Zavrieť

Porady

Platnosť zmluvy so splnomocnenim bez podpisu prijatia splnomocnenia

Je platná predajná zmluva napísaná u notára ,kde predávajúci mal splnomocnenie na ktorom nebol podpis, že prijíma splnomocnenie ?
Naposledy upravil ivka70 : 19.10.14 at 10:11
7 komentárov     zbaliť
buchač ..predávajúci mal splnomocnenie na ktorom nebol podpis, že prijíma splnomocnenie..
---------------------------------------------
Trochu mi to nepasuje....teda, ak dobre čítam a aj chápem.
Takže predávajúci (originálny) podpísal splnomocnenie pre predávajúceho (splnomocniteľa) a splnomocniteľ nie ? Čiže by tam mali byť dva podpisy.
Ale tú plnú moc splnomocnenec mohol podpísať aj pred notárom...čo je bežná prax kvôli overeniu podpisu.
luja5 Dobre chápem otázku, že podpis splnomocnenca (osoby splnomocnenej predať) na plnomocenstve nechýba, ale pri jeho podpise nie je text „splnomocnenie prijímam“? Mohol by si otázku upresniť?
j.oliva Chápeš to dobre -nie je tam text : splnomocnenie prijímam s podpisom
buchač Zaujímavá formulka ....že " splnomocnenie prijímam"...

A keď tam nebude, to znamená, že plná moc neplatí?
Alebo to poviem inak...čo v prípade,že je vydaná plná moc a dotyčná osoba plnú moc neprijme ???

Trochu proti logike, ale nevadí ...
avalik buchy, su rozsudky Najvyssieho sudu, kde sa uvadza, ze v niektorych pripadoch je plnomocenstvo neplatne ak tam nie je uvedene prijatie splnomocnenia
buchač Niektoré sú niektoré......ale mne sa jedná len a len o bežný život.
avalik praveze, islo o veci z bezneho zivota
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    misoft je offline (nepripojený) misoft

    misoft
    Ujasniť: "predávajúci" s plnou mocou nebol majiteľ? Plná moc bez podpisu splnomocnovateľa je neplatná (to by som si mohol napísať X plných mocí a predávať hocičo jedna radosť).
    Takto uzatvorená zmluva je neplatná, i keď bola podpísaná pred notárom. A mám dojem, že i ten notár by mal obrovské problémy. On síce nekontroluje obsah, ale pravosť podpisov a v tomto prípade by povolil - potvrdil podpis osoby, ktorá nemohla zmluvu uzavrieť - nebola tým poverená pre neplatnú plnú moc.
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    axeco Notar by nemal ziadne problemy, pretoze vsetko je OK. Ak niekoho splnomocnim napr. na prevzatie vyplaty - podpis tam davam len ja
    misoft No práve! Tam - podľa popisu - nebol podpis prijatia plnej moci. Jedná sa predsa o obchodnú zmluvu!
    axeco hi hi hi a kde si vygooglil, ze je nutny podpis prijatia plnej moci ?
    misoft Napr.:
    http://www.vzory-zmluv-zadarmo.sk/os...isat-plnu-moc/
    http://www.vzory-zmluv-zadarmo.sk/ob...splnomocnenie/
    http://www.vzory-zmluv-zadarmo.sk/re...rskym-zapisom/
    A teraz buď múdry!
    axeco Taketo vzory mozem najst stovky http://www.studentservis.sk/vzorove-...splnomocnenie/
    ale ani obchodny , ani obciansky zakonnik to neprikazuje. Splnomocnenec dava svoj suhlas az na predmetnu zmluvu alebo na vyplatny harok - kde kona /podpisuje/ v mene splnomocnitela
    j.oliva Upresňujem- boli traja spolumajitelia. Jeden z nich dostal plnú moc od oboch k predaju majetku. Táto plná moc by podľa zákona mala obsahovať aj klauzulu, kde splnomocnený prijíma plnú moc. Táto klauzula tam chýba. Nejedná sa o výplatu, ale o predaj rodinného domu.
      zbaliť

    luja5 je offline (nepripojený) luja5

    luja5
    V komentároch som už toho napísala dosť, tak napíšem svoj názor aj konkrétne k zadanej otázke. A ešte trochu rozvírim hladinu merita veci.
    Nakoľko ide o predaj domu, vychádzala by som zo znenia ust. § 30 ods. 5 písm. d) katastrálneho zákona (http://www.zakonypreludi.sk/zz/1995-162/znenie-20131001), podľa ktorého prílohou k návrhu na vklad je dohoda o splnomocnení. Dohodu chápem ako min. dvojstranný právny úkon a z toho mi logicky vyplýva, že by mala obsahovať podpisy obidvoch strán, ktoré sa na niečom dohodli, súhlasia s tým.... Splnomocnenie by teda nemalo byť platné a nadväzne ani zmluva uzavretá na základe takéhoto splnomocnenia, ak je splnomocnenie len jednostranným právnym úkonom a nie dohodou. Či dohoda musí obsahovať priamo formulku "splnomocnenie prijímam", môže byť na diskusiu, ale z dohody by malo byť jasné, že strany s dohodou súhlasia (podobe, ako sa zvykne napríklad v zmluve o prevode vlastníctva nehnuteľnosti písať, že na znak súhlasu zmluvné strany zmluvu podpisujú). To je však len moje chápanie uvedeného zák. ustanovenia, ak by som chcela mať istotu, vyžiadala by som si stanovisko s vysvetlením od katastra, ktorý rozhoduje o návrhu na vklad do KN.

    § 30
    (5) Prílohou k návrhu na vklad je zmluva, na ktorej základe má byť zapísané právo k nehnuteľnosti do katastra, v dvoch vyhotoveniach. Ďalšími prílohami sú:
    d) dohoda o splnomocnení, ak je účastník konania zastúpený splnomocnencom; podpis splnomocniteľa musí byť osvedčený, ak sa osvedčenie podpisu vyžaduje podľa § 42 ods. 3,

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    Občiansky zákonník

    Zastúpenie na základe plnomocenstva

    § 31

    (1) Pri právnom úkone sa možno dať zastúpiť fyzickou alebo právnickou osobou. Splnomocniteľ udelí za týmto účelom plnomocenstvo splnomocnencovi, v ktorom sa musí uviesť rozsah splnomocnencovho oprávnenia.

    (2) Pri plnomocenstve udelenom právnickej osobe vzniká právo konať za splnomocniteľa štatutárnemu orgánu tejto osoby alebo osobe, ktorej tento orgán udelí plnomocenstvo.

    (3) Plnomocenstvo možno udeliť aj niekoľkým splnomocnencom spoločne. Ak v plnomocenstve udelenom niekoľkým splnomocnencom nie je určené inak, musia konať všetci spoločne.

    (4) Ak je potrebné, aby sa právny úkon urobil v písomnej forme, musí sa plnomocenstvo udeliť písomne. Písomne sa musí plnomocenstvo udeliť aj vtedy, ak sa netýka len určitého právneho úkonu.


    Aký bol rozsah oprávnenia uvedený v splnomocnení?

