čiže 15.4.
alebo
b) dňom vystavenia faktúry
Mne vychádza to b), čiže daň odviesť aj uplatniť na odpočet v 1. štvrťroku?
Ked mate Fa sluziacu ako dodaci list z 20,3. tak ste vtedy prepokladam aj dostali tovar, takže to patri do marca.Kurz nie je dôlezity lebo je to v SK
0 0
Mikolajova Mikolajova

Mikolajova je offline (nepripojený) Mikolajova

Faktúra vystavený z EU platca plaltcovi dňa 04.05.2006. Fyzicky faktúra prišla 09.05.2006. Tovar prišiel 05.05.2006. Kedy vzniká v tomto prípade daňová povinnosť?
0 0
sara-ke sara-ke

sara-ke je offline (nepripojený) sara-ke

Dobry den,

chcela by som sa Vas opytat: mam fa z ČR - kupili sme tam nejake nahradne diely - tovar v hotovosti za ceske koruny, mam fa na 10 011,50 CZK (sadzba dph je tam 0%) /my sme platitelia dph-mesacny/ - aj dodavatel cesky je platitel- idem robit dan. priznanie k dph, ale neviem co s tou fa a dph, poradite mi? (myslim, ze mam robit samozdanenie, ale netusim co to vlastne je a ako sa to robi, kde sa to uvadza a pod.) prosiiim velmi mohli by ste mi to vysvetlit tak polopatisticky?? (uz som sa to tu raz pytala,ale neviem najst ten prispevok a myslim, ze mi aj tak nebolo o dpovedane) prosim poradte.
vopred dakujem

a este ak by som mohla sa opytat ako to mam zauctovat, aj to ked sme vybrali peniaze z banky a zmenili na ceske koruny a potom sa ta fa zaplatila v CR v hotovosti
(uctujem v Omege)
Naposledy upravil sara-ke : 22.05.06 at 07:50
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
sara-ke
Dobry den,
chcela by som sa Vas opytat: mam fa z ČR - kupili sme tam nejake nahradne diely - tovar v hotovosti za ceske koruny, mam fa na 10 011,50 CZK (sadzba dph je tam 0%) /my sme platitelia dph-mesacny/ - aj dodavatel cesky je platitel- idem robit dan. priznanie k dph, ale neviem co s tou fa a dph, poradite mi? (myslim, ze mam robit samozdanenie, ale netusim co to vlastne je a ako sa to robi, kde sa to uvadza a pod.) prosiiim velmi mohli by ste mi to vysvetlit tak polopatisticky??
Skúste:
http://www.porada.sk/t25902-nadobudn...kho-ttu-e.html
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
sara-ke
a este ak by som mohla sa opytat ako to mam zauctovat, aj to ked sme vybrali peniaze z banky a zmenili na ceske koruny a potom sa ta fa zaplatila v CR v hotovosti
(uctujem v Omege)
Predmetnú otázku uveďte prosím do správnej Porady. Tu je to
0 0
sara sara

sara je offline (nepripojený) sara

Mikolajova
Faktúra vystavený z EU platca plaltcovi dňa 04.05.2006. Fyzicky faktúra prišla 09.05.2006. Tovar prišiel 05.05.2006. Kedy vzniká v tomto prípade daňová povinnosť?
Možno to niekomu pomôže:
V PORADCOVI 10/2006 je zákon o DPH s komentárom, kde v komentári k §20 je uvedený aj takýto príklad:
Český dodávateľ odovzdal tovar na prepravu v ČR da 15.marca. V ten istý deň bola vyhotovená faktúra a bola zaslaná spolu s tovarom. Tovar kupujúci prevzal dňa 16.marca. Ide o špecifický prípad, kedy tovar už bol odoslaný, avšak u kupujúceho nebolo ešte uskutočnené nadobudnutie tovaru. V danom prípade je prístup členských krajín zväčša taký, že za deň dodania sa považuje deň vyhotovenia faktúry, a to z dôvodu, že tovar bol odoslaný v rovnaký deň ako bola vyhotovená faktúra, a preto uvedú takéto dodanie tovaru do iného členského štátu do súhrnného výkazu za I.štvrťrok. Ak slovenský platiteľ dane v týchto prípadoch vznik daňovej povinnosti z nadobudnutia tovaru uvedie do daňového priznania za marec (vyhotovenie faktúry), mal by sa takýto postup akceptovať. V zásade by nemalo dochádzať k rozdielnemu vykazovaniu dodania tovaruv členskej krajine dodávateľa a v členskej krajine nadobúdateľa tovaru.
0 0
rems rems

rems je offline (nepripojený) rems

žena
Ahojte poraďáci,
myslela jsem, že už v tom mám jasno, ale zase si nejsem jistá těmi kurzy k zaúčtování:
Fa z ČR vystavená 24.5., tovar došlý 26.5., takže logicky dle výše uvedeného vzniká daňová povinnost 15.6. Potud je mi to jasné. Tovar jsem přijala na sklad kurzem NBS k datu 26.5.. Následně jsem chtěla zaúčtovat přijatou fakturu, ale teď nevím: který mám tady vlasně použít kurz?
Kurz dodania tovaru - 26.5., nebo kurz vystavení fa - 24.5., program se mě ptá na kurz daňové povinnosti a odpočítania dane- což je 15.6.? Začínám v tom zase trošku plavat. Poradíte někdo prosím?
0 0
rems rems

rems je offline (nepripojený) rems

žena
Zaúčtovala jsem to kurzem dodania tovaru. Myslíte, že je to dobře?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať