Zavrieť

Porady

Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    mondes je offline (nepripojený) mondes

    mondes
    Ak je manželka na materskej dovolenke, v tom prípade je dôchodkovo poistená, preto môže manželovi - živnostníkovi vypomáhať. Ak má však manžel s.r.o., tak nemôže vypomáhať. Teda môže, ale ju musí prihlásiť do SP.

    Alexi300 je offline (nepripojený) Alexi300

    Alexi300
    Ak Ti pomáha a Ty jej neplatíš, nikoho do toho nič, nejde o pracovno-právny pomer zo žiadneho hľadiska. Ak jej platíš, musíš ju mať ako zamestnanca alebo na nejakú dohodu. Upresni trochu otázku ak sa dá...
    7 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    veronikasad Nevrav, a zákon o nelegálnej práci ti nič nehovorí ? Inšpektorov vôbec nezaujíma, či platíš alebo neplatíš ...
    Alexi300 veronikasad, prosím Ťa. ak Ti pri živnosti vypomáha rodinný príslušník a robí to dobrovoľne a zadarmo, nie je to závislá práca podľa zákonníka práce a ver mi, že inšpektorov práce to zaujímať nebude. Ale bolo by dobré upresniť, o akú výpomoc vlastne ide a v akom rozsahu, či skutočne nejde o závislú prácu...
    veronikasad Ak nie je vypomáhajúci dôchodca, študent alebo inak dôchodkovo poistený, veru im to vadiť bude a pokuta živnostníka neminie ... Napr. uchádzač o zamestnanie, aj keby to bola manželka, vypomáhať bez dohody nemôže.
    Martina Mh Vypomáham mojej sestre ked potrebuje samozrejme ma neplati a som na MD takže nepotrebuje k tomu žiadnu zmluvu a bude to platiť aj ked budem evidovaná na úrade práce a ešte sa chcem opýtať je to obchod s potravinami potrebujem ako výpomoc zdravotný preukaz
    Alexi300 Pokiaľ viem, zdravotný preukaz potrebuješ vždy, keď robíš s potravinami, tam nie je o čom. Ako často jej tam vypomáhaš? Ak máš nejakú pracovnú dobu a konáš podľa jej príkazov, v jej mene a na jej zodpovednosť, budeš spadať pod závislú prácu, osobne odporúčam potom uzatvoriť dohodu o pracovnej činnosti.
    veronikasad Nie je potrebná dohoda, počas MD a RD je ddôchodkovo poistená ako osoba starajúca sa o dieťa do 6 rokov veku. Môže vypomáhať bez zmluvy, neide o nelegálnu prácu.
    veronikasad Počas evidencie na UP nebude dôchodkovo poistená, tam by bola nutná dohoda. Treba si však preveriť, či nie je možný súbeh evidencie na UP a v SP ako osoba starajúca sa o dieťa do 6 rokov veku. Vtedy by dohodu nepotrebovala.
      zbaliť

    výpomoc rodinného príslušníka na materskej dovolenke pre živnostníka

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.