Zavrieť

Porady

Fa za pivo + vratné obaly - ako účtovať v JU?

Ahojte, pridávam súvisiacu otázku k mojej predošlej, nakoľko si neviem stále dať s tým rady. Mám pred sebou faktúru od Pivovaru, ktorá je rozdelená na časti A a B, obidve s rovnakým poradovým číslom faktúry. V časti A je:
Tovar - Pivo cena bez DPH 107,34,
DPH 21,47
Cena za tovar s DPH 128,81

Celkom za záloh. obaly 85,92

Celkom k úhrade (A) 214,73


V časti B sú rozpísané prepravky fliaš a cena celkom za B je -85,92 Eur.

Takže celkom k úhrade (A-B) = 128,81 Eur.


Prosím Vás, ako to mám správne vysporiadať v JU? Do záväzkov som dala celkovú sumu faktúry, teda 214,73 Eur. No neviem, či som nemala dať do záväzkov len tých 128,81 eur a hotovo. Lenže si myslím, že by som mala účtovať aj o tých vratných obaloch. Prosím poradíte? Väčšinou sú témy tohto druhu v PU, no akosi si to neviem preložiť do JU. Ďakujem pekne.
veronikasad V akom SW účtuješ ?
mondes Alfa +
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Tiež účtujem v ALFA+, mám k zásobám samostatnú "analytiku" - tovar, dodané obaly, vrátené obaly + ostatné podľa potreby firmy. Pri evidovaní faktúry do záväzkov rozúčtovávam z podobnej faktúry ako máš ty dodaný tovar, dodané obaly, vrátené obaly. Keď si vytlačím mesačný (ročný) prehlad o podnikaní mám prehľad o jednotlivých položkách ...

    Pri úhrade faktúry už potom nič neriešiš, do stlpcov peňažného denníka to zahrnie podľa rozúčtovania v záväzkoch (aj keď v tomto prípade je to celé v zásobách ...). Je to veľká výhoda oproti ALFe, kedy sa museli úhrady rozdelovať ručne ...
    Naposledy upravil veronikasad : 15.11.14 at 08:36
    9 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    mondes Takže ak tomu správne chápem, jednu faktúru v záväzkoch máš 2x? Raz ide o tovar-pivo a raz o vratné obaly?

    Ja som do záväzkov zaúčtovala celkovú faktúru ako Tovar v sume 214,73 eur, ale k úhrade to je 128,81 eur. A neviem, čo s tým rozdielom v záväzkoch v sume 85,92 Eur ( to sú tie obaly). Ako to vysporiadať? Ďakujem pekne.
    veronikasad Nie, iba raz. Cez rozúčtovanie si ju môžeš rozdeliť do akého stlpca peňažného denníka potrebuješ ...
    veronikasad Odvody za zamestnancov robíš cez rozúčtovanie alebo dvomi zápismi v peňažnom denníku ?
    mondes OK. V mojom prípade to budú zásoby. Takže v záväzkoch budem mať sumu 214,73 eur. Ale v hotovosti zaplatili len tých 128,81 eur. Ako vysporiadať zvyšných 85,92 eur?
    veronikasad V záväzkoch budeš mať sumu, ktorú ste skutočne zaplatili. Vrátené obaly cez rozúčtovanie dáš mínusom.
    mondes Áno,jasné Veronika.. Super. Srdečná vďaka a prajem krásny víkend.
    mondes Veronika ešte ak mi môžeš poradiť, budem ti vďačná.

    Mám pred sebou pokladničný doklad z Pivovaru. Čiže tentoraz to nie je faktúra, ale išlo o ambulantný predaj. Tiež je na ňom rozpísaná suma za tovar 107,35 eur, ďalej cena za zálohované obaly 120 eur, následne vrátenie obalov -120 eur a celkom k úhrade s dph 128,82 eur.

    Keďže sa jedná o pokl. doklad, nedávam ho do záväzkov. Preto sa pýtam, či mám v PD taktiež rozúčtovať stlpec PD, alebo keďže sa jedná o hotovosť len dám rovno VPD na 128,82 eur. Ďakujem pekne.
    veronikasad Postup je uplne rovnaký ako u záväzkov, len rozúčtovanie zadávaš priamo pri účtovaní výdavkového pokl.dokladu.
    mondes Srdečná vďaka.
      zbaliť

    Fa za pivo + vratné obaly - ako účtovať v JU?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.