Zavrieť

Porady

Účtovanie dotácií od národného úradu práce

1.Otázka:Chcela by som sa opýtať , či nemáte skúsenosť s účtovaním dotácií.Ide o živnostníka účtujúceho v JU, ktorý na požiadanie /rozvoj svojej činnosti/dostal od nar. úradu práce dotáciu, ktorú aj riadne zdokladoval nákupmi.Ako zaúčtovať tento príjem a výdaj v JU.Ako príjem ovplyvňujúci zákl. dane -ost. príjem, a výdavok v členení výdavkov ovpl. zákl.dane podľa toho čo nakúpil.Čo stým ak sa mu suma výdavkov nerovná sume nákupov /výdavkov/.

2.Otázka:Poskytnutie dotácií/bezúčelovej-nár. úrad práce -rozvoj podnikania/, ktorú nie je potrebné zdokladovať nákupmi.Ako záúčtovať túto dotáciu v JU-. Ako príjem
ovpl. základ dane -v členení ost. príjem, alebo príjme neovp. základ dane.
Za skoré odpovede Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    človiečik Vladimír Ozimý
    NO mne z toho vychádza že to je danový príjem a danový výdavok, Vychádzam z paragrafu 9 ods 2 pismena d), kde je jasne napísane:

    Oslobodené sú plnenia v rámci aktívnej politiky trhu práce (zákon 5/2004 - patrí sem aj príspevok pre SZČO) okrem platieb prijatých v súvislosti s výkonom činnosti, z ktorých plynú príjmy podľa paragafu 6(SZČO).

    fasia je offline (nepripojený) fasia

    fasia
    Ja to tiež celé účtujem do príjmov na zdanenie a výdavky podľa toho, na čo boli vynaložené...

    Kristína je offline (nepripojený) Kristína

    Kristína
    Ja som účtovala dotácie od NÚP v r. 2002 nasledovne:
    na nákup dlhodbého hmotného majetku nám poskytli 50.000,- hodnota celého kúpeného prístroja bola 115.000,- (išlo to do výdavkov neovplyvňujúcich ZD). Účtovné odpisy boli z celej obstarávacej ceny, ale pre daňové účely sme mohli uplatniť odpisy len z podielu podnikateľa, čiže zo 65.000,- Všetko muselo byť zdokladované.
    Mali sme aj dotáciu na tzv. prevádzkové účely, tú sme zahrnuli do príjmov ovplyvňujúcich základ dane.

    Terezap je offline (nepripojený) Terezap

    Terezap
    Ja som celú dotáciu keď mi prišla na účet zaúčtovala ako príjem neovplyv. ZD.
    (dotácie, dary, vklady). Výdavky z nej som účtovala ako daňové - podľa toho, čo som kúpila. A v období ich vynaloženia som súčasne zapísala v rovnakej výške príjmy ovplyvňujúce ZD (ostatné príjmy) ako uzávierkové účtovné operácie. Dúfam, že je to správne. Len neviem ako zapísať dotáciu do daň. priznania a do výkazu o príjmoch a výdavkoch? Poradí mi niekto? Som nová a ešte neviem zadať otázku.

    malina je offline (nepripojený) malina

    malina
    Terezap
    Ja som celú dotáciu keď mi prišla na účet zaúčtovala ako príjem neovplyv. ZD.
    (dotácie, dary, vklady). Výdavky z nej som účtovala ako daňové - podľa toho, čo som kúpila. A v období ich vynaloženia som súčasne zapísala v rovnakej výške príjmy ovplyvňujúce ZD (ostatné príjmy) ako uzávierkové účtovné operácie. Dúfam, že je to správne. Len neviem ako zapísať dotáciu do daň. priznania a do výkazu o príjmoch a výdavkoch? Poradí mi niekto? Som nová a ešte neviem zadať otázku.
    Zaúčtovala si to správne. Príjem dotácie vo výške vynaložených nákupov je príjmom zo živnosti, pripočítaš ju k príjmom, ktoré si mala zo svojej živnosti. Podobne je to aj s nákupmi - pripočítaš ich k výdavkom ovplyvňujúcich základ dane, ktoré si mala mimo dotácie. Pravda, ak nie sú medzi nimi veci v hodnote nad 30 000 Sk, ktoré podliehajú daňovým odpisom.

    Účtovanie dotácií od národného úradu práce

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.