Zavrieť

Porady

faktúra za ubytovanie konateľa v zahraničí

prosím Vás o radu, mám faktúru zo zahraničia za ubytovanie konateľa, ale neviem sa v nej vyznať či je tam aj dph alebo nie, mala by sa samozdaniť ak by bola bez dph, ako zaúčtovať? prikladám v prílohe, ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    atka4 je offline (nepripojený) atka4

    atka4
    Nuž mám za to, že je zbytočné sa baviť o DPH. Konateľovi je potrebné urobiť vyúčtovanie služobnej cesty, kde náklady spojené s touto služobnou cestou vyúčtuje a tie sa mu na základe tohto vyúčtovania preplatia. Konateľ, v tomto prípade v postavení zamestnanca, s DPH neoperuje... preplatí sa mu celá suma aj s dph, dph sa na vyúčtovaní nebude ani rozúčtovávať. /opravte ma, ak sa mýlim/
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    yvica a ak je faktúra vystavená na firmu a platená firemnou kartou?ešte by ma zaujímalo, či uvádzam v priznaní dph a kontrolnom výkaze?
    Janka A. no presne tento pripad by zaujimal mna. vie niekto prosim?
    martinez ak je faktura vystavena na firmu, samozdanenie neriesis, lebo miesto dodania sluzby ubytovania je podla §16,1 v zahranici a tam sa plati lokalna dph.. do dph priznania ani do KV to nejde
    kuravesele ja to dávam celé na 512 vrátane DPH
      zbaliť

    Ekonoom je offline (nepripojený) Ekonoom

    Ekonoom
    Keďže ste zaplatili ubytovanie aj s DPH, mali by ste mať nárok na vrátenie DPH. Riešením môže byť požiadanie o vrátenie DPH v danej krajine, kde by ste sa museli registrovať prípadne zaúčtovanie daného ubytovania tak, že základ bez DPH bude daňovým výdavkom a DPH bude nedaňovým výdavkom.
    zlatica76 myslím, že sa ani nemusia registrovať v zahraničí. Pokiaľ neprekročia nejaký obrat, môžu si DPH vypýtať aj prostredníctvom slovenskej daňovej správy - je to špeciálna aplikácia. Pred pár rokmi som to robila, pár eur sa mi aj skutočne vrátilo naspäť (a to dokonca aj z nakúpených PHM v zahraničí).
    Katarína111 nedaňovým výdajom bude ale len v prípade, že suma DPH prekročí stanovenú hranicu podľa štátu a firma si to nebude pýtať vrátiť, ale ak nedosiahnete stanovenú hranicu aj DPH je daňovým výdajom

    faktúra za ubytovanie konateľa v zahraničí

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.