Zavrieť

Porady

Konatelia-zúčtovanie

Zdravím,
mám problém s ktorým si neviem rady, a preto sa obraciam na Vas s prosbou o pomoc. V roku 2005 sme mali 2 konateľov, obaja pracovali na pracovnu zmluvu TPP. Ja sa mzdovou problematikou zaoberam iba od 01.2006 a ked som prechadzala poradu, nasla som tam, ze bolo potrebne aby sa obaja aj ked nepoberali ziadne odmeny,podiely.., len mzdy nahlasili do ZP ako SZCO do 8.1.2005, a odhlasili sa k 1.9.2005 Presviedcaju ma vsak ze to nebolo potrebne, nakolko boli zamestnanci. Teraz neviem ci im mam urobit rocne zuctovanie. Jednemu kolisal prijem , tomu zuctovnie musim urobit tak ci tak, mam mu urobit A alebo teda S? Druhemu nekolisal prijem vobec, mal stale pod 43095, mam mu vobec urobit rocne zuctovanie?
Fakt mam z toho chaos hlavne ked mi kazdy tvrdi nieco ine. Prosim poradte
Usporiadat
Olgica Olgica

Olgica je offline (nepripojený) Olgica

Určite sa trebalo prihlásiť do ZP ako SZČO aj keď mali HPP.
Ak by boli prihlásený ako SZČO od 1/2006 - 8/2006 trebalo by im spraviť ročné zúčtovanie ZP.
V tvojom prípade neviem. Prihlásiť ich spätne? - pokuta? alebo to nechať tak?
0 0
maca88 maca88

maca88 je offline (nepripojený) maca88

Kde by som našla napísané že to bola povinnosť? Aby som sa na to mohla odvolať, keď to budem konateľom vysvetľovať.
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

Osobne si myslím, že prihlásiť a odhlásiť sa ako SZČO - z titulu konteľstva bolo nutné, aj keď žiadny príjem ako konatelia nemali a mali príjmy z pracovného pomeru, ktorý v danej firme majú. Ja by som povedala, že by bolo dobré zájsť na zdravotnú poisťovňu a opýtať sa priamo tam. Ak má byť dodržaný zákon, tak by som vypísala prihlášku k 1.1. aj odhlášku k 31.8. a potom im v každom prípade urobila ročné zúčtovanie na tlačive typu S s prílohami SA - príjmy z pracovného pomeru a SB - to bude nulové - z titulu konateľstva.
V ročnom zúčtovaní im aj tak z titulu konateľstva nevýjde doplácanie na zdravotné poistenie. Nedoplatky môžu vzniknúť len tomu jednému, ktorý mal príjem v niektorých mesiacoch vyšší ako 43095.
Ak by sa na zdravotnej poisťovni vyjadrili, že to prihlasovanie a odhlasovanie z titulu konateľstva máš už nechať tak, že aj tak by im nevyšlo doplácanie, keď ako konateľ nemal príjmy z titulu konateľstva, tak potom by som vypísala tlačivo typu A - len pre toho jedného, ktorý mal kolísavý príjem. Ale tento postup sa mi osobne vôbec nepozdáva a nezdá sa mi správny.
0 0
maca88 maca88

maca88 je offline (nepripojený) maca88

Ďakujem Vám za radu. Asi teda zbehnem do ZP a spýtam sa čo mám s tým urobiť.Dúfam že to nakoniec dopadne dobre.
Prajem pekný dník
0 0
bepo bepo

bepo je offline (nepripojený) bepo

Prihlásiť konateľa do ZP bola povinnosť zo zákona tak sa asi ťažko nájde pracovníčka ktorá povie nech to nechá tak.Ja by som rozmýšlal čo je horšie-nechať to tak a možno bude nejaký poprask alebo spätne poprihlasovať a mať poprask určite.
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

bepo
Prihlásiť konateľa do ZP bola povinnosť zo zákona tak sa asi ťažko nájde pracovníčka ktorá povie nech to nechá tak.Ja by som rozmýšlal čo je horšie-nechať to tak a možno bude nejaký poprask alebo spätne poprihlasovať a mať poprask určite.
Ja si tiež myslím, že jej povedia, že to treba urobiť spätne. A podľa mňa je horšie čakať čo bude, keď to raz bude... Macka - daj vedieť výsledok, nech vedia aj iní poraďáci.
0 0
bepo bepo

bepo je offline (nepripojený) bepo

Otázka je prečo by niečo malo byť? Ako v ZP zistia že niekto mal byť SZCO a nebol?
0 0
Majka Majka

