Zavrieť

Porady

Dan z MV - riadok 40

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, či rozumiem správne usmerneniu FS , týkajúce sa dani z motorových vozidiel za rok 2014. Ide mi konkrétne o riadok 40 - predpokladaná daň. Ak mám vozidlo, ktoré je predmetom dane k 1.1.2015, s dátumom evidencie 23.02.2010 a výška predpokladanej dane mi vyšla 118,40 Eur /zníženie základnej sadzby o 20%/ a táto suma je nižšia ako 700 Eur /Ak výška predpokladanej dane k 1. januáru u jedného správcu dane nepresiahne 700 eur (do 31.12.2014 sumu 660 eur), daňovník preddavky na daň neplatí./ , takže nebudem platiť preddavky mesačné ani štvrťročné, tak potom v riadku 40 uvediem číslo 0? Nakoľko pri elektronickom vypĺňaní na mi pri riadku 40 vyhodilo, že je to - východiskový údaj pre platenie preddavkov na nasledujúce zdaňovacie obdobie alebo suma 0, ak daňovník nebude platiť preddavky.
Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    mondes je offline (nepripojený) mondes

    mondes
    Do r. 40 je potrebné vyplniť predpokladanú daN.
    Vyberám niekoľko príkladov z článku z FS:

    Príklady k výpočtu predpokladanej dane k 1.1.2015

    Príklad č.1

    Predmetom dane k 1.1.2015 je osobné vozidlo v dokladoch, ktorého je zdvihový objem
    valcov motora 1200 cm3. Dátum prvej evidencie vozidla je 3.5.2012.

    Ročná sadzba dane je 80 eur. V nadväznosti k dátumu prvej evidencie vozidla sa ročná
    sadzba dane zníži o 25%.
    Výška predpokladanej dane u osobného vozidla je 60 eur.


    Príklad č.2

    Predmetom dane k 1.1.2015 sú dve vozidlá. Prvým je osobné vozidlo so zdvihovým objem
    valcov motora 1 510 cm3. Dátum prvej evidencie vozidla je 11.9.2011. Druhým je nákladné
    vozidlo, ktorého najväčšia prípustná celková hmotnosť
    je 14 ton s 2 nápravami.
    Dátum prvej evidencie vozidla je 24.12.2009.


    Ročná sadzba dane u osobného vozidla je 148 eur. V nadväznosti k dátumu prvej evidencie
    vozidla sa ročná sadzba dane zníži o 20%. Výška predpokladanej dane u osobného vozidla je
    118,40 eur.
    Ročná sadzba dane u nákladného vozidla je 777 eur. V nadväznosti k dátumu prvej evidencie
    vozidla sa ročná sadzba dane zníži o 20%. Výška predpokladanej dane u tohto vozidla je
    621,60 eur.


    Celková výška predpokladanej dane k 1.1.2015 je 740 eur.

    Príklad č.3

    Predmetom dane k 1.1.2015 sú dve vozidlá. Prvým je nákladné vozidlo s najväčšou
    prípustnou celkovou hmotnosťou 5 ton s 2 nápravami a dátumom prvej evidencie 16.1.2012.
    Druhým je ťahač
    s najväčšia prípustnou celkovou hmotnosťou 18 ton s 2 nápravami. Dátum
    prvej evidencie vozidla je 28.3.2008.

    Ročná sadzba dane u prvého vozidla je 312 eur (5t a 2nápr.). V nadväznosti k dátumu prvej
    evidencie vozidla sa ročná sadzba dane zníži o 20%. Výška predpokladanej dane u osobného
    vozidla je 249,60 eur.
    Ročná sadzba dane je 1 089 eur (18t a 2nápr.). V nadväznosti k dátumu prvej evidencie
    vozidla sa ročná sadzba dane zníži o 15% . Výška predpokladanej dane u tohto vozidla je
    925,65 eur.
    Celková predpokladaná daň
    k 1.1.2015 je 1 175,25 eur.

    Príklad č.4

    Predmetom dane k 1.1.2015 je nákladné vozidlo s najväčšou prípustnou celkovou hmotnosťou
    17 ton s 3 nápravami. Dátum prvej evidencie vozidla je 1.2.2007.

    Ročná sadzba dane je 673 eur (17t a 3nápr.). V nadväznosti k dátumu prvej evidencie vozidla
    sa ročná sadzba dane zníži o 15%.
    Výška predpokladanej dane u tohto vozidla je 572,05 eur.


    Príklad č.5

    Predmetom dane k 1.1.2015 je osobné vozidlo, v dokladoch ktorého je zdvihový objem
    valcov motora 2 100 cm3. Dátum prvej evidencie vozidla je 21.7.2002.

    Ročná sadzba dane je 180 eur. Nakoľko v danom prípade odo dňa prvej evidencie vozidla ku
    dňu určenia predpokladanej dane (k 1.1.2015) uplynulo 144 kalendárnych mesiacov ale
    neuplynulo 156 kalendárnych mesiacov, ročná sadzba dane sa zvýši o 10%.
    Výška predpokladanej dane u tohto vozidla je 198 eur.

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    Z poučenia

    Riadok č. 40 – uvedie sa výška predpokladanej dane, ktorá predstavuje súčet ročnej sadzby dane u jedného správcu dane za každé vozidlo, ktoré je predmetom dane k 1. januáru bežného zdaňovacieho obdobia a nie je oslobodené od dane. Tento údaj je východiskový pri platení preddavkov na daň podľa § 91 zákona.

