Zavrieť

Porady

učet 321 mínusový zostatok k 31.12.2014

chcem sa Vás opýtať mínusový záväzok dodavatelia sa preučtuje na pohľadávku na účet 378-iné pohľadávky alebo 315 -ostat.pohladávky. Dakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    určite nepreúčtuješ na 378.
    Podstatné je, aby dbp. (ak sú ojedinelé) sa dostali do aktív ako pohľadávky.
    To zn. že
    1. faktúry-záväzky zostanú na 321 a v pasívach, ale samostatné dbp. bud preúčtuj na inú 321, ktorú "nasmeruješ" do pohľadávok (skupina31x)
    alebo
    2. preúčtuješ (len pre účely výkazníctva) 315, 311/321, kde 311 alebo 321 bude definovaná na riadok aktív (pohľadávok z obch.styku) v Súvahe.
    Ja to robím podľa 2., pričom pomocný účet 315 nie je saldokontový.
    k 1.1. nasl.roka len urobím s ID spätné preúčtovanie.

    Je to však a mal by byť podľa mňa vynímočný prípad, ved dbp. by sa ako pohľadávky mali vymáhať, resp. započítať na príslušné faktúry alebo robiť jednostranný zápočet s nasl. faktúrou.
    Katarína Vážna Janeková Kejka dakujem konečne som to pochopila idem to prerobiť už som tolko o tom prečítala že som z toho zmagorená robím prvý krat sama účtovnú závierku tak si radšej všetko overujem
    KEJKA OK, na to sme tu.

    Kristina27 je offline (nepripojený) Kristina27

    Kristina27
    zostatok 321 ti musí sedieť so zostatkom z knihy došlých faktúr, ak je mínusový, asi je tam nejaký dobropis, zostatok 321 tak prevádzaš do súvahy
    Katarína Vážna Janeková Kristína27 ano su tam dobropisy, zostatok účtu 321 k 31.12.2014 netreba preúčtovat na 315 al. 378. Neviem môže ísť do suvahy mínusovýzostaok 321 ????

    karakul je offline (nepripojený) karakul

    karakul
    ... pri účtovaní "mínusového záväzku" vychádzam zo skutočnosti, či faktúra (vyúčtovacia, dobropisujúca) sa vzťahuje k záväzku, ktorý bol či nebol už uhradený, resp. či sa táto faktúra (ako uviedla aj Kejka) bude či nebude započítavať.

    Ak sa mínusová faktúra vzťahuje k záväzku ešte neuhradenému, tak jednoznačne účtujem na 321 - a z tohoto titulu mi nemôže vzniknúť mínusový stavu účtu na 321.

    Ale ak pôvodný záväzok už bol uhradený a nebude sa ani započítavať resp. nebude preplatok vrátený do 31.12. účtovného obdobia (napr. faktúry za vyúčtovanie energií - dodávatelia preplatok vracajú) - tak takéto DF účtujem ako pohľadávku na 315 - lebo de facto je to pohľadávka... a nepreúčtovávam nič ani na konci roka, ani na začiatku ďalšieho a súvahu mám správne vykázanú bez následného smerovania analytických účtov.

    P.S. Účtovanie voči dodávateľom na 315-tke z dôvodu reklamácií, zliav a pod. používa i p. Cenigová.
    Katarína Vážna Janeková Karakul dakujem za vysvetlenie

    Chrusťa je offline (nepripojený) Chrusťa

    Chrusťa
    záväzky sú pasíva, pohľadávky aktíva, takže neviem o čo ti v danej otázke išlo
    Katarína Vážna Janeková ide mi o to že pri účtovnej uzávierke netreba preúčtovat dobropisy na 315 aby nemal účet 321 minusoý zostatok
    Tweety nie

    učet 321 mínusový zostatok k 31.12.2014

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.