Zavrieť

Porady

poberam rodičovský príspevok a pracujem na dohodu o vykonaní práce platím odvody do SP?

Dobrý deň, mam takmer ročného syna teda poberam rodičovský príspevok a zároveň pracujem na dohodu o vykonaní práce(nepravidelný príjem) pričom za mesiac zarobím cca 50 Eur, chcem sa spýtať ako je to s odvodmi do SP? lebo v ZP som sa neregistrovala nič tam neplatim odvody žiadne, no v SP mi povedali že platim normálne avšak mam kamaratku ktorá chcela aby som šla k nej do firmy lebo vraj chcú mamičky pretože pokial pracuju 9 dni v mesiaci a zarobia iba 148Eur neplatí za ne zamestnávatel odvody (+ani oni zo mzdy neplatia) poradte ako to je naozaj, lebo stalo sa mi viackrat že kolkokrat som zavola do poistovne povedali stále niečo iné. dakujem
Naposledy upravil ivka70 : 03.11.14 at 06:53 Dôvod: preklep
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    To sú všetko nezmysly.
    Z dohody popri rodičovskej dovolenke sa platí aj zdravotné aj sociálne poistenie. Aj zo sumy do 148 € - to je suma koľko môže cca zarobiť evidovaný na ÚP a s rodičovským príspevkom nemá tá suma nič spoločné. A 9 dní v mesiaci neviem kde vzali.
    Sociálne poistenie (okrem úrazového) z dohody sa neplatí iba počas poberania materského.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    angel281 tak zdravotnu viem že neplatím určite, pretože som bola osobne vo VZP a kvôli mne som ani spoločnosť nemusela registrovať v tejto zdravotnej poistovni. V socialnej poisťovni som vypisovala nejaký list kde som sa odhlasovala a nahlasovala ako samoplatca ak si to presne pamätám a v zdravotnej tak tam som asi 3x stále ked som volala alebo vybavovala niečo v dôvere pýtala som sa na seba a s tým že ja nič nemusim sa zhodli stále skôr v iných veciach mali chaos ako napr. nepravidelný príjem.... ale aspon viem že do socialky platím normálne všetko dakujem
    Jana Motyčková Z dohody platí zdravotné poistenie každý okrem dohody o brigádnickej práci študentov, okrem dohody poberateľov invalidného , starobného dôchodku, výsluhového dôchodku v dôchodkovom veku (to asi nie ste). Ak máte teda DoBPŠ alebo poberáte invalidný dôchodok, tak ZP neplatíte, ale z inej dohody popri RP sa URČITE ZP platí.
    Do SP ste sa prihlasovali zrejme na dôchodkové poistenie štátom. Ak uzatvoríte dohodu, z toho poistenia sa musíte odhlásiť. Po skončení dohody sa treba hneď ísť na to dôchodkové poistenie štátom znovu prihlásiť.
    V ZP nemáte povinnosti vy, ale zamestnávateľ má povinnosť prihlásiť dohodu a platiť.
    angel281 dakujem velmi pekne za poskytnuté informácie ano mate pravdu, ja už ani neviem čo mam povedať na tie poisťovne, bola som osobne na pobočke VZP a presne si ma vyhladala v systéme a povedala že kvôli mne nemusim registrovať urbár (kedže ja to robím ako zamestnanec aj ako zamestnávateľ účtovníčka) tak ja už nerozumiem ničomu potom som bola v dôvere registrovať spoločnosť ( predsedu urbáru je ich poistnenc) tam som sa tiež spýtala na seba že poberam RP že vo VZP povedali že ja nemusim nič a oni že áno ja nemusim, teda ked som teraz volala s nejakou pani zo VZP tak sa mi ospravedlnovala a nechápala ako mi mohli byť poskytnuté takéto informácie.
      zbaliť

    poberam rodičovský príspevok a pracujem na dohodu o vykonaní práce platím odvody do SP?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.