Zavrieť

Porady

Vyúčtovacia fa VSE - preplatok do DPH v 12/2014 alebo 1/2015

Prišla mi vyúčtovacia faktúra z VSE. Výsledkom je preplatok -200 Eur.
Fakturačné obdobie 1.1.14-31.12.14
dodanie 31.12.2014, vyhotovenie 15.01.2015, prijatie 21.01.2015.
Do akého mesiaca to pôjde do DPH?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    dasasopi Takže aj keď ide o opravu základu dane s prijatím fa v 1/2015 ide to do DPH 12/2014?
    milkami takúto odpoveď som našla zopár otázok vyššie-vychádza mi z toho, že do roku 2015-aj ja to potrebujem vedieť:
    To mi prišlo dnes z Finanč.správy
    Ak platiteľovi dane počas fakturačného obdobia boli poskytované opakované dodávky energií (napr. elektriny), pri dodaní ktorých vznikala daňová povinnosť a následne po skončení fakturačného obdobia dodávateľ zašle odberateľovi vyúčtovaciu faktúru, ktorou vyčísli rozdiel medzi skutočným odberom energií a prijatých platieb za fakturačné obdobie, potom vyúčtovacia faktúra z pohľadu zákona o DPH predstavuje opravu základu dane. Odberateľ uvedie opravu základu dane do daňového priznania a do kontrolného výkazu za zdaňovacie obdobie, v ktorom dostal doklad o oprave základu dane. V kontrolnom výkaze odberateľ uvedie dobropis (so znamienkom mínus) aj ťarchopis (so znamienkom plus) v časti C.2.
    Jajina milkami našla správnu odpoveď. Datum dodania je dátum prijatia došlej vyučtovacej faktúry, lebo ide o opravu základu dane... t.j. január 2015, je jedno či je to dobropis alebo ťarchopis. Nezabudnúť vpísať do kolonky KV číslo pôvodného dokladu opravovanej faktúry... splátkového kalendára od SSE
    evuš ..už sa s tým mordujem tretí deň...niekto vraví do 12/2014 niekto do 01/2015... ako to vlastne má byť ?? Je to vyúčtovanie /preplatok-čiže dobropis/ za rok 2014 s dátumom dodania 31.12.2014 - avšak fa je vystavená až v roku 2015 a dobropisy by sa mali uplatňovať až vtedy, keď prídu....
    AndreaF do roku 2014, datum dodania pise 31.12.2014
      zbaliť

    seda je offline (nepripojený) seda

    seda
    V r. 2013 som riešila rovnaký príklad. Podľa odpovede z DRSR mne vtedy VSE vyšlo dať do DPH 12/12, - r. 21 a - r. 23, že sa nejedná o opravu ZD r. 28, pretože mám v zmluve s VSE preddavky, nie paušál. To isté mám tohto roku, no neviem ako urobím KV, keď budem postupovať podľa tohto. V 2 zápisoch? 1.zápis bude spotreba energie plusom a 2.zápis uhradené preddavky mínusom?

