Zavrieť

Porady

Akým spôsobom sa bude vypočítavať nárok na dávku v nezamestnanosti?

Ahojte,
chcel by som sa informovať akým spôsobom by sa mi vypočítavala výška dávky v nezamestnanosti a či vôbec mám na ňu nárok.
Pracoval som vo firme od 01.03.2012 do 30.06.2012 - bola to česká firma. Následne som do zamestnania nastúpil 01.03.2013 - ukončenie pomeru bude 31.01.2015.
Dva roky nepretržitej práce nespĺňam (chýba tam cca. jeden mesiac). Akým spôsobom sa bude vypočítavať denný vymeriavaci základ? Rozhodujúcim obdobím bude posledných 23 mesiacov a posledný mesiac z predchádzajúcej práce alebo od 01.02.2012 do 01.02.2015?
Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Rozhodujucim obdobim na posudenie naroku je 3 roky pred evidenciu.
    ak teda evidencia na UP bude 1.2.2015, posudzuje sa , ci mas od 1.2.2012 do 31.1.2015 aspon 730 dni poistenia v nezamestnanosti.

    Ak ich mas, narok na podporu splnas - co vyzera, ze splnas, kedze pauza medzi zamestnaniami bola mensia ako rok.

    Ale plati to len v pripade, ze si nepoberal podporu v nezamestnanosti pocas tej prestavky v roku 2012.
    sedrik83 Ďakujem za odpoveď, podporu v nezamestnanosti som v roku 2012 nepoberal, iba dávku v hmotnej núdzi, čo dúfam na to vplyv mať nebude.

    Ešte by som sa rád spýtal:

    1) či by bolo možné overenie toho či mi ten nárok skutočne vzniká a v akej výške, neexistuje tu nejaká online kalkulačka na daný výpočet?

    2) ak som v určitých mesiacoch obdržal popri výplate aj prémiu, bude táto suma zohľadnená do DVZ? Na výplatnej páske myslím že prémia bola započítaná priamo do hrubej mzdy.

    Ďakujem

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    VZ bude počítaný z príjmu posledného zamestnávatela (z posledných 24 mesiacov - u teba z kratšieho obdobia.)

    Kalkulačku máš tu, zadaj celkový príjem (VZ z ktorého bolo platené poistenie v nezam. ak bol mesačný príjem vyšší ako max. VZ) a ročný príjem. Do doby bez príjmu daj 28 (február)

    http://www.google.sk/url?sa=t&rct=j&...,d.bGQ&cad=rja

    Teraz pozerám, že sa tam zadáva len 1-ročný príjem - neviem z akého dôvodu, ale nie je to správne. Treba celkový príjem/počet dní poist. v nezam. v posledných dvoch rokoch. Ak DVZ vyjde viac ako maximum, platí sa len z maxima (sumu max.VZ máš v tabulke)
    10 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    sedrik83 Ďakujem,
    u posledného zamestnávateľa nespĺňam podmienku 730 dní poistenia, preto som aj ja bol názoru, že sledovaným obdobím budú musieť byť posledné tri roky. Je možné, že vymeriavací základ by bol u mňa počítaný z kratšieho obdobia? Ako základné kritérium som tam videl tých min. 730 dní. Ešte som za tých posledných 23 mesiacov bol cca. 5-6 dní PN.
    veronikasad Nie je potrebná súvislá doba zamestnania, doba 730 dní sa započítava z posledných 3 roikov. Vymeriavací základ z posledných 24 mesiacov.

    Len keďže ide o zamestnanie v inom štáte EU, budeš ho musieť preukázať formulárom (číslo neviem)
    sedrik83 Ďakujem, predpokladal som že sa bude započítavať aj príjem z predchádzajúceho zamestnania, resp. za posledné tri roky celkovo, nie dva. S tým formulárom z iného štátu EU si ma veľmi nepotešila teda Tento formulár budem žiadať od sociálnej poisťovni v ČR či od svojho predchádzajúceho zamestnávateľa?
    veronikasad od českej SP, najlepšie osobne, lebo poštou to trvá dlho
    veronikasad Možno by bolo jednoduchšie na mesiac sa niekde zamestnať na dohodu s pravidelným príjmom, alebo isť sa prihlásiť v SP na celý balík poistenia ako dobrovolne poistená osoba, ako čakať na formulár z ČR. Na UP sa však vtedy treba evidovať až po splnení podmienky 730 dní poistenia zo Slovenska.
    sedrik83 Skutočne neviem čo by bolo najideálnejšie riešenie teraz. Po skúsenostiach so SP či už v ČR alebo SR príliš promptný prístup z ich strany veru neočakávam. Na druhej strane si neviem ani predstaviť že by som sa išiel zaevidovať na úrad práce a len na jeden mesiac by som bol dobrovolne poistená osoba a potom zmenil štatút na uchádzača o zamestanie, je to vôbec možné týmto systémom? (cca. v akej výške by boli odvody za ten mesiac?)
    veronikasad Je bez problémov možné zaevidovať sa na jeden mesiac ako DPO - vymeriavací základ si stanovuješ sám, minimálny je 412€/mesiac, z toho odvody 144,81€.
    Samozrejme tento VZ sa ti započíta do príjmu a ovplyvní výšku VZ a teda aj dávky v nezamestnanosti.
    Stanoviť si vyšší nemá význam, lebo dobr.poistenie by muselo trvať aspoň 26 týždňov. Len si treba poriadne prepočítať dobu, aby do 730 dní nechýbal ani jeden deň a v posledný deň, príp. o jeden deň neskôr sa odhlásiť a nezabudnúť zaplatiť poistné. V prípade nedoplatku dávku v nezam. nevyplatia.
    sedrik83 Ďakujem za rady, no neviem či to spraviť týmto spôsobom. Ako nápad to nemusí byť zlé, ale prečo by som mal ja platiť odvody 144 Eur a zažiť byrokratické týranie na úradoch iba kvôli tomu, že im trvá dlho kým vydajú nejaké potvrdenie. Za 144 Eur by som si mohol spraviť výlet do ČR a dané potvrdenie si tam na SP vypítať osobne, hoci kopec nervov by ma to stálo určite
    Ešte posledná otázka: si si skutočne ístá, že by som musel vyplňovať nejaký formulár z dôvodu práce v ČR? Ja som po tej práci bol na úrade práce a takisto aj na SP v SR som musel dokladovať, že som tam bol zamestnaný a poistený. Čiže naše úrady určité potrvedenie o tom už dostali...
    veronikasad Informácie z prvej ruky dostaneš na prísl. pobočke SP, len pochybujem, že niekomu s bude chcieť hľadať v archíve 3 roky starý doklad.
    sedrik83 No, bude to ešte boj Ďakujem ti..
      zbaliť

    Akým spôsobom sa bude vypočítavať nárok na dávku v nezamestnanosti?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.