Zavrieť

Porady

Súkromná platba omylom zaslaná na účet SZČO

Dobrý deň,
omylom som dal známym číslo účtu, ktorý používam na podnikanie a nie osobného účtu, aby mi poslali platbu. Tá nemám nič spoločné s podnikaním, je to suma na dobročinné účely (sponzorstvo dieťaťa v zahraničí), na ktorú sa spolu skladáme a ja ju potom vždy zaplatím z osobného účtu.
Ide o dva vklady v hodnote 32.- € a 48.-€.
Ako to mám prosím vás teraz dokladovať?
mondes Účtuješ v JU, alebo PU?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    mondes je offline (nepripojený) mondes

    mondes
    Ak účtuješ v JU, tak to môžeš zaúčtovať ako Iný nezdaniteľný príjem a nemusíš to nijako zdokladovať.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Jaro N Ďakujem za radu,
    už som tie peniaze poslal naspäť a ich zaúčtujem ako iný nezd. príjem a vrátenie výdaj neovplyvňujúci ZD.
    mondes Áno, správne, len je to príliš komplikované tým vrátením. Úplne stačilo to zaúčtovať ako Iný nezd. príjem. Ja to takto bežne robím.
    Jaro N rozumiem, nevadí, už som to poslal
    ďakujem ešte raz
      zbaliť

    fortunka je offline (nepripojený) fortunka

    fortunka
    No podla mna naj by bolo tieto platby vratit na povodny ucet ako "mylne" a dat poslat na osobny ucet. ALEBO si v pripade kontrkoly (ktora nemusi byt) nachystat argumentaciu... a tieto penaize preposlat na osobny ucet s tym, ze su tiez mylne. A vydokladujes to najlahsie tak, ze budes mat doklad o tom, ze tieto peniaze si posielal dalej do zahranicia - cize vypismi. Dalo by sa zvazit aj nejake cestne vyhlasie pisomne.. ale to neviem
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Jaro N Ďakujem za radu.

    Hlavne som sa chcel vyhnúť rôznym vyhláseniam a pod., potrebe vysvetľovať prípadnej kontrole atď. Jednoducho spôsob, ktorý by bol jednoduchý a jasný, ale tak to asi nepôjde.
    Doklad o platbe do zahraničia budem mať, ale suma bude oveľa vyššia, tie platby omylom sú len časťou celkovej sumy.

    Čiže by som to mohol urobiť takto:

    1. poslať peniaze späť a poprosiť známych o nové prevody na správny účet. (k tomu ale by som musel vysvetľovať kontrole, prečo to tak bolo)

    2. alebo peniaze previesť na osobný účet, potom vytlačiť potvrdenie o platbe do zahraničia a znova vysvetľovať.

    Nakoniec ma však niečo napadla ešte 3. možnosť:
    Keby som obom vystavil faktúry (poradenské služby) na tie sumy, mal by som asi po probléme. Tá suma a môj príjem bude asi taký, že mi to dokonca negatívne neovplyvní dane. Tu by som pri prípadnej kontrole nemusel viac menej nič navyše vysvetľovať s neistotou, či to aj tak príjmu alebo nie.
    Snáď rozmýšľam dobre.
    fortunka neviem preco by ste museli vysvetlovat mylnu platbu z bodu 1., bod 2.. no ano...
    bod 3 je podla mna zbytocny, ale ak to vyhovuje da sa to urobit.
    Ak to pojde 1-2 tak je dobre o tom urobit zaznam alebo zapis.. ak pride kontrola o 3 roky, nemusite si to pamatat.. cize aj tak sa tomu nevyhne nik

    a este moja poznamka, zase by som sa tolko kontroly nebala, treba si stat sem--tam aj za svojim slovom... nebol to zdanitelny prijem, nebolo to za ziadnu sluzbu, boli to zle zaslane peniaze... a hotovo. Viete to, vedia to aj znami a danovakom treba aj tak vzdy nieco vysvetlovat.. ked si nenajdu toto, tak urcite daco ine
    Jaro N ďakujem ešte raz (aj za povzbudenie stáť si za svojim :-) )
    trochu váham, ten prvý bod v podstate nie je zlý:
    - vrátiť platby, v poznámke uviesť napr. "vratenie platby omylom" a poprosiť známych o nové platby. A ten záznam alebo zápis treba kde urobiť, ako ste to mysleli? Stačí napr. v poznámkach v evidencii účtovníctva?
    - alebo vystavím tie faktúry
    Rozhodnem sa medzi týmito dvomi variantmi.
      zbaliť

    caj je offline (nepripojený) caj

    caj
    pošli to na súkromný účet a dolož k tomu vysvetľujúci dopis v ktorom upozorňuješ platiacich, že to poslali na nesprávny účet a že po schválení majiteľa účtu mu to preposielaš priamo...
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    caj prípadne napíš list, že ťa požiadali aby si to preposlal ...
    caj môže to byť aj zápisnica z rokovania, kde ste sa dohodli, že to prepošleš...
    Jaro N ďakujem za odpoveď
    Sumu som už poslal späť na účet, odkiaľ prišla s tým, že som v poznámke uviedol niečo v zmysle: "vratenie súkromného prevodu omylom".
    To poznačím v poznámke aj v účtovnej evidencii a ak by bolo treba, ešte ukážem potvrdenie o platbe z osobného účtu (kde pôvodne mali prevody ísť), že boli určené od známych na dobročinné účely (sponzorstvo detí v zahraničí, o čom mám aj zmluvu).
    Snáď to bude stačiť.
      zbaliť

    Súkromná platba omylom zaslaná na účet SZČO

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.