Zavrieť

Porady

Preplatok na dani

Poraďte mi prosím vás, pri ročnom zúčt.dane v marci vyšiel preplatok zamestnancovi vo výške 392,- Sk s tým, že v marci (febr.výplate) po výpočte mzdy by mal zaplatiť 151,- Sk daň (392 sme mu pripočítali ku mzde a vyplatili), ale sme nič neodviedli DÚ.Teraz keď robím mzdu za marec vyšla zaplatiť daň zo mzdy 151,- Sk, to znamená, že odpočítam od 392 najprv tie prvé 151,- zostane mi 241 a z marcovej mzdy odvediem 90,- Sk na DÚ?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Alllena je offline (nepripojený) Alllena

    Alllena
    Natka
    Poraďte mi prosím vás, pri ročnom zúčt.dane v marci vyšiel preplatok zamestnancovi vo výške 392,- Sk s tým, že v marci (febr.výplate) po výpočte mzdy by mal zaplatiť 151,- Sk daň (392 sme mu pripočítali ku mzde a vyplatili), ale sme nič neodviedli DÚ.Teraz keď robím mzdu za marec vyšla zaplatiť daň zo mzdy 151,- Sk, to znamená, že odpočítam od 392 najprv tie prvé 151,- zostane mi 241 a z marcovej mzdy odvediem 90,- Sk na DÚ?
    správne a v prehľade za 1Q/06 to pekne vpíšeš
    ucetni_fantozzi
    ja mam obdobny pripad, akurat ze preplatok na dani, ktory vznikol z RZD a bol zamestnancom vyplateny, pravdepobne neminiem ani do konca roka (mam dokonca este stale aj par sto-korunovy preplatok z RZD, ktore bolo urobene minuly rok). asi mam poziadat DU o vratenie...?

    Zlata je offline (nepripojený) Zlata

    Zlata
    ucetni_fantozzi
    ja mam obdobny pripad, akurat ze preplatok na dani, ktory vznikol z RZD a bol zamestnancom vyplateny, pravdepobne neminiem ani do konca roka (mam dokonca este stale aj par sto-korunovy preplatok z RZD, ktore bolo urobene minuly rok). asi mam poziadat DU o vratenie...?
    Môžeš požiadať - písomne, o vrátenie alebo o preúčtovanie na inú daň (DPH).

    Natka je offline (nepripojený) Natka

    Natka
    Alllena
    správne a v prehľade za 1Q/06 to pekne vpíšeš
    Odvádza sa daň, aj keď je nižšia ako 100,- Sk?Alebo si to s niečím mýlim?

    Alllena je offline (nepripojený) Alllena

    Alllena
    Natka
    Odvádza sa daň, aj keď je nižšia ako 100,- Sk?Alebo si to s niečím mýlim?
    Ak zamestnancovi vznikol nedplatok z ročného vyúčtovania menej ako 100,-Sk a nepožiadal v žiadosti o vystavenie potvrdenia na 2% potom mu nedoplatok nestrhaš, preplatok sa vracia z roč.vyúčt. vždy. Ak vyšli z roč.vyúčt. zamestnancom preplatky tak im ich vrátiš vo výplate najneskôr v marcovej z vlastných zdrojou a potom môžeš písomne DÚ požiadať o vrátenie alebo si môžeš o tieto vyplatené preplatky ponižovať preddavkovú daň až do nuly

    Natka je offline (nepripojený) Natka

    Natka
    Alllena, máme vo firme iba jedného zamestnanca, vyššiel mu preplatok tak, ako to uvádzam na začiatku príspevku.To znamená, že 90,- Sk by mal odviesť zo mzdy za marec, ale nie som si istá, či sa odvádza keď je to menej ako 100,- Sk.

    Natka je offline (nepripojený) Natka

    Natka
    Mohol by mi prosím vás niekto poradiť, zajtra mám posledný deň na mzdy za marec. Odviesť tých 90,- Sk alebo nie?

    jankasm je offline (nepripojený) jankasm

    jankasm
    Ja myslím že odviesť. To že sa nemusí do 100,-Sk zrážať platí podľa mňa len pri ročnom zúčtovaní.

    monikago je offline (nepripojený) monikago

    monikago
    Alllena
    správne a v prehľade za 1Q/06 to pekne vpíšeš
    no neviem, ci sa to tam ma vpisat, pretoze minuly rok, som to napisala do riadku, teraz neviem, ci 3 alebo 9, ale to je jedno. proste mi pani z danoveho volala,ze to mam zle, to sa tam nepise, ze to iba vtedy, ked podavam ten rocny prehlad a tam vznikne preplatok alebo nedoplatok, tak som to musela prerobit bez toho a do riadku odvedene, som dala potom 0 a teraz som to spravila presne tak isto.
    tak som teraz na pochybach, ze ci to je spravne alebo nie, pretoze my ako spolocnost mame preplatok az 18tis, takze za februar a marec nemusim nic platit

    jankasm je offline (nepripojený) jankasm

    jankasm
    Nemusíš platiť nič, ak máte vysoký preplatok, ale do štvrťročného prehľadu to musíš uviesť. Akurát myslím, že do riadku asi 3 sa má vpísať maximálne taká výška preplatku, aká je v tom mesiaci daňová povinnosť, aby proste odvodová povinnosť vyšla 0.
    Ale nezabudni, že ak máš náhodou aj zrážkovú daň, tú musíš odviezť, tá sa nedá započítať.

    Alllena je offline (nepripojený) Alllena

    Alllena
    monikago
    no neviem, ci sa to tam ma vpisat, pretoze minuly rok, som to napisala do riadku, teraz neviem, ci 3 alebo 9, ale to je jedno. proste mi pani z danoveho volala,ze to mam zle, to sa tam nepise, ze to iba vtedy, ked podavam ten rocny prehlad a tam vznikne preplatok alebo nedoplatok, tak som to musela prerobit bez toho a do riadku odvedene, som dala potom 0 a teraz som to spravila presne tak isto.
    tak som teraz na pochybach, ze ci to je spravne alebo nie, pretoze my ako spolocnost mame preplatok az 18tis, takze za februar a marec nemusim nic platit
    Ak majú zamestnanci preplatok na dani z roč.zúčt. tak máte povinnosť im to vrátiť najneskôr v marcovej mzde. Zamestnávateľ potom má dve možnosti buď požiadať DÚ o vrátenie Alebo si ponižovať preddavkovú daň až do vyčerpania vyplatených preddavkov ponížená preddavková daň sa v prehľade uvádza na r.č.3. Ak Vám preddavky na dani za dva mesiace nepresiahli túto čiastku tak potom samozrejme neplatíte nič a o uvedenom informujete v prehĺade na r.č.3

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.