Majka je offline (nepripojený) Majka

alušik
Osobne si myslím, že prihlásiť a odhlásiť sa ako SZČO - z titulu konteľstva bolo nutné, aj keď žiadny príjem ako konatelia nemali a mali príjmy z pracovného pomeru, ktorý v danej firme majú. Ja by som povedala, že by bolo dobré zájsť na zdravotnú poisťovňu a opýtať sa priamo tam. Ak má byť dodržaný zákon, tak by som vypísala prihlášku k 1.1. aj odhlášku k 31.8. a potom im v každom prípade urobila ročné zúčtovanie na tlačive typu S s prílohami SA - príjmy z pracovného pomeru a SB - to bude nulové - z titulu konateľstva.
V ročnom zúčtovaní im aj tak z titulu konateľstva nevýjde doplácanie na zdravotné poistenie. Nedoplatky môžu vzniknúť len tomu jednému, ktorý mal príjem v niektorých mesiacoch vyšší ako 43095.
Ak by sa na zdravotnej poisťovni vyjadrili, že to prihlasovanie a odhlasovanie z titulu konateľstva máš už nechať tak, že aj tak by im nevyšlo doplácanie, keď ako konateľ nemal príjmy z titulu konateľstva, tak potom by som vypísala tlačivo typu A - len pre toho jedného, ktorý mal kolísavý príjem. Ale tento postup sa mi osobne vôbec nepozdáva a nezdá sa mi správny.
mam podobny problem avsak som nepochopila ten kto mal kolis. prijem urobi mu tlacivo typ - A a ten ktory nemal kolis. prijem tak S?
0 0
bepo bepo

bepo je offline (nepripojený) bepo

S znamená súbeh,vypĺňa ho ak mal súbeh zam.pomeru a SZCO z titulu konateľstva,ak mal iba kolísavý príjem tak A.Ak nemal kolísavý príjem a zmestí sa do hraníc min a max tak nech nerobí zúčtovanie
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

Majka
mam podobny problem avsak som nepochopila ten kto mal kolis. prijem urobi mu tlacivo typ - A a ten ktory nemal kolis. prijem tak S?
Nie, tu je podstata problému v inom. Ak má len štatút zamestnanca - tak sa robí zúčtovanie na tlačive typu A. Konatelia však mali byť v termíne od 1.1. do 31.8. prihlásení na zdravotnej poisťovni ako SZČO a v tom prípade už ide o kombináciu zamestnanca a konateľa v rámci roku 2005 - potom by teda vypĺňali tlačivo typu S.
0 0
Majka Majka

Majka je offline (nepripojený) Majka

alušik
Nie, tu je podstata problému v inom. Ak má len štatút zamestnanca - tak sa robí zúčtovanie na tlačive typu A. Konatelia však mali byť v termíne od 1.1. do 31.8. prihlásení na zdravotnej poisťovni ako SZČO a v tom prípade už ide o kombináciu zamestnanca a konateľa v rámci roku 2005 - potom by teda vypĺňali tlačivo typu S.
aha, n ocitam si to za sebou x krat.....takze prihlaseny konatel je v zdr.poist. ako szco bez prijmu a ma aj TPP. Prihlasila som ho ale neodhlasila 31.8. cize je asi stale prihlaseny ako szco neplatiaci,bez prijmu a okrem toho ma TPP na prijem vyssi ako 43 095 takze podava tlacivo S?
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

Majka
aha, n ocitam si to za sebou x krat.....takze prihlaseny konatel je v zdr.poist. ako szco bez prijmu a ma aj TPP. Prihlasila som ho ale neodhlasila 31.8. cize je asi stale prihlaseny ako szco neplatiaci,bez prijmu a okrem toho ma TPP na prijem vyssi ako 43 095 takze podava tlacivo S?
Konatelia sú od 1.9. chápaní ako zamestnanci, takže ich choďte spätne odhlásiť. Áno, vypĺňate tlačivo typu S a prílohy SA - za zamestnanca a SB - za SZČO hoci je bez príjmu.
0 0
Majka Majka

