Zavrieť

Porady

Likvidácia zásob

Viem,že sa tu popísalo viac článkov, názory sa však rôznia. Firma predáva tonery,perá,kancel. potreby. Urobili inventúru. Vyradili tovar za cca 7tis.€. Išlo o perá, ktoré nepísali, náplne do tlačiarní, ktoré sa už nevyrábajú, náplne, ktoré boli vyschnuté. Tvrdím, že treba napísať škodový protokol a tovar odpísať zo skladu. Mám za to, že ide o nezavinenú škodu ergo by nemala zvýšiť ZD a ponížiť výdavky.. Na druhej strane však dilema, lebo tovar už vo výdavkoch bol uznaný pri nákupe a DPH odpočítaná. Dnes idem k majiteľovi a chcem mu povedať ako sa to dá odpísať bez toho, aby sme to museli stornovať z výdavkov a ešte i doplatiť DPH. Firma vedie JÚ,je mesačný platca DPH. Viete mi niekto poskytnúť info z Vašej praxe?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

    Dáša_
    ja osobne by som sa co najviac snazila "prehnat" to cez vypredaj - vtedy sa odvadza DPH z predajnej ceny. Žiadne stornovanie výdavkov, žiadny doplácanie DPH z nákupu. Veď nikto nebude zisťovať, kto to v tom výpredaji kúpil. Obzvlášť, keď máte registračku.
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Niuška to moc nesúhlasím. už logicky, kto si kúpi pero,čo nepíše a toner,keďani tlačiaren nemá taku? ale dobre,ak by som to robila takto, tak potom to predám za 10€ všetko a bodka? nezdá sa mi to....
    Dáša_ a to vždy skúmaš umysly zákazníkov, prečo si kupujú to alebo ono? A ako vieš, že nemá doma výbehovú tlačiareň a nerobí si zásoby tonerov? Ja osobne mám doma tlačiaren, ktorá ma cca 15 rokov a furt je funkčná. Alebo chce niekto ten prášok z tlačiarne použiť na niečo úplne iné? Vieš povedať, ktorý paragraf daňových zákonov toto zakazuje?
    Niuška To nie je predmetom mojej otázky. Pýtam sa na spôsob odpisu tohoto tovaru s minim. zásahom do DPH a ZD a teda,ak myslíš,že predať, tak akože stanovím cenu zo 7 tis napr. na cenu "výpredaja" an blok za 70 €?
    Dáša_ keby som to mala robit ja, tak sa s tým pohrám a preženiem to cez registračku počas dvoch troch mesiacov postupne ako výpredaj. Toto je spôsob, keď najmenej negatívne ovplyvníš toky peňazí vo firme.
    Niuška to by šlo. hoci stanovenie ceny je otázne. spravím súpis napr. tonery NC 20 € (vymýšľam) x 70 ks = 1400 bez dph. predám za 14 €.
    Dáša_ no, práve takto by som to nerobila - ale postupne po kuse. Ako vypredaj, ozajstny. No ale urob ako myslíš.
      zbaliť

    Adiks je offline (nepripojený) Adiks

    účtovník Adiks
    Je pravda, že pri výpredaji sa odvádza DPH z predajnej ceny, ale pravdou je aj to, že na tovar, ktorý bude predmetom výpredaja je potrebné vytvoriť opravné položky. Čo ušetríte na DPH, doplatíte na dani z príjmov.

    Naposledy upravil Adiks : 03.10.14 at 10:56
    Dáša_ ako sa tvoria opravné položky v jednoduchom účtovníctve?
    Adiks Ďakujem za upozornenie.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.