Zavrieť

Porady

Kúpa auta na úver

Pekný deň všetkým a prosím Vás o radu.

Kúpili sme ojazdené osobné auto na úver. 2/3 z ceny auta sme uhradili v hotovosti a 1/3 ceny auta máme teraz splácať spolu s navýšením a havar.poistením 36 mesiacov.

Môžem Vás poprosiť, na aký účet mám tento úver zaúčtovať.
V zmluve je napísané, že sa jedná o účelový úver a navýšenie predstavuje 10,1% p.a. ročne.

Prosím Vás, poraďte, neviem s tým vôbec pohnúť :-(

Veľmi pekne ďakujem a prajem krásny deň.
Usporiadat
Monika Monika

Monika je offline (nepripojený) Monika

Prosím Vás, neviete mi niekto poradiť ?

Srdečná vďaka !
0 0
Monika Monika

Monika je offline (nepripojený) Monika

PROSÍÍÍM, neviete niekto odpovedať na moju otázku ?
0 0
Jozef I Jozef I

Jozef I je offline (nepripojený) Jozef I

Som kto som
Podľa mňa je to normálny bankový úver a tak by som ho aj účtoval na 461. To že ho banka viaže na konkrétny účel by nemalo byť podstatné lebo ide o podmienky banky. Len neviem prečo je tam zahrnuté aj poistenie.
0 0
Monika Monika

Monika je offline (nepripojený) Monika

Jozef, veľmi pekne Vám ďakujem za Vašu reakciu.

Len ide o to, že ten spomínaný úver nám neposkytla banka, ale firma Volkswagen a je to akcia: Autokredit ojazdené vozidlá - dlhodobý úver.

A to havarijné poistenie je tam zahrnuté ako pri leasingu, tak neviem ako to mám účtovať, pretože ak by to bola zmluva o leasingu, tak by to bolo jasné, ale je to zmluva o Autokredite.
V jednej časti zmluvy sa píše: Predmetom tejto zmluvy je úprava práv a povinností zml.strán, vyplývajúcich z poskytnutia finančnej služby - účelového úveru na financovanie kúpy motorového vozidla...

Môžete mi prosím ešte poradiť.
Ďakujem vopred, krásny deň.
0 0
Jozef I Jozef I

Jozef I je offline (nepripojený) Jozef I

Som kto som
Chcelo by to vidieť zmluvu. Ale podľa toho, že je tam uvedené, že sa jedná o dlhodobý úver zaúčtoval by som to na 479. Samozrejme splátky treba rozdeliť na splácanie istiny, úrokov a poistenia.
Predpokladám, že v tomto prípade by ste mala byť vlastníkom vozidla.
0 0
Zuzka Zuzka

Zuzka je offline (nepripojený) Zuzka

Monika, ja si myslím, že by si to mala účtovať obdobne ako leasing. Ako píše Jozef, treba vidieť zmluvu.
0 0
Monika Monika

Monika je offline (nepripojený) Monika

Jozef - ďakujem.

Čo sa týka vlastníctva - máme tu ešte jednu zmluvu o zabezpečenom prevode vlastníckeho práva podľa § 553 Občianskeho zákonníka. V tomto paragrafe sa píše nasledovné - Splnenie záväzku sa može zabezpečiť prevodom práva dlžníka v prospech veriteľa (zabezpečovací prevod práva). Zmluva o zabezpečovacom prevode práva sa musí uzavrieť písomne.
Túto zmluvu máme uzavretú a sme zapísaný aj v technickom preukaze, ale ten sme museli /originál/ odovzdať do f.Volkswagen.

Myslíte si, že by som to mohla zaúčtovať na účet 479?
Veľmi pekne Vám ďakujem.
0 0
Zuzka Zuzka

Zuzka je offline (nepripojený) Zuzka

Podľa mňa áno.
0 0
Monika Monika

Monika je offline (nepripojený) Monika

Ďakujem veľmi pekne Zuzka a krásny deň.
0 0
Hanka Hanka

Hanka je offline (nepripojený) Hanka

Nema niekto z vas novsie skusenosti s uctovanim autokreditu ?pls
0 0
Zyka Zyka

Zyka je offline (nepripojený) Zyka

caf,mam rovnaky problem, zauctovala som na 479, odpisujem 4 roky, klasika, dph odratam celu hned pri nadobudnuti
pri splatkach rozlisujem poistne, istinu...
co ty na to?
0 0
erika527 erika527

erika527 je offline (nepripojený) erika527

a ako zaúčtujeme jednotlivé splátky úveru?
máme tam istinu, úrok, hav. poistenie
U nás ide cez GE Money Auto, keď to nie je banka tak kam zaúčtovať úroky keď na 562 nemôžeme?
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

Vidim, ze tieto zmluvy zacali byt velmi oblubene. Ja osobne mam tu zmluvu s GE Money Auto. Tato spolocnost to ma vyriesene dobre, lebo mam k tomu normalnu kupno-predajnu zmluvu a v ich zmluve o uvere si len vinkuluju havarijne poistenie v ich prospech. Tato forma financovania bola prednesena aj na skoleni Ing. Jakabovičovej minuly tyzden. Prve, co k tomu povedala bolo - dolezity je prevod vlastnickeho prava!!!
Zmluva o Autokredite je uplne zle urobena zmluva. Aspon teda ta - s ktorou som sa stretla ja. V technickom preukaze zostava Volswagen zapisany ako vlastnik vozidla a firma, ktora auto kupuje je len jeho drzitelom! Vlastnicke pravo prechadza na kupujuceho az splatenim uveru. Takze na to pozor! Tieto zmluvy o Autokredite teda nie su ani klasickym leasingom, ale na druhej strane nemate vlastne ani sancu odpisovat auto ako svoj majetok, lebo stale nie ste jeho vlastnik!
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