Majka je offline (nepripojený) Majka

alušik
Konatelia sú od 1.9. chápaní ako zamestnanci, takže ich choďte spätne odhlásiť. Áno, vypĺňate tlačivo typu S a prílohy SA - za zamestnanca a SB - za SZČO hoci je bez príjmu.
fuh, ok,to som nevedela dakujem.
0 0
maca88 maca88

maca88 je offline (nepripojený) maca88

Bola som vo VSZP, kde mi pani kontrolorka povedala, ze ich mam spatne nahlasit a odhlasit, ale nakolko sa tam vyskytol este problem neohlaseneho skoncenia PN, tak sme stretnutie ohladom konatelov a SZCO presunuli na pondelok.Po stretnuti napisem ako som dopadla.Ale zatial z toho velke halo kontrolorka nerobila, tak dufam ze to dobre dopadne
Pekny vikend vsetkym
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

Našla som tento príspevok od Jožka Mihála, ktorý len potvrdil, že by sa prihlásiť ako SZČO spätne, tak ako som písala...
Prikladám link:
http://www.porada.sk/t18656-p25-nvrh...tpoistnho.html
0 0
maca88 maca88

maca88 je offline (nepripojený) maca88

Zdravim, tak som bola v ZP, kde mi kontrolóka povedala že mám konateľov spätne nahlásiť, odhlásiť ako SZCO. Následne ročné zúčtovanie S, SA,SB. Chcem sa len opýtať aké tlačivo mám použiť na prihlásenie SZČO, ide o všeobecnú zdravotnú poisťovňu.

ďakujem
0 0
kosturova kosturova

kosturova je offline (nepripojený) kosturova

dobrý večer,
chcela by som sa opýtať, na spôsob ročného zúčtovania poistného u konateľa v s.r.o., keď nemá žiadnu odmenu, nemá iný príjem,nie je zamestnaný. Podľa toho,čo som prešla príspevky, je potrebné vypísať tlačivo typu B, konateľ je ako SZČO. Ale od kedy-do kedy?Keď nemá príjem, počíta sa minimum. t.j. 6.500,-, za ktoré mesiace v roku 2005?
Agnes
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
kosturova
dobrý večer,
chcela by som sa opýtať, na spôsob ročného zúčtovania poistného u konateľa v s.r.o., keď nemá žiadnu odmenu, nemá iný príjem,nie je zamestnaný. Podľa toho,čo som prešla príspevky, je potrebné vypísať tlačivo typu B, konateľ je ako SZČO. Ale od kedy-do kedy?Keď nemá príjem, počíta sa minimum. t.j. 6.500,-, za ktoré mesiace v roku 2005?
Agnes
Od 1.1. - 31.8.2005 ,áno min. VZ = 6500.-Sk
B vypĺňa v prípade, ak v r.2005 platil poistné len ako SZČO.
0 0
u.p.k u.p.k

u.p.k je offline (nepripojený) u.p.k

Pekný pracovný víkend.
Mám zamestnanca, ktorý je zároveň aj konateľom v dvoch firmách /bez príjmu/. Vypĺňam tlačivo S,SA a 2x SB. Zaujímajú ma konkrétne listy SB /nulové/. Uvažujem správne, že budú úplne rovnaké? Keďže údaje o firmách, v ktorých figuruje ako konateľ nemám kde vpísať /IČO a DIČ zostane nevyplnené, keďže ako SZČO - konateľ nemal žiadne pridelené/.
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
u.p.k
Pekný pracovný víkend.
Mám zamestnanca, ktorý je zároveň aj konateľom v dvoch firmách /bez príjmu/. Vypĺňam tlačivo S,SA a 2x SB. Zaujímajú ma konkrétne listy SB /nulové/. Uvažujem správne, že budú úplne rovnaké? Keďže údaje o firmách, v ktorých figuruje ako konateľ nemám kde vpísať /IČO a DIČ zostane nevyplnené, keďže ako SZČO - konateľ nemal žiadne pridelené/.
Pre posúdenie aký TYP tlačiva vyplniť je potrebné vedieť ,či v úhrne
suma zo zamestnania + konateľstvo rovná sa,alebo je väčšia ako 78000.-a vtedy vyplníš TYPS + prílohy ,alebo je nižšia ako 78000.- a vtedy vypĺňaš TYPX + prílohy. Ešte je potrebné pripomenúť,že listy SB,alebo XB nevypĺňaš nikdy dva, ale iba jeden.Iné je to s listami SA, XA -vypĺňaš toľko,koľko zamestnávateľov počas roka bolo.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať