Zavrieť

Porady

Francúzske okno na balkóne - je potrebné stavebné povolenie, alebo iba ohlásenie?

Ahojte,

chcem sa opýtať, či je potrebné stavebné povolenie, alebo len ohlásenie v prípade, ak chceme miesto klasických balkónových dverí s oknom, osadiť francúzske okno. Ide o tehlový bytový dom, nie panelák.
Je potrebné príp. ďalšie povolenia? (hl. architekt, spoločenstvo vlastníkov a pod.?)

Ďakujem za reakcie.
3 komentárov     zbaliť
Chobot Viem, čo je francúzsky balkón, ale neviem, čo je francúzske okno.

Teraz tam máš riadny balkón?

Franczsky balkón sú vlastne klasické balkónové dvere, ale nie je tam balkón. Ak tam máš balkón, tak aké okno tam chceš dať? Nebudeš chodiť na balkón. Z popisu som nepochopil, čo vlastne chceš.
jednaotazocka Ahoj, hovorím o francúzskom okne, nie francúzskom balkóne. Balkon mame klasicky, s "klasickym" usporiadanim a to balkonove dvere s oknom, pod ktorym je tehlový múrik, ktorý ak odstránime, vznikne priestor pre francúzske okno (akoby dve balkónove dvere vedľa seba).
Chobot Aha, už chápem. Len som si to chcel ujasniť.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Nakoľko ide o zásah do nosných stien a to dokonca do obvodového plášťa, povedal by som, že je potrebný nielen odborné stanovisko statika a súhlas spoluvlastníkov, ale navyše možno aj ohlásenie a možno aj stavebné povolenie, lebo meníš štruktúru okien a vzhľad fasády.

    Ja som pre niekoľkými rokmi chcel vymeniť práve francúzsky balkón za okno (domurovať spodok) a na stavebnom odbore miestneho úradu mi to neschválili, lebo to je zásadná zmena fasády (ten kryt pred dverami by som bol ponechal).
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    zavesnebalkony suhlasim..
    ivka70 V bytovom dome mozno aj suhlas architekta, ktory bytovy dom navrhol
    alaya1 ivka a co ked ma dom 70 rokov? kde je uz ten architekt?
      zbaliť

    Misicka21 je offline (nepripojený) Misicka21

    Miška Misicka21
    ... majú to vedľa nás v paneláku a vyzerá to neskutočne, ale neviem čo potrebujete na to
    7 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    buchač Fááááákt neskutočne ....
    Misicka21 ja viem
    arizona Ked si bude kazdy vlastnik bytu menit velkosti okien a dveri podla seba, tak ten cinziak bude vyzerat fakt neskutoooocneee!!! je dobre, ze existuju aj zakony a zdravy rozum, ktore tieto hluposti nepovoluju a neschvaluju
    buchač Misicka21 ma asi nepochopila...
    lujza.j ja by som si tiež hned vrazila francúzske a čo je na tom...buchi nemachruj
    jednaotazocka arizona ... sam od seba znamena ze podla zakona? na tie sa totis pytam. prosim o radu.
    arizona Ano, potrebujes stavebne povolenie ,vyjadrenie statika a suhlas ostatnych spoluvlastnikov. Lebo ta vonkajsia fasada nie je tvoje vlastnictvo,takze nemozes si robit otvory,ake sa ti pacia a kazdy zasah do fasady meni celkovy vzhlad bytovky. Na nete najdes vela rad, napr. http://mojdom.zoznam.sk/cl/100509/13...pohladu-uradov
      zbaliť

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    ja by som ti (po mojej čerstvej skúsenosti) poradila - že presne sa dozvieš len u vás na MU (stavebný odbor). že či bude treba aj stavebné povolenie. v každom prípade ti treba minimálne "ohlásenie" .
    napr v našom meste bolo treba pri rekonštrukcii kúpelne (vyhodenie papundekla - a nahradenie Yporom, bez zásahu do nosných priečok) k "ohláseniu" doložiť aj posudok statika.
    a v inom meste na takú istú rekonštrukciu stačí "ohlásenie" bez posudku statika.
    takže - nie všade rovnako postupujú:

    kukučka je offline (nepripojený) kukučka

    kukučka
    Predpokladám, že chceš vybrať múrik pod oknom. Ak máš klasický balkón, načo ti je francúzske okno? = okno so zábradlím??? To zase sme niečo vymysleli?

    Schválne som pozrela na poľské stránky:

    https://www.google.sk/search?q=franc...iw=960&bih=454

    Francúzske okno na balkóne - je potrebné stavebné povolenie, alebo iba ohlásenie?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.