Zavrieť

Porady

Odpisy 2014 (uctovne, danove)

Idem robit odpisy prvy raz, tak vas prosim o radu: Pri uctovnych odpisoch si stanovim odpisovu skupinu, zatriedim si majetok podla kodu kvalifikacie, urcim si metodu a idem ratat odpisy...Ak nieco kupim napriklad v 4/2014, ratam odpis pomerne na pocet mesiacov v danom roku, co je 9 mesiacov (pri OC 3636 eur mam odpis za rok 2014 sume 545,40 EUR) pre uctovne odpisy (pri nasom zaradeni internom na 60 mesiacov = 5 rokov)....pre danove ucely ratam tiez pomerne podla poctu mesiacov ale teda uz podla stanovenych odpisovych skupin ? uvazujem spravne?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    karakul je offline (nepripojený) karakul

    karakul
    ... keby každý, kto sa tituluje účtovník (či už hlavný, samostatný, začínajúci, či akýkoľvek), zadal takto formulovanú otázku a načrtol aj jej riešenie, Porada by mala inú úroveň a šmrnc...
    Okrem toho ku Kejkynej poznámke - k zaokrúhlovaniu odpisov - nikde nie je napísané, že aj účtovné odpisy musia byť zaokrúhlené - zadávateľka spomína 545,40 ako účtovné odpisy... Je však praktické ich zaokrúhliť, aby nevznikali rozdiely medzi UO a DO...

    Z mojej strany pochvala pre zadávateľku. Aj hlavný účtovník je len človek a keby túto pozíciu obsadzovali len takí, čo všetko ovládajú, ach, to by bolo...
    7 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    marjankaj Rozdiel medzi daňovými a účtovnými odpismi vzniká častejšie ako by si si myslel.
    Účtovné odpisy sú mesačné a tie sa zaokrúhľujú trebárs na celé eurá nahor.
    Daňové odpisy sú ročné a zaokrúhľuje sa ročný odpis na celé eurá nahor. Prípadne v prvom roku alikvotná časž ročného odpisu.
    A keď ten ročný odpis vydelíš 12-timi, tak ti vyjde celé číslo iba občas.
    karakul hej, tebe vznikaju rozdiely zo zakrúhlenia? lebo ja to mám tak ošetrené, že z titulu zaokrúhľovania mi žiadne rozdiely nevznikajú...
    marjankaj Napríklad 1.odpisová skupina obstarávacia cena 2533€ obstarané v januári.
    daňový odpis v prvom roku je 2533/4=633,25 zaokrúhlené 634 €

    účtovný odpis 2533/48=52,77 zaokrúhlené 53. Za rok je to 636 €

    Rozdiel 2 €
    karakul Dakujem za názorný príklad. Ale ja som písal o niečom inom. Vidím, že mentorovanie je trendy.
    marjankaj A o čom inom si písal o 21:26?
    A toto ti tam napísal niekto iný?
    "je však praktické ich zaokrúhliť, aby nevznikali rozdiely medzi UO a DO..."
    karakul ... že to mám ošetrené (v smernici).
    karakul ... vidím, že sa ti pletie nielen obsah príspevkov, ale i ich čas. pre istotu som si urobil screencapture, ak by si zase dodatočne upravoval svoj komentár. pekný večer.
      zbaliť

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    áno, ako hlavný účtovník však by si mala vedieť (okrem tohto čo sa pýtaš) aj to, že odpisy sa zaokrúhľujú na celé eurá.

    Odpisy 2014 (uctovne, danove)

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.