Zavrieť

Porady

predaj bez dokladu

Zdravim Vas, mam jednoduchu otazku. Manzelka na materskej vyraba drobne vyrobky rucnej vyroby. Chcela by to predavat v meste. Len tak sa niekde postavit s kosikom a predavat - samozrejme bez akychkolvek povoleni, dokladu, pokladnice. Viem, ze je to mozne, obcas tu hlavne starsi ludia zvyknu taketo veci predavat pred obchodmi, v podchodoch, na namestiach. Viem ale, ze to je nejako obmedzene. Minimalne pri nejakom mnozstve tovaru to je nepostihnutelne. Ake su tie obmedzenia? Dakujem.
Peggynka Bez povolení to nepôjde...
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    kopretinka je offline (nepripojený) kopretinka

    kopretinka
    to,čo chce robiť tvoja manželka,je neoprávnené podnikanie,Neviem,čo predávajú starší ľudia,ale ak je to ovocie a zelenina z ich záhrady,tak sa jedná o prebytky a to je legálne.Handmade nie sú prebytky.

    sosak je offline (nepripojený) sosak

    sosak
    Poznám z videnia jednu dôchodkyňu na Miletičke, ( centr. trh.) ktorá predáva svoje produkty tak, ako si myslíš v otázke, že je to nepostihnuteľné. Mýliš sa, pani dostala niekoľko pokút. Viem to od nej, v rozhovore mi to povedala. Nadávala na celý svet, aký je nespravodlivý k starobnej a invalidnej dôchodkyni (nemá preukaz ZŤP). V dnešnej dobe je každé euro dobré a ľudia si chcú trochu prilepšiť predajom svojich produktov doma vyrobených. Je na každom, či podstúpené riziko stojí za to. Bez potrebných náležitostí - živn. oprávnenia, reg. pokladne a povoleniu mesta k miestu predaja, predavat pred obchodmi, v podchodoch, na namestiach, je na vlastné riziko.

    Peggynka je offline (nepripojený) Peggynka

    mám svoj svet Peggynka
    Pozri tu:http://www.podnikajte.sk/start-podni...dnikanie.xhtml
    Mala by sa zaregistrovať ako domáci výrobca,skús na to pozrieť,ja už som to tu dávala,ale teraz nemôžem hľadať a mechanizmus si nepamätám.U nej sa asi nebude jednať o sústavnosť.
    7 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    veronikasad Z článku, ktorý si priložila vyberám

    ...Nákup vecí (tovaru) alebo domáca výroba vecí (výrobkov) vykonávaná opakovane a následný predaj prostredníctvom internetovej inzercie alebo aukcie už spĺňa znaky živnosti a osoba, ktorá takéto činnosti vykonáva je povinná ohlásiť jej prevádzkovanie na príslušnom obvodnom (okresnom) úrade – odbor živnostenského podnikania, z čoho jej vznikajú aj ďalšie povinnosti, najmä daňovo-odvodové. Predaj uvedeným spôsobom bez živnostenského oprávnenia je neoprávneným podnikaním. - See more at: http://www.podnikajte.sk/start-podni...ene-podnikanie.
    Peggynka Tam by som videla práve súvis s mojou poslednou vetou-sústavnosť,čo je zdôrazňované v definícii podnikania.
    veronikasad Hej, ale zadávatel nepíše, že tie výrobky pôjde predať len raz. Nech si prečíta celý článok ...
    Peggynka Tak-tak,zbytočne sa tu dohadujeme...
    marjankaj No rád by som vedel, ako je definovaná tá "sústavnosť"
    Myslím, že žiadny živnostník nevykonáva činnosť sústavne. Predsa občas aj musí spať, a vtedy predsa živnosť nevykonáva.
    veronikasad Janko, možno sústavné je ak výrobky predáš viac ako raz ... napr. predaj na vianočných trhoch (viac ako jeden deň), sa nepovažuje za jednorázovú činnosť ...
    marjankaj A ak predám v jeden deň viac tých výrobkov? Nehovor, čo je možno sústavné, ale čo definuje zákon.Štátne orgány (a kontrola štátny orgán je) môžu postupovať iba v rámci ústavy a na základe zákona.
      zbaliť

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    § 10
    Osoby oprávnené predávať výrobky a poskytovať služby na trhových miestach

    Na trhových miestach môžu na základe povolenia obce predávať výrobky a poskytovať služby

    a) fyzické osoby a právnické osoby oprávnené na podnikanie podľa osobitných predpisov,26)

    b) fyzické osoby predávajúce rastlinné a živočíšne výrobky z vlastnej pestovateľskej alebo chovateľskej činnosti alebo lesné plodiny,27)

    c) fyzické osoby predávajúce vlastné použité výrobky v primeranom množstve medzi sebou.

    http://www.zakonypreludi.sk/zz/1998-178

    Otázka je, čo je primerané množstvo.
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    veronikasad Janko, ale ani v jednom bode nevidím to, na čo sa zadávatel pýta ...(manželka počas RD vyrába drobné výrobky ručnej výroby ... )
    marjankaj No to mi nebráni dať aj iný názor. Nech si zadávateľka sama vyberie.
    Na druhej strane ak je na materskej dovolenke, tak sa môže predsa aj zamestnať na čiastočný pracovný úväzok. A môže sedieť niekde v teple a nemusí postávať niekde na trhovisku.

    Zákonodarca sa často odvoláva na nie celkom jasné pojmy, ktoré nikde nedefinoval. Ako sústavnosť, dobré mravy a neviem čo ešte.

    Prečo by činnosť vykonávaná dva dni v roku( na vianoce a na veľkú noc) mala byť posudzovaná ako sústavná????
    veronikasad Janko, osobnú skúsenosť nemám - o tej, resp. prípade dôchodkyne - píše sosak v tejto téme
    marjankaj No neviem, právnik by to možno videl inak. Neviem, čo tá dôchodkyňa predávala a ani ako často.
    Dôchodkyňa sa cíti ukrivdená. A myslím, že právom. Ona si privyrobí k mizernému dôchodku pár drobných. A iní podnikatelia si ulievajú podstatne väčšie sumy.
    No ako sa hovorilo, na chudobu musí byť človek prísny.
      zbaliť

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.