Zavrieť

Porady

Budem mať nárok na ďalšiu materskú ?

Ahojte chcela by som Vas poprosiť o radu pracovala som vo firme 6 rokov išla som na materskú a tak na rodičak trvalo to presne 3 roky po ukončeni rodičaku som nastupila do firmy kde som 5 dni čerpala dovolenku a dostala som výpoved na základe vzájomnej dohody. Zaregistrovala som sa na UPSVaR do evidencie nezamestnaných a tak nasledovne som žiadala aj o podporu na ktorú by som mala mať nárok, teraz čakám na rozhodnutie či mi schvália podporu. A moja otázka znie či budem mať nárok na dávku počas druhej materskej zatial ešte tehotná nie som , ako by som mala postupovať či si predlžiť radšej starostlivosť dietata do 6 rokov kde sa platia celkové odvody alebo až po vyčerpani podpory ktorá by mala trvať do januára Dakujem krásne
veronikasad K akému dátumu bol ukončený pracovný pomer ?
editka1608 tak synček mal 3.8.2014 3 rôčky ja som do práce nastúpila 4.8.2014 výpoveď bola k 10.8.2014
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Za osobu starajúcu sa o dieťa do 6 rokov veku štát platí len zdravotné (do prísl.ZP) a dôchodkové poistenie (v SP). Nárok na materské vzniká z nem.poistenia (SP). Ak by si bola tehotná v čase ukončenia prac.pomeru, vzťahuje sa na teba 8-mesačná ochranná doba.
    Podmienkou nároku na materské je 270 dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch.
    V deeň nástupu na materskú musíš mať aktívne nem.poistenie (zo zamestnania, alebo ako dobrovolne poistená osoba)
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    editka1608 čiže napr. keby som otehotnela do konca roka 2014 tak by som mala ešte nárok na materskú či nedostanem nič ked som na podpore podpora neplati nemocenské poist?, alebo sa musim niekde zamestnať ? alebo sa potom dobrovoľne poistit? joj ja sa tomu vôbec nerozumiem :-(
    veronikasad Dôležitý je dátum nástupu na MD, príp. dátum pôrodu. K tomuto dátumu potrebuješ 270 dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch + aktívne nem.poistenie (stačí jeden deň pred nástupom na MD). Pre účely materského nem.poistenie trvalo aj počas materskej a rodičovskej dovolenky.
    editka1608 čiže ak tomu dobre rozumiem tak počas materskej a rodičovskej dovolenky bolo za mňa platené to nemocenské poistenie čiže mne len ostava potom sa nahlásiť na to DNP aspon keby som chcela že čerpať marodku alebo potom materskú že ?
    veronikasad Doba poistenia počas MD a RD platí len pre materskú. Pre nemocenské z dobrovolného poistenia musíš splniť podmienku 270 dní poistenia, započítavajú sa ti len dni po skončení RD. Ak by si sa zamestnala, máš nárok na nemocenské od 1. dňa poistenia zo zamestnania (nevyžaduje sa splnenie podmienky 270 dní poistenia)
    Katy a R a ešte dodám, že na DNP sa už samostatne nedá "nahlásiť" - musíš mať balík min NP+celé DP
    editka1608 no to viem že ma byť cely balik to jest minimalna suma 140 eur že ?
      zbaliť

    Budem mať nárok na ďalšiu materskú ?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.