Zavrieť

Porady

nárok na podporu súbeh so živosťou a PN

Od roku 1996 vykonávam funkciu hlavného kontrolóra obce, vtedy ešte na dobu neurčitú. Zmenou legislatívy moje šesťročné funkčné obdobie končí 30.4. 2015 a tým i PP/som realista a viem že ma už nezvolia/, bez nároku na akékoľvek odstupné ako i s kratšou podporou v nezamestnanosti /4 mesiace/. Mám 5 rokov do predčasného dôchodku. V tom čase však budem musieť absolvovať náročnú operáciu s dlhou dobou rekonvalescencie cca 1/2 -1 rok. Operáciu môžem absolvovať do 3 mesiacov po ukončení PP, alebo ju o rok odložiť.

Ak mi následne zdravie dovolí v nasledujúcom období by som chcel pre obce vykonávať poradenskú činnosť v oblasti legislatívy pre samosprávu na ŽL. Priznám sa, nie som zbehlý v oblasti súbehu dávok NP, podpory v nezamestnanosti a vykonávania živnosti. Preto sa chcem opýtať, ako najvýhodnejšie v mojom prípade postupovať, aby som nestratil i z tých 4 mesiacov podpory resp. aby mi PN nevyplácali z minimálnej mzdy.

Ďakujem a zostávam s pozdravom.
veronikasad ako kontrolor obce si nemocensky poistený ?
mirecc Som zamestnancom obce, so všetkými náležitosťami avšak len na dobu určitú a to na dĺžku funkčného obdobia čo je 6 rokov.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Ak tvoja PN-ka začne do 7 kal.dní od skončenia prac.pomeru, budeš mať nárok na nemocenské z ochrannej doby. Doporučujem však najskôr sa zaevidovať na UP a až potom isť k lekárovi. Poberanie dávky v nezamestnanosti sa počas PN-ky a poberania nemocenské preruší a obnoví sa až po ukončení PN.

    Ďalšou možnosťou, ak začiatok PN-ky bude neskôr, je prihlásiť sa deň pred nástupom na PN ako dobrovolne poistená osoba v SP na celý balík poistenia (podmienku 270 dní máš splnenú zo zamestnania): Počas PN-ky sa nemusíš z poistenia odhlasovať, odvody sa neplatia, len si ustriehni koniec PN-ky a najneskôr v posledný deň sa z dobrovolného poistenia odhlás (nedá sa odhlásiť spätne).

    Rozdiel je však vo výške nemocenského - ak PN vznikne v ochrannej dobe - do 7 kal.dní od skončenia prac.pomeru. nemocenské bude z príjmu zo zamestnania.
    Ak bude z dobrovolného nem.poistenia, bude počítaná z min.vymer.základu, ktorý je v roku 2015 412€ mesačne.

    Netreba zabudnúť na úhradu poistného za jeden deň poistenia pred PN, v prípade nedoplatku nárok na nemocenské nevznikne.

    Ešte doplním k PN-ke počas živnosti :
    V prvom roku podnikania (možno aj neskôr, ak nebudeš mať dostatočné tržby) ti nevznikne povinná registrácia v sociálnej poisťovni, a teda ani nárok na nemocenské. V prípade PN-ky je postup rovnaký ako počas evidencie na UP po skončení ochrannej doby = prihláška na nemocenské z dobrovolného poistenia.
    Naposledy upravil veronikasad : 04.01.15 at 10:56

    nárok na podporu súbeh so živosťou a PN

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.