Zavrieť

Porady

Právo odpočítať daň

Prosím o radu: Mám zálohovú fa. vystavenú 27.2.2006 splatnú 28.2.2006. Dňa 10.4.2006 sme obdržali faktúru k prijatej platbe za tovar, vystavenú 30.3.2006 - dátum prijatia platby 14.3.2006. Ja som mierne zazmätkovala a fa. som zaradila do daňového priznania za marec a uplatnila som si právo odpočítať daň.
Teraz mi kolegyňa dala fa., ktorá prišla 3.5.2006. Dátum fakturácie je 26.4.2006, dátum dodania je uvedený 18.4.2006 a dátum splatnosti 27.4.2006. Tovar bol dodaný 26.4.2006.
Poraďte mi prosím, čo mám urobiť. Mám podať dodatočné DP za marec, kde faktúru zo zálohy vymažem a zaúčtujem fa. v apríli? Alebo môže zostať v marci?? Možno sa pýtam hlúpo, ale takýto prípad som ešte nemala. Ďakujem. Joja
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    JOJA
    Prosím o radu: Mám zálohovú fa. vystavenú 27.2.2006 splatnú 28.2.2006. Dňa 10.4.2006 sme obdržali faktúru k prijatej platbe za tovar, vystavenú 30.3.2006 - dátum prijatia platby 14.3.2006. Ja som mierne zazmätkovala a fa. som zaradila do daňového priznania za marec a uplatnila som si právo odpočítať daň.
    Teraz mi kolegyňa dala fa., ktorá prišla 3.5.2006. Dátum fakturácie je 26.4.2006, dátum dodania je uvedený 18.4.2006 a dátum splatnosti 27.4.2006. Tovar bol dodaný 26.4.2006.
    Poraďte mi prosím, čo mám urobiť. Mám podať dodatočné DP za marec, kde faktúru zo zálohy vymažem a zaúčtujem fa. v apríli? Alebo môže zostať v marci?? Možno sa pýtam hlúpo, ale takýto prípad som ešte nemala. Ďakujem. Joja
    Dúfam, že som to dobre pochopila.
    Úhrada zálohovej faktúry bola 14.3.2006, t.j. tento deň = da§ová povinnosť a právo na uplatnenie DPH v marci. Faktúru si obdržala 10.4, teda predpokladám, že do podania DP, tak právo na odpočet si mala v marci.

    Nerozumiem len druhej faktúre-ak bol tovar dodaný 26.4. tak na konečnej faktúre mal byť deň dodania 26.4 /neviem prečo 18.4.?/ a v tejto faktúre mal byť vykonaný odpočet ntto aj DPH z dokladu vystaveného na základe prijatej platby.

    ALBO je offline (nepripojený) ALBO

    ALBO
    Ak ta zaloha bola na 100 pe rcent, tak ste si dobre uplatnili v marci a ta vyuctovacia uz do DPH nejde a mala by tam byt DPH nula.
    Ak to bola len ciastocna zaloha tak ta prva Fa patri do marca a ta druha , rozdielova ako pise evina,ten zbytok patri do aprila

    JOJA je offline (nepripojený) JOJA

    JOJA
    evina
    Dúfam, že som to dobre pochopila.
    Úhrada zálohovej faktúry bola 14.3.2006, t.j. tento deň = da§ová povinnosť a právo na uplatnenie DPH v marci. Faktúru si obdržala 10.4, teda predpokladám, že do podania DP, tak právo na odpočet si mala v marci.

    Nerozumiem len druhej faktúre-ak bol tovar dodaný 26.4. tak na konečnej faktúre mal byť deň dodania 26.4 /neviem prečo 18.4.?/ a v tejto faktúre mal byť vykonaný odpočet ntto aj DPH z dokladu vystaveného na základe prijatej platby.

    Až dnes som sa po predĺženom víkende dostala k počítaču. Ďakujem za odpoveď.
    Prečo bolo na fa. dodanie 18.4. neviem, pretože aj na dodacom liste je termín 26.4.2006. Ešte raz som sa vrátila k tej fa. z apríla. Je tam odpočítaná záloha a suma na úhradu je 0,-.
    Dokonca nám dodali z 5 tovarov len 4 a jeden dodajú dodatočne.
    Takže DPH som odpočítala v marci a tak to aj nechám.
    Chcem sa ešte opýtať, ako mám zaevidovať tú faktúru z apríla, kde mám uvedený tovar, ktorý nám skutočne dodali. A ďalšiu fa., ktorú dostaneme pri dodaní posledného tovaru. To bude zrejme v máji.
    Prajem pekný slnečný deň.

    Lekon je offline (nepripojený) Lekon

    účtovník-personalista, zakladám sro-čky elektronicky, dobre radím podnikaľom ako sa nezblazniť z odvodov a daní :o) najmä v Košiciach ...viac Lekon
    Dobrý deň, chcem sa poradiť k tejto téme. Zálohovú FA sme uhradili 31.8., prišlo nám už vyúčtovanie - doklad o prijatí platby, kde je rozpis DPH. Dodávateľ ju však na svoj účet prijal 2.9.09 a tento dátum aj uviedol do faktúry ako dátum prijatia platby. Neviem však, či si my môžeme uplatniť DPH v auguste (keďže platba od nás odišla z účtu 31.8.) alebo až v septembri? ďakujem vopred za odpoveď

    adabirk je offline (nepripojený) adabirk

    adabirk
    - nárok na odpočítanie dane máte v zdaňovacom období september na základe prijatej faktúry, v ktorej je uvedený dátum zdaniteľného plnenia september,
    - nárok na odpočítanie dane vzniká na základe prijatej faktúry (§51 ods. 1 písm. a/) nie platby

    Právo odpočítať daň

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.