Zavrieť

Porady

Ukončenie pracovného pomeru

Dobrý deň, mám kolegu kt. je momentálne zamestnaný na pracovnú zmluvu , na dobu neurčitú,nakoľko kandidoval v komunálnych voľbách ako kandidát na starostu obce a vyhral to, čiže občania si ho zvolili za starostu, musí v tejto firme v kt. momentálne pracuje ukončiť pracovný pomer. Viete mi poradiť podľa akého paragrafu, či tam platí nejaká výnimka t.j. ide o prepustenie zamestnanca do štátnej správy alebo sa mýlim???
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    terezamaria je offline (nepripojený) terezamaria

    som jednoducho žena terezamaria
    § 136
    Prekážky z dôvodov všeobecného záujmu


    (1) Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi pracovné voľno na nevyhnutne potrebný čas na výkon verejných funkcií, občianskych povinností a iných úkonov vo všeobecnom záujme, ak túto činnosť nemožno vykonať mimo pracovného času. Pracovné voľno poskytne zamestnávateľ bez náhrady mzdy, ak tento zákon, osobitný predpis alebo kolektívna zmluva neustanovuje inak alebo ak sa zamestnávateľ so zamestnancom nedohodne inak.

    (2) Zamestnávateľ uvoľní zamestnanca dlhodobo na výkon verejnej funkcie a na výkon odborovej funkcie. Náhrada mzdy od zamestnávateľa, u ktorého je v pracovnom pomere, mu nepatrí.

    (3) Zamestnávateľ uvoľní zamestnanca dlhodobo na výkon funkcie v odborovom orgáne pôsobiacom u tohto zamestnávateľa za podmienok dohodnutých v kolektívnej zmluve a na výkon funkcie člena zamestnaneckej rady po dohode so zamestnaneckou radou.
    10 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Lucia Lafkova čiže žiadne ukončenie PP alebo ako tomu mám rozumieť, daný paragraf 136 som si prečítala ale nie som z toho moc múdra
    Mila123 žiadne ukončenie PPV i keby bol ďalších 30 rokov starostom.....PPV u Vás mu bude trvať
    terezamaria Stále ho budeš mať v stave zamestnancov, aj keď bude uvoľnený na výkon verejnej funkcie...
    Lucia Lafkova čiže ako tomu správne rozumiem PP v danej t.j. tam kde teraz pracuje bude trvať, žiadne ukončenie PPV a daný zamstnávateľ mu poskytne potrebný čas na výkon danej funkcie podľa paragrafu 136
    Lucia Lafkova Ešte mám dotaz, treba sa niečim preukázať u daného zamestnávateľa že sa stal starostom obce?
    Mila123 áno, dostane doklad, že bol zvolený do funkcie, ten Vám predloží.....
    ivka70 Určite áno, zamestnavatel musi mat podklad, prečo ho uvolnil z prace.
    Mal by napísať žiadosť o pracovne voľno od xxxx z dôvodu prevzatia funkcie starostu a prílohou by bola asi menovanie do funkcie od xxxx. Predtým moze čerpať dovolenku pár dni.
    Lucia Lafkova ďakujem za rady, nestretla som sa ešte s takým prípadom , ale som o niečo múdrejšia, dúfam že to je všetko, pekne ďakujem.
    Mila123 ešte riešiš RL FO a oznámenie na ZP, popr. Vyhlásenie na uplatnenie nčzd či BD .....
    Lucia Lafkova ok na tom som tiež myslela
      zbaliť

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    ale kde......
    žiadne prepustenie zamestnanca, odporúčam kuk do ZP a §§136 a vyššie......

    Ukončenie pracovného pomeru

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.