    Je to predpokladaná daň, nie preddavky. Takže uvedieš sumu aká ti vyšla.
    Ak k 1.1.2015 nemáš žiadne vozidlo podliehajúce dani z MV (už ale podľa zákona č. 361/2014 o dani z MV), vtedy uvedieš 0.
    mimika Máte pravdu, teraz som si našla odpoveď v mailoch z finančnej správy, citujem:
    Dobrý deň,

    Vzhľadom na účinnosť nového zákona č. 361/2014 Z. z. o dani z motorových vozidiel a o zmene a doplnení niektorých zákonov od 1. januára 2015, predpokladaná daň sa určí podľa § 10 ods. 2 tohto zákona ako súčet ročnej sadzby dane upravenej podľa § 7 za každé vozidlo, ktoré je predmetom dane k 1. januáru 2015, pričom ročná sadzba dane je upravená v prílohe č. 1 zákona o dani z motorových vozidiel (ďalej „príloha č.1“).

    To znamená, že na účely určenia výšky predpokladanej dane sa ročná sadzba dane zníži:
    - počas prvých 36 kalendárnych mesiacov počnúc mesiacom prvej evidencie vozidla o 25 %,
    - počas nasledujúcich 36 kalendárnych mesiacov o 20 % a
    - počas ďalších nasledujúcich 36 kalendárnych mesiacov o 15 %.

    Po uplynutí predchádzajúcich 108 (3x36) kalendárnych mesiacov sa pre určenie výšky predpokladanej dane použije ročná sadzba dane uvedená v prílohe č. 1 počas nasledujúcich 36 kalendárnych mesiacov.

    Po uplynutí 144 (108+36) kalendárnych mesiacov sa pre určenie výšky predpokladanej dane použije ročná sadzba dane uvedená v prílohe č. 1, ktorá sa zvýši o 10 % počas nasledujúcich 12 kalendárnych mesiacov.

    Po UPLYNUTÍ 156 (144+12) kalendárnych mesiacov sa pre určenie výšky predpokladanej dane použije ročná sadzba dane uvedená v prílohe č. 1, ktorá sa zvýši o 20 %.


    Do riadku č. 40 uvediete výšku predpokladanej dane, za každé vozidlo, ktoré je predmetom dane k 1. januáru zdaňovacieho obdobia. Vo Vašom prípade ak máte jedno vozidlo a výška predpokladanej dane Vám vyšla 118,40 eur, tak tam dáte tento údaj.

    ---
    S pozdravom,
    JUDr. Martin Ďuračík

    azla je offline (nepripojený) azla

    azla
    Riadok 40 musiš vyplniť. Tam vyplniť predpkladanú daň, aj ked bude nižšia ako 700.
    11 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    kn-alka ja vypĺňam nulu, keď nevyjde platiť preddavky na daň - u vyše 20 firiem s tým nebol problém
    Jarka 1 Už ma to dopálilo a pred chvíľou som poslala dotaz na finančnú správu. Tiež dávam nulu, ale to vrchnosť nevie jednoznačne napísať do pokynov k vypĺňaniu? Zbytočne len všetkých oberajú o čas. Dúfam, že nedajú odpoveď po funuse.
    mimika Ja som tam tiež napísala dnes. Aj som tam volala a opýtala som sa konkrétne, že keď nemám povinnosť platiť preddavky, či tam do riadku 40 píšem nula. Pani mi povedala, že nie a citovala mi zákon... Preto sa pýtam...Keď som sa ešte raz opýtala, tak mi znova citovala zákon...
    Jarka 1 Ja som tam volala, asi pred dvomi týždňami a pán koktal do telefónu a nevedel odpovedať. Skončilo to odpoveďou ani ryba, ani rak. Mali by sme im poslať tú istú otázku aspoň 30-ti poraďáci. Možno by sa spamätali.
    avalik ak mas vozidla, ktore k 1.1.2015 podliehaju dani z MV, nemozes tam dat 0 - pretoze ti predpokladana dan nevychadza 0 ale nejaka predpokladana suma ... riadok 40 je "predpokladana dan", nie "preddavky"
    mimika Áno, riadok 40 je predpokladaná daň - tak je to tam napísané, ale pri vypĺňaní DP na stránke finančnej správe pri kliknutí na riadok 40 sa rozbalí toto vysvetlenie - " východiskový údaj pre platenie preddavkov na nasledujúce zdaňovacie obdobie alebo suma 0, ak daňovník nebude platiť preddavky. Tak teda neviem :-(
    avalik no ved ano, vychodiskovy udaj ... ale nie "suma preddavkov" alebo 0 ked k 1.1. nemas auto podliehajuce danovej povinnosti ... na zaklade toho system vyhodnoti ci platit preddavky alebo nie ... a na buduci rok by mal system vyhodnotit ci preddavky boli vypocitane spravne vzhladom na vznik DP u jednotlivych vozidiel ... a moze automaticky generovat pokuty ... spravkyna len da vytlacit ... takze aj ked tam bude uvedena suma 699,99 tak sa preddavky nebudu platit.
    Jarka 1 Odpoveď z fin. správy som dala tu:
    http://www.porada.sk/t258166-dan-z-m...ej-spravy.html
    avalik no super, potvrdili čo som ja napísala ... ale je to podľa mňa aj tak jasne napísane či už v poučení alebo v tlačive DP "predpokladaná dan" a nie "preddavky"
    Jarka 1 Áno, presne tak, potvrdili Tvoju odpoveď. Teraz mám dilemu, či podať opravné DzMV, alebo sa na to vy.... Ale vôbec by ma neprekvapilo, keby prišla o 5 rokov pokuta.
    avalik Radšej podaj opravné a môžes kľudne spávať
      zbaliť

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.