erika527
a ako zaúčtujeme jednotlivé splátky úveru?
máme tam istinu, úrok, hav. poistenie
U nás ide cez GE Money Auto, keď to nie je banka tak kam zaúčtovať úroky keď na 562 nemôžeme?
Ja to planujem zauctovat pri GE Money Auto takto: Nakupnu fakturu /kupno-predajnu zmluvu/ 042/321. Na ID zauctujem 321/479 - to bude vlastne splatenie predajnej ceny, ktoru za mna zaplatila spolocnost GE. Urok budem uctovat 562-ved to su uroky vo vseobecnosti neuctuju sa tu len uroky platene banke, havarijne poistenie 568. Jednotlive splatky si budem robit predpis splatky na ID cez 479. Na bankovom vypise zauctujem splatku 479/221. Lenze tu zvazujem, ci tie uroky s havarijnym poistenim uctovat protistranu cez 479... Este asi treba potom pri tej poslednej splatke casovo rozlisit tie uroky s havarijnym poistenim... lebo asi nikto nema idealny splatkovy kalendar a neplati splatku prvy alebo posledny den v mesiaci.
0 0
erika527 erika527

erika527 je offline (nepripojený) erika527

keď tá úverová zmluva je na 36 mesiacov, môžeme dať na 479-dlhodobé záväzky alebo máme vybrať iný účet, napr. 379?
Ďakujem
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

Podľa mňa 36 mesiacov je už dlhodobý závazok 479. Na 379 by som účtovala skor krátkodobé závazky.
0 0
Erika-ežka Erika-ežka

Erika-ežka je offline (nepripojený) Erika-ežka

A keď sa tá zmluva volá "Zmluva o spotrebnom úvere" ???
Predmet zmluvy je: "Veriteľ sa zaväzuje poskytnúť v prospech dlžníka účelový spotrebný úver na financovanie predmetu financovania a dlžník sa zaväzuje použiť tento úver na dohodnutý účel a vrátiť veriteľovi dlžnú sumu spolu s príslušenstvom ..." V technickom je vlástníkom naša firma.
Môžem to účtovať na dlhodobé záväzky ako leasing??? A čo spracovateľský poplatok?
Mám k tomu "Predpis splátok k Zmluve o spotrebnom úvere" - na 36 mesiacov.
Prosím, kto vie, ozvite sa .
0 0
kajab kajab

kajab je offline (nepripojený) kajab

alušik
Vidim, ze tieto zmluvy zacali byt velmi oblubene. Ja osobne mam tu zmluvu s GE Money Auto. Tato spolocnost to ma vyriesene dobre, lebo mam k tomu normalnu kupno-predajnu zmluvu a v ich zmluve o uvere si len vinkuluju havarijne poistenie v ich prospech. Tato forma financovania bola prednesena aj na skoleni Ing. Jakabovičovej minuly tyzden. Prve, co k tomu povedala bolo - dolezity je prevod vlastnickeho prava!!!
Zmluva o Autokredite je uplne zle urobena zmluva. Aspon teda ta - s ktorou som sa stretla ja. V technickom preukaze zostava Volswagen zapisany ako vlastnik vozidla a firma, ktora auto kupuje je len jeho drzitelom! Vlastnicke pravo prechadza na kupujuceho az splatenim uveru. Takze na to pozor! Tieto zmluvy o Autokredite teda nie su ani klasickym leasingom, ale na druhej strane nemate vlastne ani sancu odpisovat auto ako svoj majetok, lebo stale nie ste jeho vlastnik!




V § 28 ods. 1 zakona o uctovnictve sa pise : "Ak ide o zmluvu o vypozicke pocas doby zabezpecenia zavazku prevodom prava .......... , o majetku uctuje a odpisuje ho uctovna jednotka, ktora ho pouziva". My mame kupnu zmluvu a na zaklade nej auto uctujem ako nas majetok. Aj ked v techn. preukaze nebudem ako vlastnik, ale ako drzitel.
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

alušik
Ja to planujem zauctovat pri GE Money Auto takto: Nakupnu fakturu /kupno-predajnu zmluvu/ 042/321. Na ID zauctujem 321/479 - to bude vlastne splatenie predajnej ceny, ktoru za mna zaplatila spolocnost GE. Urok budem uctovat 562-ved to su uroky vo vseobecnosti neuctuju sa tu len uroky platene banke, havarijne poistenie 568. Jednotlive splatky si budem robit predpis splatky na ID cez 479. Na bankovom vypise zauctujem splatku 479/221. Lenze tu zvazujem, ci tie uroky s havarijnym poistenim uctovat protistranu cez 479... Este asi treba potom pri tej poslednej splatke casovo rozlisit tie uroky s havarijnym poistenim... lebo asi nikto nema idealny splatkovy kalendar a neplati splatku prvy alebo posledny den v mesiaci.
Predsa by som sa len chcela uistiť, či si myslíte, že je to zaúčtované dobre. Začal mi totiž v hlave vŕtať chrobáčik, či ten predpis úrokov a havarijného poistenia nemám dávať na predpise cez 379. Splácanie istiny je jasné, že dám 479. Ale pri predpise tých úrokov a havarijného poistenia si nie som istá, začala som sa totiž na to pozerať aj tak, že sa nemusím tak ako pri leasingu priklonit pri splatkach k uctu dlhodobych zavazkov, ale že môže ísť z časového hľadiska aj o krátkodobý záväzok. Myslím tak, že od predpisu do úhrady prejde krátka doba... Tak čo mi poraďáci poradíte?
0 0
kajab kajab

kajab je offline (nepripojený) kajab

Ja pri jednotlivych splatkach pouzivam ucet 379.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať