Zavrieť

Porady

Ako odkúpiť povalu za účelom zhotovenia mezonetu?

Zdravím.
Mám záujem o odkúpenie povaly nad svojim horným bytom,schodiskom a čiastočne nad bytom susedy.Strecha bola novo zhotovená.Je v záruke ešte 1,5 roka.
Mojim cieľom je vytvorenie mezonetu,nie samostatnej bytovej jednotky.
Rekonštrukcia zahŕňa: prebúranie sa z môjho bytu medzi betónovými trámami na poval /otvor 1 x 3m/,zateplenie sedlovej strechy,zrovnanie a zateplenie podlahy,vytvorenie strešných okien,vytvorenie priečok,dotiahnutie el. a vody,vloženie krbovej vložky do stávajúceho,nevyužívaného ale funkčného komínu.
Akcia: zvolanie schôdze,získanie súhlasu 2/3 o odkúpení nebytového priestoru a súhlasu s prerábkou,spísanie kúpno predajnej zmluvy na konkrétne m2,získanie písomného súhlasu od susedy nad ktorou prerábka prebehne,posúdok od statika (zaťaženie na m2)
Otázka: Majú právo odpredať tieto nebytové priestory aj susedia ktorí majú byty založené v prospech bánk? Postačí jedna spoločná kúpno-predajná zmluva a žiadosť o vloženie do katastru? Je nutné k tejto akcii stavebné povolenie? Ako získať súhlas susedov na tvorbu okien v streche ktorej plynie záruka? Hlasovanie môže zvolať domovník alebo len správca budovy? Aké povinnosti mi vyplívajú voči správcovi budovy (oznamovacia,deklarovacia)?
Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    felix1 je offline (nepripojený) felix1

    ja felix1
    Osobne by som do toho isiel LEN pri suhlase 100% a nie 2/3 vlastnikov. Nezabudni vysporiadat pozemok( co znamena novy prepocet podiellov ). Ak je pravne dorieseny a je zapisany vo vlastnictve vlastnikov bytov, je tiez deleny podla podielu v 10tisicinach. Ak kupis povau neodkupeny podiel na pozemku si budes od nich pranajimat? Viem ze to asi este nik neriesil, ale staci ak to napedne niekoho z tej 1/3 co nesuhlasila... Ved preco platit dane za podiel na pozemku ktory uziva iny vlastnik a este bez jeho suhlasu ?
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Dobrodej Ďakujem za radu.
    Obytný dom má 12 bytov v dvoch vchodoch.Z toho na vrchných poschodiach sú 4 byty.Každý má pravne doriešený pozemok,podiel v 10tisícinach zapísaný na LV.
    Mám záujem odkúpiť 1/3 podkrovia + časť pozemku.Uvažoval som o odkúpení od každého zvlášť,len tu je otázka konkrétnosti výmery prislúchajúcej jednotlivcovi.
    Hypoteticky viem získať max. 80 % hlasov za predaj.
    Z horných bytov bude asi jeden nesúhlas,ale nad ním prestavbu neplánujem.
    V podkroví by som takto získal užívatelných 80 m2,čo by bohato stačilo.Zároveň nechcem riešiť prestupové teplo a ani ústredné kúrenie.Nakoľko budem nad svojim bytom.Vystačím krbom a el. radiatormi.Do fondu opráv som ochotný prispievať sumu prislúchajúcu 80 m2.
    Aktuálne som vo faze príprav pre zahájením jednania so susedmi.
    felix1 To co si ty ochotny platit ( za 80m) a to co je argument pre suhlas zvysku vlastnikov je velky rozdiel. Ver ze preplatit velke oci neprajnika je vzdy lacnejsie ako pravnik Pouzi vsetky dostupne financne moznosti na 100% podporu pre prestavbu ( 1000-5000.-EUR je smiesny naklad oproti sudnym poplatkom a nakladom na pravnika). Predpokladam ze nemes zaujem zvysok zivota travit na sudoch alebo zit v dome s nepranikmi. Ponukni novu branu, osvetlenie vo vchodoch alebo ... Hlavne sa vopdred dohodni .
    Dobrodej Mám v pláne zaplatiť,prípadne vymeniť okná v spoločných priestoroch. Neprajník bude min. 1. Nechcem dať ďalšiemu susedovi námet na súperenie,preto sa zaujímam len o 1/3 podkrovia.Taktiež s ohľadom na finančné prostriedky nutné k prerábke.Keby sa dalo jasne a plošne vymedziť jednotlivé vlastníctvo podkrovia -´´rozparcelovať´´ a vhodné´´parcely´´odkúpiť spolu s časťami pozemu. Nechceme sa sťahovať do väčšieho,tak hľadám spôsob ako mať dostatok priestoru a finančne neprehlúpiť.
      zbaliť

    draik je offline (nepripojený) draik

    draik
    Po poslednej novele to už také jednoduché nie je:

    Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome prijímajú rozhodnutia na schôdzi vlastníkov dvojtretinovou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome, ak hlasujú o zmluve o úvere a o každom dodatku k nej, o zmluve o zabezpečení úveru a o každom dodatku k nej, o zmluve o nájme a kúpe veci, ktorú vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome užívajú s právom jej kúpy po uplynutí dojednaného času užívania a o každom dodatku k nej, o zmluve o vstavbe alebo nadstavbe a o každom dodatku k nim, o zmene účelu užívania spoločných častí domu a spoločných zariadení domu a o zmene formy výkonu správy; ak sa rozhoduje o nadstavbe alebo o vstavbe v podkroví alebo povale, vyžaduje sa zároveň súhlas všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome na najvyššom poschodí. Súhlas všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome sa vyžaduje pri rozhodovaní o prevode spoločných častí domu, spoločných zariadení domu alebo priľahlého pozemku alebo ich častí.

    Ako odkúpiť povalu za účelom zhotovenia mezonetu?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.