    Odpoveď z DRSR.
    Dobrý deň,
    Kompetenčné centrum finančných operácií Banská Bystrica Vám na základe Vašej žiadosti oznamuje nasledovné:
    Podľa § 19 ods. 1 zákona o DPH daňová povinnosť pri dodaní tovaru vzniká dňom dodania tovaru. Ak sa dodanie tovaru uskutočňuje čiastkovo alebo opakovane, deň dodania upravuje § 19 ods. 3 zákona o DPH. V zmysle § 19 ods. 4 zákona o DPH, ak je platba prijatá pred dodaním tovaru, vzniká daňová povinnosť z prijatej platby dňom prijatia platby.
    Pre správne uplatňovanie dane z pridanej hodnoty je potrebné vychádzať zo zmluvných podmienok dohodnutých medzi zmluvnými stranami - správne určiť deň dodania tovaru, resp. prijatia preddavku a tým vzniku daňovej povinnosti. (V praxi niektorí dodávatelia energií požadujú platiť vopred zálohy, pri ktorých vzniká daňová povinnosť podľa § 19 ods. 4 zákona o DPH a následne vykonajú vyúčtovanie skutočne dodaného množstva energií za príslušné obdobie, resp. niektorí dodávatelia energií sú s odberateľmi dohodnutí na opakovaných dodaniach podľa § 19 ods. 3 zákona o DPH, ktorým zodpovedajú opakované paušálne platby (napr. mesačné), pri ktorých taktiež po skončení príslušného časového obdobia vykonajú vyúčtovanie so skutočným odberom.
    V prípade, ak dodávateľ energií je s odberateľom dohodnutý na mesačných paušálnych platbách za odber (elektriny, plynu, vody alebo tepla) a na vykonaní vyúčtovania odberu za určité časové obdobie, daňová povinnosť vzniká platiteľovi dane podľa § 19 ods. 1 zákona o DPH, pričom za deň dodania sa považuje podľa § 19 ods. 3 zákona o DPH najneskôr posledný deň obdobia, na ktoré sa platba vzťahuje. V prípade vykonaného vyúčtovania opakovane dodávanej elektriny, plynu, vody alebo tepla, kedy sú dohodnuté opakované paušálne platby za tieto dodávky, je možné hovoriť o oprave základu dane podľa § 25 ods. 1 zákona o DPH, čo pre odberateľa znamená postup podľa § 53 zákona o DPH.
    Viac informácii k tejto problematike nájdete v Metodickom pokyne DR SR k zákonu č.523/2005 Z.z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 222/2004 Z.z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov (najmä str. 5-7), ktorý je zverejnený na internetovej stránke DR SR www.drsr.sk v časti Daňové informácie/ Pokyny a iné predpisy/ Pokyny, usmernenia, výnosy, opatrenia a stanoviská vydané Daňovým riaditeľstvom SR/ DPH/ pridané do 31.12.2008.
    7 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    kajab A ako by ste riešili takúto faktúru. Firma má prenajaté kancelárske priestory. Za mesiace január - november 2014 dostala faktúry, kde boli fakturované zálohy na elektrickú energiu, vodu, dažďovú vodu, plyn, služby a informačno - kontrolné služby. Za mesiac december dostala faktúru vyúčtovaciu (vyšiel nedoplatok), kde pri položkách elektrická energia, voda, dažďová voda a plyn bolo vyúčtovanie za rok 2014 a položky služby a informačno - kontrolné služby boli v takých istých cenách ako v predchádzajúcich mesiacoch. Mám to dať ako ťarchopis aj keď na faktúre nie je uvedené, že to je oprava základu dane? Ďakujem
    Ester plus Vždy keď ide o vyúčtovaciu faktúru k opakovaným plneniam pozeráme na ňu ako na opravný účtovný doklad a účtujeme ho do obdobia kedy prišiel.
    evuš Ja fakt teda už neviem...ale ak je dátum na dobropise, či ťarchopise daný k 31.12.2014, tak by sa mala vyúčtovacia faktúra zaúčtovať k 31.12.2014 a dať ju do DP DPH i KV do 12/2014, nie ?
    kajab Aj keď 3 položky boli normálne fakturácie (nie vyúčtovacie) za 12/2014? Čísla faktúr za fakturácie za 01 - 11/2014 neboli napísané. Čiže tam chýba údaj, ktorý ale musím uviesť v kontrolnom výkaze.
    mondes Takže ak je dátum dodania na vyúčt. faktúre k 31.12.2014, a faktúra prišla 15.1.2015, teda prišla ešte v termíne do podania DPH, v tom prípade to dávam do r. 2014 a hotovo. Veď je to vyrovnávka r. 2014.
    dasasopi ja som to dala do 2014 a padla, už som tu toho prečítala dosť-no nech mi to dodania
    seda Bod II. https://www.financnasprava.sk/_img/p...omisie_DPH.pdf
      zbaliť

    Vyúčtovacia fa VSE - preplatok do DPH v 12/2014 alebo 1/2015

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.