Zavrieť

Porady

Náhrada príjmu pri dočasnej PN pre starobného dôchodcu pracujúceho na dohodu o VP

Máme ako zamestnávateľ povinnosť vyplatiť dohodárovi starobnému dôchodcovi náhradu príjmu pri DPN počas prvých 10 dní?
Zákon o náhrade príjmu pri DPN (462/2003) sa vo vymedzení zamestnanca odvoláva na zákon o SP , kde v par.4 odst 1 ( podľa odkazu zákona) dohodár starobný dôchodca nie je zamestnancom , t.j. nemá nárok,
ďalšia odvolávka zákona o náhrade DPN je na par. 4 odst 1d) zákona o SP a tam dohodár star.dôchodca nepatrí.
Na informáciách v SP mi pracovníčka povedala, že sme ako zamestnávateľ povinný náhradu vyplatiť, ale ja z čítania tohto zákona myslím, že túto povinnosť nemáme. Máte s tým prosím niekto praktickú skúsenosť?

Síce nikto zatiaľ nezareagoval, ale ponúkam informáciu zo Soc.poisťovne, v ktorej
ma odkazujú na Ministerstvo práce , soc.vecí a rodiny, nakoľko oni náhrady príjmu v kompetencii nemajú. S tým ja nepolemizujem akurát je zvláštne, že zákon o náhrade príjmu sa v definícii prijímateľa náhrady príjmu v plnom rozsahu odvoláva na Zákon o soc.poistení, ktorý je v priamej kompetencii SP.
Naposledy upravil siso : 19.09.14 at 06:31
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Ale veď ten dôchodca vôbec nemá nemocenské poistenie . na základe čoho by si chcela platiť ?
    V §4 odst 1 a,b,c aj d sú vymenovaní všetci tí, ktorí nie sú zamestnancami podľa tohto zákona

    Náhrada príjmu pri dočasnej PN pre starobného dôchodcu pracujúceho na dohodu o VP

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.