Zavrieť

Porady

Zaradenie auta

Ako zaradím auto z osobného užívania do podnikania, keď ide len o škodu 120 a jej cena nie je ani do 30.000Sk.
Problém je v tom, že som len prefotila veľký technický, dala do výdavkov poistku a cestnú daň a PHM, ale neocenila som ju - bolo to v roku 2005. Dá sa s tým niečo robiť? Alebo budem musieť podať dodatočné daňové? A tiež by som potrebovala vedieť, kam v JÚ dať cestnú daň, zákonnú príp. havarijnú poistku za auto a podobne. Veľmi ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    mudroš je offline (nepripojený) mudroš

    mudroš
    Mylím si, že žiadna chyba sa nestala. Aj keby auto stálo viac ako 30 000,- už by bolo pravdepodobne odpísané. A vo výkaze o majetku a záväzkoch sa vykazuje zostatková cena.
    Treba ho len evidovať, aby boli obhájiteľné náklady súvisuiace s autom.
    Poistka, cestná daäň a podobne sa účtujú ako daňové výdavky (prevádzková réžia).

    Stále ale rozmýšľam, prečo sa auto zaradilo? Aké to má výhody?

    Ak by zostalo nezaradené (nebolo by v obchodnom majetku) dalo by sa uplatňovať v podnikaní ako výdavok vo výške náhrad podľa zákona o cestovných náhradách. Nebolo by to lepšie? Aj pri predaji by sa príjem z predaja nemusel zdaňovať.

    stevoba je offline (nepripojený) stevoba

    stevoba
    Mudroš, chcem sa opýtať na jdenu vec. Kúpil som jazdené auto za 75.000,- jedná sa o daewo nubira rocnik 1997. Stav dobrý, jazdiť jazdí. Kúpil som ho 1.12.2006 zua spomínanú sumu. Teraz si idem robiť daňové priznanie a chcem ho odpísať zo základu dane. V akej sume ho môžem odpísať? Lebo viem že nové autá sa odpisujú cca 4-5rokov. Toto sa môže odpísať celé naraz, alebo tiež nejak tak? Ak môžeš byť konkretnejší aj v číslach lebo vidím, že sa v tom vyznáš. ďakujem

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    stevoba Pozri príspevok
    Mudroš, chcem sa opýtať na jdenu vec. Kúpil som jazdené auto za 75.000,- jedná sa o daewo nubira rocnik 1997. Stav dobrý, jazdiť jazdí. Kúpil som ho 1.12.2006 zua spomínanú sumu. Teraz si idem robiť daňové priznanie a chcem ho odpísať zo základu dane. V akej sume ho môžem odpísať? Lebo viem že nové autá sa odpisujú cca 4-5rokov. Toto sa môže odpísať celé naraz, alebo tiež nejak tak? Ak môžeš byť konkretnejší aj v číslach lebo vidím, že sa v tom vyznáš. ďakujem
    Nie som Mudroš, ale, ak dovolíš, odpoviem.
    OS 1- 4 roky odpisu
    za rok 2006 18750.-.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.