Zavrieť

Porady

Kúpa auta, odpočet DPH- podrobne

Potrebuje vysvetliť, ako presne funguje kúpa nového osobného auta na sro-čku, mesačne na leasing. Zial nikto (vratane dvoch účtovníčok) mi to "nevedia, nechcú" vysvetliť. Len viem, že každý kupuje autá na firmu a po 3-5 rokoch znova. Každý vraví, že sa odpisuje celé auto, ale nechápem ako ? Poprosím vysvetliť "po lopate " a na príklade. Firma sa zaoberá službami, takže tam neviem skoro nič odpísať a znížiť dph. Mesačne platím ca 250-350€ DPH.

Ak kúpi sročka nové auto na leasing, mesačná splátka je povedzme 100,-€, z dani sa odpisuje len 20,-€. A to je tak všetko, správne ? Tak ako sa môže odpisovať celé auto ?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Miešaš tu odpisy aj odpočet dph dokopy, ale to sú dve rozdielne veci. Dph rieši zákon o DPh a odpisy Zákon o účtovníctve a Zákon o DzP.
    16 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Gizi Pekne ťa poprosím vedel/a by si mi to podrobne opísať, naozaj miešam tie veci a nerozumiem im. Ak sa dá aj na nejakom príklade. Vopred ďakujem.
    zlatica76 ohľadom lízingu aj DPH sa toho popísalo už kopec. Fakt treba pohľadať. Je potrebné si uvedomiť, že zvlášť sa rieši problém DPH a zvlášť problém odpisov. Čiže hľadaj oddelene.

    Skúsim načrtnúť - ak kúpiš auto na lízing, musíš ho zaradiť do majetku a odpisovať. V tomto momente ťa prakticky nezaujíma ako ho platíš. Z ceny počítaš každý mesiac odpisy a tie vstupujú do nákladov. V závislosti od platnej legislatívy tieto náklady sú daňovo uznané alebo neuznané.

    Ak auto (už ho máš zaradené v majetku) splácaš cez lízingové splátky - máš splátkový kalendár a DPH si odpočítavaš (uplatňuješ) podľa tohto splátkového kalendára. Vôbec ťa (ak riešiš len lízingové splátky) nezaujímajú odpisy. A tieto splátky NIE SÚ nákladom.
    Ingrid Ondruskova toto som našla náhodou, ale huba mi padla riadne dole!!! prečo lízingová splátka NIE JE nákladom?????
    Tweety a prečo by mala byť? Veď ide o obstaranie majetku
    Ingrid Ondruskova ďakujem Tweety za reakciu...tak...a som sa stratila úplne...momentálne chce SZČO platiteľ DPH, robí JÚ kúpiť na lízing /ešte sa nerozhodol, či finančný alebo operatívny/ ale doteraz som bola presvedčená, že tú mesačnú splátku dáva automaticky do nákladov napr. 150,-+DPH, čiže 150, ako nákladová položka a ten zvyšok ako odpočítaná uplatnená DPH na vstupe....
    Tweety nie, nie je to správny postup ak je platiteľom, dph si môže uplatniť ale z OC MV
    Ingrid Ondruskova aha!! 5 rokov do zadu sme kupovali auto do firmy, komplet sa vykešovalo, tam sme postupovali tak, že celá DPHčka v prvom daň.priznaní DPH sa uznala, čiže, aj teraz, keď sa kúpi auto aj keď síce na lízing a cena auta ako takého bude napr. 10.000,-+DPH, čo je tuším 2000,-tak tých 2000 si SZČO uplatní hned JEDNORAZOVO v prvom hlásení DPH?? a čo tie mesačné lízing.splátky /suma bez DPH/ je nákladom???? vopred ďakujem za reakciu....
    Tweety áno, dph pri nákupe, splátky nie sú nákladom, ako som už napísala
    Ingrid Ondruskova Bože...asi mi nepáli ako by malo!!! /žeby koniec týždňa/ a načo si ten SZČO teda ide kupovať auto, keď ho nemôže dať do nákladov??? alebo na konci roka treba urobiť závierkovú operáciu /akože ročný...pardon pomerný odpis...t.j. cez mesiace...t.j. keď kúpi auto v novembri tak samozrejme odpis len za tie 2 mesiace..../
    Tweety nákladom je ročný odpis
    Ingrid Ondruskova sláááva...asi som to pochopila...DDDDD...
    JankaO Pri finančnom leasingu, nákladom sú odpisy prenajatého automobilu a splátky sú ako napr. splátka úveru, pri operatívnom leasingu, splátky sú platba za prenájom.
    Ingrid Ondruskova Ešte raz ďakujem veľmi pekne...obom....
    Consultix A nezabudnut, ze narok na odpocet DPH vznika len v takom pomere, v akom pomere je vozidlo vyuzivane na podnikanie... Podobne aj v pripade danovouznatelnych vydavkov vo forme odpisov.
    Ingrid Ondruskova ...dobrá poznámočka...vrelé díky aj vám....
    anonym123 Len sa chcem opýtať, spomínali ste tu že sa odpočet DPH účtuje naraz pri jeho kúpe
    no podľa tohto postupu to je mesačne.
    tak aký je správny postup účtovania??
    http://uctuj.sk/uctovnictvo/podvojne...ovnictve/7286/
      zbaliť

    Kúpa auta, odpočet DPH- podrobne

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.