Zavrieť

Porady

narok na matersku

Dobry den chcela by som sa opytat ci mi viete poradit ci mam narok na matersku.Zamestnana som bola od 28.9.2012 do 24.11.2013 na marodke som bola od 25.11.2013 do 31.12.2013 cize nemocensky som bola poistena momentalne som tehotna termin mam 23 januara cize matersku by som si mala vybavovat niekedy v decembri viem ze musim byt nemocensky poistena 270 dni za posledne dva roky pred porodom len neviem si to vyratat vedeliby ste mi poradit?
veronikasad PN-ka bola z ochrannej doby (po skončení prac.pomeru) ?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Podmienku 270 dní nem.poistenia splňaš. Pre vznik nároku na materské však potrebuješ v deň nástupu aktívne nem.poistenie - zo zamestnania, alebo ako dobrovolne poistená osoba.
    8 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    janaj733 aha tak na peniaze asi narok nemam a idem sa opytat moze manzel poberat matersku aj ked je zamestnany?
    Xanti Čomu si neporozumela, MD mať môžeš stačí urobiť 1 vec. A tou je prihlásiť sa na dobrovolné poistenie .. a bude MD cca 260e .
    alebo si nájsť zamestnanie .. a vtedy bude MD rátaná z platu z roku 2013 ..
    janaj733 no neviem ci by malo zmysel sa este prihlasit na dobrovolne poistenie kedze kedze do materskej mi zostavaju nejake 3 mesiace a zamestnanie si uz tazko najdem kedze tehotnu nezamestnaju
    veronikasad Stačí ti 1-2 dni dobr.poistenia tesne pred nástupom na materskú ...
    Xanti stačí sa ti prihlásiť na DNP 1-2 dni pred nástupom na MD .. zaplatiť ich a MD máš, alebo 1-2 dni pred nejakou PN ak by bolo potrebné .
    janaj733 dakujem cize keby ze si teraz vybavym to dobrovolne poistenie zaplatim tak sa mozem do tyzdna dat na marodku a poberat peniaze kedze mam aj tak rizikove tehotenstvo?
    veronikasad Ak máš rizikové tehotenstvo a prihlásiš sa ako dobrovolne poistená osoba v SP pred nástupom na PN-ku, vznikne ti nárok na nemocenské z min. vymer.základu. Počas PN a materskej sa dobrovolné poistenie neplatí.
    janaj733 dakujem
      zbaliť

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.