Zavrieť

Porady

krátenie výdavkov 80:20 predmety osobnej spotreby-20%nepeňažný príjem?

Prosím o radu, keďže sa v tom strácam... po rozdelení a zaúčtovaní 80% a 20% na nedaňový 548AE účtovný prípad končí? Alebo sa má dať tých 20% k náhrade zamestnancom, spoločníkom, konateľom a zraziť zo mzdy? Alebo sa im to má zahrnúť do mzdy ako nepeňažný príjem, platiť daň a odvody? Ak používa telefon spoločník, ktorý nie je zamestnancom? Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    logo
    TriviTax,s.r.o.
    Podľa mňa krátenie nákladov 80/20 vyplýva zo zákona a rieši "nepreukaznosť" ospbnej spotreby. Nič nepriznávam, len dodržiavam ZDP (ZDPH). Takže určite to nemienim riešiť ako nepeňažný príjem.
    Opačný prípad - ak napr. NB v sro poskytnem zam-covi preukazne aj na súkromné účely, stanovím napr. využívanie na 20% (10%, 40% ai.), vtedy priznávam využívanie NB na súkromné účely a dávam mu príslušné % do mzdy ako nepeňažný príjem, z toho sú odvody a DPFO, (vyrieišm aj odvod/krátenie prípadnej DPH) tým pádom mám hodnotu NB nekrátenú.

    Hlasovalo 7 pouzivatelov

    Užitočné (7)
    1Zuza, JM1968, karakul, Jarka 1, Eva Čurillová, michelle84, DG88
    7
    JM1968 Ďakujem všetkým, veľmi ste mi pomohli, ešte pre uistenie, ak teda krátim 80/20 zo zákona, tak tých 20 nemusí majiteľ vrátiť firme? Napr.za mobil 518/321 80% a 355/321 20% a potom 211/355? Môžem ako som uviedla v otázke 20% na nedaňovú 548 ?
    mariaden Ak mam vozidlo v majetku firmy, vediem knihu jazd, mám doklady o nakupe phm a k tomu priradené pracovne cesty a postupujem podla par 19 ods.2 l kde vyberiem prvu moznost musim, alebo mozem kratit na 80%, hladam tuto odpoved

    elisabeth je offline (nepripojený) elisabeth

    elisabeth
    podľa mňa keďže rozdelením na 80% a 20% priznávaš, že používaš predmet aj na súkromné účely, treba tých 20% považovať za nepeňažný príjem fyz.osoby a zdaniť - u zamestnanca v mzde, konateľ a spoločník nepoberajúci príjem si to má priznať sám v svojom daň. priznaní ako ostatné príjmy.Toto platí pre mobily, notebooky a pod. U auta je to osobitne - tak sa zdaňuje hodnota 1% z OC auta.
    Nemám pri sebe momentálne zákon, tak nemôžem napísať paragrafy,ale takto som to pochopila. A ešte pri tých 20% nákladov, čo deklaruješ, že nie je na služobné účely, nemôžeš si uplatniť odpočet dph.

    karakul je offline (nepripojený) karakul

    karakul
    ... pri krátení výdavkov si treba uvedomiť rozdielnu aplikáciu § zákona o osobnej (súkromnej) spotreba na podnikateľov a na zamestnancov... ako napísala Kejka, ak deklarujem, že poskytujem niečo ako "benefit" zamestnancovi, tak tento je jeho nepeňažným príjmom podliehajúci daňovým a odvodovým povinnostiam a nemá to vplyv na krátenie nákladov firmy...

    Kejka, zaujímalo by ma, ako stanovuješ hodnotu nepeňažného príjmu napr. u takého notebooku a koľko rokov to uplatňuješ.

    P.S. ... v zadaní sa spomína účet smerovanie na nedaňovú 548... ja mám analytické (nedaňové) účty i pre 501, 518, ... u platcov DPH používam priebežné krátenie podľa dokladov, u neplatcov (MUJ) som sa rozhodol účtovať náklady na zvláštne AU, ktoré potom koncom roka podrobím kráteniu (jednorázovo, nie každý doklad) - týmto zabezpečím úlohu účtovníctva pre vykázanie správneho základu dane v DP...
    Naposledy upravil karakul : 05.02.15 at 09:48
    KEJKA to, že píšem v 1. osobe, ešte neznamená doslova, že to uplatňujem. :-)
    riešiť to budem ako 99,999% ostatných podnikateľov až v r. 2015

    Vianocka je offline (nepripojený) Vianocka

    veselá kopa Vianocka
    Prosím o názor.
    Myslíte si, že by obstálo aj to, ak by si účtovná jednotka krátila výdavky napr. na telef. poplatky vo výške 80/20 nie za každý mesiac, ale napríklad len za niektoré mesiace?
    ariadna22 http://www.eroffice.sk/pouzivanie-mo...-zakona-o-dph/

    podľa tohto článku to môžem urobiť aj takto
    dám 100% do nákladov daňových - napr. telefon dph 100% odpočet
    na kontrolnom výkaze mi to všetko sedí, je to amerika, daňový úrad jasá
    do kontrolného výkazu mi pribudne kolonka do oddelenia D
    zd =20% zo 100% daňového nákladu
    DPH 20% zo zd
    zapisujem ID
    -518/321 10
    518999/321 10
    355,335/343500 2

    úhrada 2 eurá 211/355,335
    tak a je to bez pokút

    tak a teraz ma opravte prosím, ak viete

    krátenie výdavkov 80:20 predmety osobnej spotreby-20%nepeňažný príjem?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.