Zavrieť

Porady

Predaj software vytvorený súkromnou osobou

Mili poraďáci,
ako by ste postupovali v prípade, ze manželka má živnosť, kde je uvedena aj tvorba softwéru. Súčasne je zamestnaná. Jej manžel, ktorý nemá živnosť vytvorí program, ktorý má možnosť jednorázovo predať do zahraničia. Môže ten program predať na manželkinu živnosť? Alebo si musí príjem zdaniť on v samostatnom priznaní ako mimoriadny príjem?
Vopred vďaka za trefnú odpoveď.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    Vystavila by som na majiteľa živnosti. Neverím, že by kontrola išla až tak ďaleko, aby nútila živnostníka preukázať, že programovať vie.

    Annie je offline (nepripojený) Annie

    Annie
    Dakujem za odpoved.
    Na daňovom úrade mi povedali, že keď chce niekto robiť na základe autorského zákona, musí sa niekde zaregistrovať, ale nevedeli kde.
    Nevie to náhodou niekto z vás? Alebo aspoň kde by som sa to mohla dozvedieť.
    Na základe akej zmluvy, ci faktúry by potom ten software mohol predávať?

    hron je offline (nepripojený) hron

    hron
    Pokiaľ si pamätám z autorského zákona, jeho predmetom bol samotny produkt, jeho definícia a jeho ochrana.
    O definícii z titulu registrácie niekoho niekde tam nepadlo ani slovo. Nanajvýš odlišenie, či dielo bolo vytvorené zo zamestnaneckého pomeru, alebo nie.
    Ani neexistuje žiadna Slovenska komora programátorov.
    Ani žiadne iné vymyšlance daňovych úradnikov. Inač by to rovno odcitovali zo zákona. Je totiž ich povinnosťou kontrolovať náležitosti podľa zákona. Ak by taký bol, pochybujem, že by ho tajili.

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    Myslím, že na DÚ spomenuli "autorské práva" z toho titulu, že aj také príjmy sa priznávajú a majú aj svoj riadok v daň.priznaní. Ani ja som zatiaľ nepočula o povinnej registrácii "tvorcov", ale ak by som vytvorila softvér (čo je práca hodná obdivu), rozhodne by som sa pred jeho predajom snažila získať aut.právo. Asi by viac vedeli povedať poradcovia, ktorí pracujú pre firmu, ktorá má v náplni tvorbu softvéru.

    hron je offline (nepripojený) hron

    hron
    Autorske pravo sa ziskava jedinou cestou. Jeho vytvorenim, a obhajenim, ze ma vsetky znaky, ktore spomina zakon. A iny zakon dokonca VYSLOVNE uvadza, ze vytvaranie diel podliehajucich autorskemu pravu NIE JE podnikanim. Takze asi tazko chciet na to nejaku registraciu.

    Nike je offline (nepripojený) Nike

    Nike
    Hron, ktorý zákon to hovorí:"ze vytvaranie diel podliehajucich autorskemu pravu NIE JE podnikanim".
    Môžeme o tom polemizovať, ale do ZDP to podľa mna patrí do § 6.2a.

    Predaj software vytvorený súkromnou osobou

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.