Zavrieť

Porady

zdaniteľné plnenie na faktúre

Vystavujeme faktúru za pobyt v našom hoteli. Klienti boli ubytovaní od 28.12.2014 do 02.01.2015. Zálohu v plnej výške zaplatili 15.12.2014 z čoho sme aj odviedli DPH. Vyúčtovaciu faktúru za pobyt sme vystavili v decembri, keďže záloha za pobyt bola zaplatená v decembri a pobyt v januári sme časovo rozlíšili. Nato sa klient ohlásil že to nie je správne že faktúra má byť vystavená v januári. Tak sa pýtam, kedy má byť vystavená keď platba bola v plnej výške v decembri?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mishok je offline (nepripojený) Mishok

    Účtovník, nadšenec, fanúšik slobodného podnikania ...viac Mishok
    V podstate takto môžete postupovať. Zákon ustanovuje len najneskorší deň dodania služby, v ktorý vzniká platiteľovi dane daňová povinnosť.

    a keďže podľa § 9 je Dodaním služby je každé plnenie, ktoré nie je dodaním tovaru podľa § 8...atď tak si môžete deň dodania určiť ako deň rezervácie, alebo ubytovania alebo aj iný skorší dátum podľa vašich prevádzkových/zmluvných podmienok.

    Ak sa v tom chcete viac hrabať:
    zákon o DPH §8, §9, §19

    http://www.seminare.sfera.sk/media/1...la490_2011.pdf
    10 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Petula1 zdaniteľné plnenie 15.12.2014 mám keď som vystavila daňový doklad k prijatej platbe, mne ide už len o vyúčtovaciu faktúru a keďže je to na prelome mesiacov a aj rokov tak som sa rozhodla ju dať do decembra. Ale ja nemôžem spraviť vyúčtovaciu faktúru 15.12. za pobyt ktorý ešte nenastal nie?
    Mishok vtip je v tom že môžete, lebo už mali rezerváciu, alebo môžete spravit faktúru k 28.12. keď sa reálne ubytovali a pokladáte službu za dodanú
    nie je pravda že faktúra za službu sa dá vystaviť iba na konci obdobia na kt sa vzťahuje.
    Petula1 Tak sa aj stalo zdaniteľné plnenie mám 28.12.2014 ale klient mi stále oponuje asi takto:
    Daňové plnenie bolo uskutočnené na základe platby z faktúry na prijatú platbu. Daňová povinnosť v zmysle uskutočnenia služby je skončením poskytovania služby čo je január. V decembri mala byť odvedená DPH z prijatej platby, čo ste aj splnili, ale vysporiadanie malo byť až v januári.
    V jeden mesiac môže byť len v prípade, že v jeden mesiac vznikne daňová povinnosť aj z prijatia platby aj z dodania služby, čo nie je tento prípad, pretože dodanie služby nastalo až v januári. Viď usmernia daňového riaditeľstva, sú tam riešené aj prípady prelomových pobytov.
    Gabi03 a čo ti bráni vystaviť faktúru k 2.1.15? bez ohľadu na to, kedyb bude vystavená vyúčtovacia faktúra, aj tak by som delila výnosy podľa obdobia cez prechodné účty. T.j. ak vystavíš faktúru v 12/14, časť za 1/15 dáš ako výnosy budúcich období. Ak vystavíš faktúru v 1/15, časť za 12/14 (v 2014) dáš ako príjmy budúcich období...
    Mishok Usmernenia majú len informatívny charakter a nie sú právne záväzné.
    ak vám na neho pošlu link a skutočne sa to tam dočítate tak sa tým môžete samozrejme riadiť (by som vás potom poprosil o link na to usmernenie, zas budem o nieco múdrejší)
    Zákon rieši iba najneskorší dátum dodania a teda sa vlastne hádate na tom ze oni považujú za dátum dodania deň keď sa poskytovanie služby skončilo, zatiaľ čo vy deň keď sa začalo a postupovať môžete oboma spôsobmi.

    V duchu hesla náš zákazník náš pán odporúčam to upraviť tak ako chcú napriek tomu že ste postupovali správne

    (čo sa týka časového rozlíšenia tak to sa týka iba dane z príjmu)
    Petula1 Tak chcela by som to mať hlavne správne. Ja viem že je to v podstate jedno ale chceme to mať vysporiadané v starom roku. A keďze sme to vždy takto robili tak sa pýtam či sme to teda robili správne alebo nie:
    Mishok áno robili ste to správne, ale nie je to jediný správny spôsob
    Petula1 akože len dane z príjmu? však musím rozlíšiť výnos. no a to usmernenie idem ešte pozrieť tak keď ho nájdem pošlem
    Mishok pri dodržaní zásady časovej a vecnej súvislosti rozdelíte výnosy a náklady k tomu obdobiu (2015/2014) ku kt prislúchajú (teda okrem nevýznamných súm)
    Petula1
      zbaliť

    Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

    Gabi03
    Tak spravte zdaniteľné plnenie k 15.12.2014 ako za platbu. a druhu za dodanie služby k 2.1.2015. zákon to umožňuje.
    Petula1 zdaniteľné plnenie 15.12.2014 mám keď som vystavila daňový doklad k prijatej platbe, mne ide už len o vyúčtovaciu faktúru a keďže je to na prelome mesiacov a aj rokov tak som sa rozhodla ju dať do decembra. Ale ja nemôžem spraviť vyúčtovaciu faktúru 15.12. za pobyt ktorý ešte nenastal nie?

    zdaniteľné plnenie na faktúre

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.