Zavrieť

Porady

kupa auta

Majitel firmy kupil auto na podnik. ucly a mohol si odpisat dph pretoze auto kupil od platcu dph ktorý ho pouzival na podnikanie stalo 300 000Sk ako ho mam zauctovat a odpisovat dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    Ked aj kúpil auto od platiteľa DPH, nie je jednoznačné že si môže odpočítať DPH. Čo ak to auto je osobné, nie úžitkové?
    Ak je naozaj úžitkové, je tiež platiteľ DPH a môže si teda odpočítať DPH,má faktúru, tak zaúčtuje 042, 343 / 321..

    stanka613 je offline (nepripojený) stanka613

    stanka613
    auto je uzitkove je vystavená aj fa, zaplatila som cestnu dan za mot. vozidlo a nechtiac som zaplatila dan o jeden den naviac pocitala som aj den zmeny a to som nemala ako mam zauctovat do nakladaov ten rozdiel a ako dat do uctovnictva danové

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    cestná daň 531/345, ak podáš daňové priznanie dodatočné, tak len v správne výške, rpozdiel ti DU vráti (možno), alebo si to nechaj preúčtovať na inú daň.
    ak s tým nič neurobíš, zaúčtuješ toľko, koľko si zaplatila v súlade s podaným DMV_priznaním. Ten jednodňový rozdiel neriešim.
    .... danové..čo? príspevok zostal nedokončený.....

    stanka613 je offline (nepripojený) stanka613

    stanka613
    nepodala som dodatocné danové priznanie nechala som to tak, danový urad vracia dan nad 100sk ale mohla som ten rozdiel dat preuctovat do preddavkových daný ale kvoli par korunam sa neoplatilo tolko papierovania, a pytala som sa ako dat danove priznanie za mv do uctovnictva ako ho oznacit ID alebo inak ako mam mv dlho odpisovat do akej odpis. skupiny

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    pytala som sa ako dat danove priznanie za mv do uctovnictva ako ho oznacit ID alebo inak ako mam mv dlho odpisovat do akej odpis. skupiny......(citát)
    .......................................
    odpoved
    aha, tak účtuješ ID predpis 531 / 345 a úhradu 345 / 221.
    MV odpisuješ 4 roky (teda OS_1), rovnomerne alebo zrýchlene, rozhodnoi sa..

    vgabka je offline (nepripojený) vgabka

    učiteľka a účtovníčka vgabka
    Prosím o radu. Ako správne zaúčtovať nadobudnutie osobného auta (nie na leasing)? Ide mi hlavne o tú DPH. DPH sa účtuje na účet 042 a postupne sa odpistuje, alebo je ju možné zaúčtovať na účet 548, keďže podnikateľ si nemôže DPH uplatniť.

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    §25 / 5 Súčasťou vst.ceny je aj: a,DPH u neplátcu
    b, DPH platcu ak ju nemôže odpočítať.

    Iba pri obstaraní DDHM formou fin prenájmu súčasťou obst.ceny u nájomcu nie je DPH. ZDP § 25 / 6.

    vgabka je offline (nepripojený) vgabka

    učiteľka a účtovníčka vgabka
    Benka pozerám ten § 25 ods.5 zákona o DPH a nič také tam nevidím.

    vgabka je offline (nepripojený) vgabka

    učiteľka a účtovníčka vgabka
    Ešte znovu sa chcem opýtať o osobné auto a účtovanie DPH. §19, ods.3, písmeno k) hovorí, že daňovými výdavkami je aj DPH, ak na jej odpočítanie platiteľ dane z DPH nemá nárok. Podľa toho mi vychádza, že nákup osobného auta by sa mohol účtovať aj takto:
    042/ - hodnota auta
    548/ - DPH
    /321 - faktúra spolu
    Alebo nie?

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    vgabka
    Ešte znovu sa chcem opýtať o osobné auto a účtovanie DPH. §19, ods.3, písmeno k) hovorí, že daňovými výdavkami je aj DPH, ak na jej odpočítanie platiteľ dane z DPH nemá nárok. Podľa toho mi vychádza, že nákup osobného auta by sa mohol účtovať aj takto:
    042/ - hodnota auta
    548/ - DPH
    /321 - faktúra spolu
    Alebo nie?
    Alebo nie. DPH vstupuje do OC OA. Fa teda účtujeme na 042/321. Zaradenie do majetku 022/042.

    ALIBABKA je offline (nepripojený) ALIBABKA

    ALIBABKA
    Mysmím, že toto platí iba pri leasingu, pretože tam sa musí obstaracia cena (bez dph )vozidla rovnať istine u prenajímatela .

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.