Zavrieť

Porady

rozhodnutie z uradu prace

V kratkosti vysvetlim o co ide. Od 3.9.2014 do 3.10.2014 som bol zamestnancom na TPP. V novembri mi bol vyplateny prijem za mesiac oktober. V novembri som si poziadal o davku v hmotnej nudzi vo vyske 66eur. Ja som momentalne v evidencii uradu prace, ako nezamestnany. Ja som ziadal o davky v hmotnej nudzi a prislo mi taketo rozhodnutie.

Moje meno, priezvisko je fyzickou osobou v hmotnej nudzi a priznava sa mu pomoc v hmotnej nudzi v sume 12,10eur mesacne od 1.11.2014. Ziadatel je slobodny, nezamestnany, je vedeny v evidencii uchadzacov o zamestnanie, na zaklade rozhodnutia socialnej poistovne, nema narok na davku v nezamestnanosti. Ziadatel mal uzatvorenu pracovnu zmluvu v obdobi od 3.9.2014 a 3.10.2014 na zaklade potvrdenia zamestnavatela mu bol v mesiaci november 2014 vyplateny prijem za mesiac Oktober 2014 vo vyske 66eur.
Na zaklade uvedeneho vznika narok na pomoc v hmotnej nudzi:
- davka v hmotnej nudzi pre jednotlivca vo vyske 61,60eur. V zmysle paragrafu 4 ods. 3 pism. a) zakona o pomoci hmotnej nudzi prijem na ucely tohto zakona je nie 25% z prijmu zavislej cinnosti alebo obdobneho prijmu v cudzine.
Ziadatel ma prijem zo zavislej cinnosti znizeny o 25% v zmysle paragrafu 4 ods. 3 pism. a) zakona o pomoci v hmotnej nudzi vo vyske 49.59eur. V zmysle paragrafu 15 ods. 1 zakona o pomoci v hmotnej nudzi sa suma pomoci v hmotnej nudzi urci ako rozdiel medzi uhrnom sum davky a prispevkov (61.60eur) a prijmom (49.59eur). V zmysle paragrafu 15 ods. 2 zakona o pomoci v hmotnej nudzi sa vypocitana suma pomoci v hmotnej nudzi zaokruhluje na desat eurocentov nahor a poskytuje sa vo vyske 12.10eur mesacne od 1.11.2014.

Poucenie ze sa mozem do 15 odvolat.
Mna zaujima nasledovne. Teraz jeden krat mi bude vyplatena davka v hmotnej nudzi 12,10eur a od decembra to bude 61.60eur? Nakolko som mal prijem este v novembri, teda vyplatu za mesiac Oktober? Len co to potom znamena ze prijem zo zavislej cinnosti znizeny o 25% vo vyske 49.59eur.

Dakujem za vysvetlenie.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Do príjmu, o ktorý sa znižuje dávka v hmotnej núdzi sa započítava 75 % čistej mzdy, to je tých 49,59€ (75 % z 66). To isté platí aj o práci na dohodu. Ak v mesiaci novembri už nebudeš pracovať, v mesiaci decembri ti vyplatia dávku v hmotnej núdzi v sume 61,60€
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    problemfokus Veronika ja ziadnu dohodu nemam, ani pracu nic, som bez prijmu. Teda v mesiaci december mi bude vyplatena suma 61.60eur? Len teraz v novembri 12.10eur?
    veronikasad OK, to som ti len napísala aby si vedel, že ak uzatvoríš akúkolvek dohodu a budeš mať príjem, dávku v hmotnej núdzi ti znížia. Platí to aj v prípade ak by si išiel pracovať na dohodu namiesto účasti na aktivačných prácach.
    Ano, november 12,10€, december 61,60€, ak nebudeš mať iný príjem.
    problemfokus Joj dakujem pekne za vysvetlenie. V decembri sa idem hlasit na urad prace, dufam ze ma neposlu robit aktivacne prace. Ak by ma poslali robit aktivacne prace, tak od dna odmietnutia mi zanika davka v hmotnej nudzi? Na urade prace zostanem aj nadalej evidovany? Odvody do zdravotnej poistovni mi bude teda platit nadalej stat?
    veronikasad Od akého dátumu ti dávku pozastavia v prípade odmietnutia - neviem, to sa spýtaj pracovníčky pri najbližšom kontakte. V evidencii uchádzačov zostaneš naďalej, UP bude za teba platiť zdr.poistenie.
      zbaliť

    rozhodnutie z uradu prace

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.