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Je platná. Prehlásenie splnomocnecna na splnomocnení, že plnú moc prijíma, nie ne povinnou súčasťou plnej moci. Dôležitý je overený podpis splnomocniteľa a rozsah úkonov, na ktoré je plná moc udelená.
    Ing. Ľubomír Janoška
    Ja tomu rozumiem tak, že prijatie plnomocenstva sa vyžaduje vtedy, ak plnou mocou vzniká zmluva, z ktorej má splnomocnenec povinnosti - typický prípad je zastupovanie klienta advokátom pred súdom, ak advokát neprijal plnú moc od klienta, tak súd neakceptuje advokáta, pretože mu nevznikla platná zmluva s mandantom (preto tie prípady, kedy súd skonštatoval, že advokát nemal platnú plnú moc). Plná moc podľa občianskeho zákonníka ale nevyžaduje súhlas splnomocnenca.
    9 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    axeco "Plná moc podľa občianskeho zákonníka ale nevyžaduje súhlas splnomocnenca. " PRESNE TAK
    luja5 Podľa môjho názoru ak by mal advokát zastupovať na základe zmluvy s mandátom, malo by to tak byť v OSP uvedené. OSP však neustanovuje (podobne, ako OZ, takže v tomto nevidím rozdiel medzi OSP a OZ), že plnomocenstvo udelené na zastupovanie advokátovi (alebo aj inej osobe v súlade s OSP) je platné len vtedy, ak obsahuje súhlas splnomocnenca (advokáta/zástupcu, ktorého si účastník zvolil) s prijatím plnomocenstva. Rovnako OSP nerieši ani "premenu" jednostranného plnomocenstva na dvojstrannú zmluvu. Aspoň v ust. §§ 24-28 OSP som nič také nenašla. Záver o podmienení platnosti plnomocenstva prijatím plnomocenstva splnomocnencom prijal NS ako záver "vyplývajúci" z uvedených zák. ustanovení, bez konkretizovania, ktoré zák. ustanovenie to splnomocnencovi ukladá, ak chce platne splnomocniteľa zastupovať. A zrejme na základe judikátu NS, nie na základe konkrétneho zák. ustanovenia, sa prijímanie plnomocenstva do plnomocenstiev pre advokátov píše a podpisuje (a možno nie iba pre advokátov). Aspoň tak si myslím. Len neviem, prečo OSP nebol v tomto smere novelizovaný, ak to tak má byť.
    j.oliva Tie naše zákony sú poriadny guľáš a preto na súdoch to tak dlho trvá, lebo každý má svoju pravdu.Chudáci sudcovia, Treba im zvýšiť platy , lebo z roboty majú bruchabolenie.
    Ďakujem za odpovede,ale múdrejší nie som.
    Čauko
    luja5 Aby to naozaj nebolo také jednoduché, pridala som svoj názor formou odpovede ešte aj z iného uhla pohľadu, doteraz tuším v diskusii nespomenutého.
    Ing. Ľubomír Janoška :luja5
    Topiaci sa stebla chytá, takže namiesto citácie zákona iba usudzujem a začínam príspevok "ja tomu rozumiem tak, že"
    Pokračujem v usudzovaní a hľadám vecný rozdiel medzi hypoteticky platnou a hypoteticky neplatnou plnou mocou bez výslovného prijatia splnomocnencom. Modelujem napríklad, čo by sa stalo, keby klient poslal poštou plnú moc na zastupovanie desiatim advokátom... vs. mamina dá desiatim deťom plnú moc na prevzatie zásielky na pošte.
    Už som tu raz citoval prof. Planka: Zlé zákony sa nedajú dobre aplikovať.
    PS: aj NS zrejme usudzoval namiesto aplikovania zákona.
    Chobot Pri jednom spore ma pred niekoľkými rokmi zastupoval advokát. Zmluvný vzťah sme mali na základe zmluvy o právnom zastúpení, ktorú sme obaja podpísali. Okrem toho som mu podpisoval ešte aj plnú moc, bohužiaľ si nepamätám, či tam bol aj jeho podpis, že plnú moc prijíma. Ale chcel som tým povedať, že zmluvný vzťah medzi klientom a advokátom nevzniká na základe plnem moci, plná moc je len následný dokument, ktorým preukazuje advokát oprávnenie zastupovať klienta.
    luja5 @Ing. Ľubomír Janoška:
    Čítala som, že si napísal, ako tomu rozumieš a chápala som to ako Tvoj názor. Aj stanoviská NS považujem za názor, len s inou právnou váhou, ako je len môj obyčajný občiansky. A ako názor NS to hodnotím preto, lebo k obsahovo rovnakej veci bývali (aj keď len výnimočne) rôzne stanoviská-závery NS. V podstate či to pomenujem názorom, úsudkom, chápaním... výsledkom je rôzny postoj k nejasnému zákonu.
    Osobne nemám problém, aby na plnej moci bol súhlas splnomocnenca s prijatím plnomocenstva. Len občania sa trápia v nejasných situáciách, lebo ich neznalosť zákona, respektíve aplikácie zlého zákona v praxi, neospravedlňuje(?). Ak by klient poslal plnú moc desiatim advokátom - myslím si, že zákon=OSP dostatočne rieši, či tak môže urobiť (§ 24). Ak v predmete veci hovoríme o plnomocenstve podľa OZ, samotná písomná doložka v plnomocenstve o prijatí plnomocenstva splnomocnencom podľa môjho názoru by nedávala ešte záruku, že splnomocniteľ nevydá plnú moc v rovnakej veci aj inej osobe. A ktorá plná moc je potom platná? K viacerým plnomocenstvám bola otázka aj na Porade http://www.porada.sk/t248500-splnomocnenia.html.
    Ing. Ľubomír Janoška :luja5
    Dobre vravíš.
    Na okraj - "názor" NS sa nesnažím spochybňovať alebo komentovať, snažím sa ho iba pochopiť a poslať to ďalej.
    luja5 Tak som Ťa aj pochopila. Len mne robí problém nájsť v "názore" NS logiku, preto som sa možno trochu iným smerom rozpísala.
      zbaliť

    Platnosť zmluvy so splnomocnenim bez podpisu prijatia splnomocnenia

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.