Zavrieť

Porady

Vklad vlastného autorského software podnikateľa do majetku s.r.o.

Som autor imformačného systému Client/Server, ktorý som vytvoril nezávisle na s.r.o., v ktorej som spoločník a konateľ.

Chcel by som vložiť tento software do dlhodobého nehmotného majetku s.r.o. za účelom predaja na nosičoch a poskytovania licencií (užívateľských práv) cez s.r.o.

Podobný software sa v závislosti od funkčnosti a počte licencií predáva rádovo od 10000,-Sk do 50000,-Sk a vyššie. Náklady na vývoj podobných informačných systémov sa pohybujú v oblasti stoviek tisícov Sk.

1.) Ako sa určuje reprodukčná obstarávacia cena v takomto prípade ?
2.) Môžem určiť reprodukčnú obstarávaciu cenu sám ? (napríklad podľa predpokladaných nákladov ktoré som na vývoj mal ako autor, alebo v zmluve o prevode práv ...)
4.) Pokiaľ určím vstupnú cenu na 50% z predpokladanej reprodukčnej obstarávacej ceny, bude to daňový úrad považovať za nedostatok ?
5.) Je správne zaúčtovanie 491 - 013 ?
6.) Čo musí obsahovať doklad (zmluva), ktorým na s.r.o. prevediem vlastnícke práva na software a práva na poskytovanie užívateľských práv - licencií ?
7.) Môžem takto vložený NHM odpisovať a za akých podmienok ?


Vopred ďakujem za všetky príspevky k tejto, podľa mňa zaujímavej téme.

Ď
Naposledy upravil iqwerty : 28.04.06 at 15:07
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    mudroš je offline (nepripojený) mudroš

    mudroš
    iqwerty
    Som autor imformačného systému Client/Server, ktorý som vytvoril nezávisle na s.r.o., v ktorej som spoločník a konateľ.

    Chcel by som vložiť tento software do dlhodobého nehmotného majetku s.r.o. za účelom predaja na nosičoch a poskytovania licencií (užívateľských práv) cez s.r.o.

    Podobný software sa v závislosti od funkčnosti a počte licencií predáva rádovo od 10000,-Sk do 50000,-Sk a vyššie. Náklady na vývoj podobných informačných systémov sa pohybujú v oblasti stoviek tisícov Sk.

    1.) Ako sa určuje reprodukčná obstarávacia cena v takomto prípade ?
    2.) Môžem určiť reprodukčnú obstarávaciu cenu sám ? (napríklad podľa predpokladaných nákladov ktoré som na vývoj mal ako autor, alebo v zmluve o prevode práv ...)
    4.) Pokiaľ určím vstupnú cenu na 50% z predpokladanej reprodukčnej obstarávacej ceny, bude to daňový úrad považovať za nedostatok ?
    5.) Je správne zaúčtovanie 491 - 013 ?
    6.) Čo musí obsahovať doklad (zmluva), ktorým na s.r.o. prevediem vlastnícke práva na software a práva na poskytovanie užívateľských práv - licencií ?
    7.) Môžem takto vložený NHM odpisovať a za akých podmienok ?


    Vopred ďakujem za všetky príspevky k tejto, podľa mňa zaujímavej téme.

    Ď
    1. stanovenie reprodukčnej obstarávacej ceny patrí medzi "odhady" vedenia účtovnej jednotky. môže si ju určiť sama, ale za jej výšku zodpovedá v zmysle zákona o účtovníctve.
    4. Vstupná cena je pojem zákona o dani z príjmov. Myslím si, že je zbytočné ju určovať, lebo podľa § 23 ods. 2 písm. b) je z daňového odpisovania vylúčený nehmotný majetok vložený ako vklad do obchodnej spoločnosti.
    5. Ak by bol vklad od spoločníka účtovalo by sa 041/413, ak od iného 041/384 a vo výške odpisov by sa zúčtovalo 384/648.

    Účtovne sa bude odpisovať, ale daňovo nie.

    iqwerty je offline (nepripojený) iqwerty

    iqwerty
    V Zákone o dani z príjmov sa uvádza v §23 ods (2) písm. b) :

    (2) Z odpisovania je ďalej vylúčený

    b) nehmotný majetok vložený ako vklad do obchodnej spoločnosti alebo členský vklad do základného imania družstva, ak ho vkladateľ nadobudol bezodplatne, napríklad know-how, obchodná značka alebo ak podľa podmienok vkladu bolo obchodnej spoločnosti alebo družstvu poskytnuté len právo na použitie bez prevodu vlastníckych práv k nehmotnému majetku a bez možnosti poskytnutia práva na použitie iným osobám,

    ---

    Software sa tu neuvádza, ale uvádzané sú asi len príklady.

    Pri software sa ale jedná o nehmotný majetok, ktorý podlieha morálnemu zastaraniu a v procese obchodovania s ním prechádza inováciami (technickým zhodnotením), ktoré sú ďalej vykonávané na náklady s.r.o.

    Ako som uvádzal, v mojom prípade sa jedná o prevod vlastníckych práv a prevod práv na poskytovanie užívateľských práv.

    Takže v s.r.o. budem mať neodpisovateľný majetok, ktorý budem technicky zhodnocovať (inovovať) ale odpisovať ho nebudem ? Znie to dosť paradoxne.

    Pokiaľ si takýto majetok zaobstará s.r.o. kúpou, alebo na vlastné náklady, spadá do odpisovaného majetku.

    >>>

    1) V čom teda spočíva odpisovanie majetku - v odpisovaní hodnoty majetku alebo v odpisovaní nákladov na obstaranie ?

    2) Nevznikne problém pri účtovaní technického zhodnotenia takto vloženého majetku ?

    3) Môžem odpisovať technické zhodnotenie takto vloženého majetku (ako) ?

    4) Pokiaľ vložím do majetku s.r.o. svoje auto (prevediem vlastnícke práva), tiež ho nemôžem odpisovať ?

    5) Ako sa zohľadňujú nemalé výkony, ktoré vykonal vkladateľ-autor na vytvorenie diela (predovšetkým v súvislosti že ide o prevod vlastníckych práv) ?

    6) Je termín "nadobudol" v kontexte zákona ekvivalentný termínom "vytvoril", "vyrobil", "vyvinul" ?

    7) Má termín "nadobudnúť bezodplatne" zmysel v súvislosti s vytvorením, vyvinutím alebo vyrobením autorského diela ? (komu mám zaplatiť ak ako autor vyvyniem autorské dielo ktoré chcem vložiť do s.r.o.)
    Naposledy upravil iqwerty : 09.05.06 at 13:01

    Vklad vlastného autorského software podnikateľa do majetku s.r.o.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.