Zavrieť

Porady

Zamestnanec s nízkym príjmom nepožiada o uplatnenie OP zo ZP

Zamestnanec s nízkym príjmom nepožiada zamestnávateľa o uplatnenie odpočitateľnej položky zo ZP. Na konci roka v ročnom zúčtovaní mu bude automaticky vrátený preplatok, alebo oň bude musieť požiadať?

Ďakujem
Mila123 tak by to malo byť, že mu ZP vráti preplatok, ale ten bude znížený o 19% daň - zrážkovú, takáto daň sa nikdy nevracia späť....
ZP preplatok vráti i zamestnávateľovi (tiež bez žiadosti)
Rachell No na tú daň som nemyslela. Máme zamestnankyňu ktorej doplácame do min. mzdy, ale má navrhnuté aj mesačné odmeny a mám obavy aby to neprekročila a nemala potom doplatky na poistnom
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Terezia13 je offline (nepripojený) Terezia13

    Terezia13
    ja som zamestnancom dala tlačivá - žiadosti o uplatnenie, informovala som ich, že majú na to nárok a ak niečo nebudú vedieť vyplniť, tak im to vyplním
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Rachell Ďakujem,
    Sú platení od obratu a ak by mali vyššiu mzdu a prekročia stanovenú sumu, tak môžu mať nedoplatky, preto som chcela vedieť ako to bude, keď si nepožiadajú - nechcem im povedať, že im bude niečo vrátené ak splnia podmienky aj keď si nepožiadajú o uplatnenie OP.
    Katy a R prečo by mali mať nedoplatky, - veď sa odpočítateľná položka bude krátiť - ak viac zarobia! alebo sú tie rozdiely také velikánske?
    a lepší vrabec v hrsti - ako holub na streche (a ešte zdanený)
    Rachell Ďakujem, ešte to zvážim
      zbaliť

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    § 23
    (6) Poistenec, ktorý je zamestnancom, je povinný oznámiť zamestnávateľovi v deň nástupu do zamestnania príslušnú zdravotnú poisťovňu (§ 6 ods. 5) a počas trvania zamestnania zmenu príslušnej zdravotnej poisťovne (§ 7 ods. 2) do ôsmich dní odo dňa každej zmeny príslušnej zdravotnej poisťovne; ak je zamestnancom u viacerých zamestnávateľov, je povinný uvedené skutočnosti oznámiť každému zamestnávateľovi. Poistenec, ktorý je zamestnancom, je povinný oznámiť zamestnávateľovi aj údaje podľa § 11 ods. 7 písm. g), j), k), l) a r) a údaje, ktoré sú rozhodujúce pre zmenu sadzby poistného podľa § 12, do ôsmich dní od vzniku alebo zmeny týchto údajov. Zamestnanec, ktorý má nárok na uplatnenie odpočítateľnej položky pri výpočte preddavkov na poistné podľa § 16 ods. 18, je povinný túto skutočnosť písomne oznámiť zamestnávateľovi do ôsmich dní odo dňa vzniku pracovného pomeru, štátnozamestnaneckého pomeru, služobného pomeru alebo obdobného pracovného vzťahu a zmenu tejto skutočnosti do ôsmich dní odo dňa jej zmeny. Vzor písomného oznámenia zamestnanca zverejňuje ministerstvo zdravotníctva na svojom webovom sídle.
    Rachell ďakujem

    Zamestnanec s nízkym príjmom nepožiada o uplatnenie OP zo ZP

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.