Zavrieť

Porady

Úhrada DPH ručiteľom - oznámenie na DÚ

Môj klient má dodávateľov, ktorí sú v zozname rizikových platiteľov DPH. Dohodol sa s nimi, že bude za nich odvádzať DPH z každej faktúry, ktorú mu vystavia.
V Usmernení FS je uvedené, že odporúčajú, aby odberateľ oznámil správcovi dane informácie o týchto úhradách. Oznámenie treba, predpokladám poslať elektronicky ? A ako to praktizujete s dodávateľom, čo dostane od Vás o tom, že ste uhradili za neho DPH? Prípadne, poraďte prosím, ako na to?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    ešte sa mi to nestalo, ale jeden môj klient to vyriešil presne tak ako píšeš
    zaplatil na OUD dodávateľa a elektronicky o tom informoval správcu dane a aj dodávateľa .
    Dodávateľ následne aj tak zaplatil DPH za seba.
    DU potom evidoval preplatok a vrátil ho na účet dodávateľa.
    Vysporiadalo sa to účtovne u môjho klienta tak, akoby zaplatil celú faktúru a v účto dodávateľa sa zas ten preplatok od správcu započítal na úhradu VF.
    bea Ďakujem za odpoveď, ideme na to

    KloferHladny je offline (nepripojený) KloferHladny

    KloferHladny
    Existuje zapis zo zasadnutia metodickej komisie MF SR... https://www.financnasprava.sk/_img/p...omisia_dph.pdf kde je tento problém rozobratý.

    A ja keď na to pozriem obyčajne, potom musí existovať dohoda medzi dodávateľom a odberateľom o tom, že DPH uhradím ja na jeho daňový účet, on po predložení môjho výpisu odpíše časť svojej pohľadávky vo výške DPH a zúčtuje si ju ako "preddavok DPH" voči finančnému úradu. Dodávateľ aj odberateľ by mali ďalej informovať DÚ, že takto vysporiadali DPH. Dodávateľ bude mať "predplatenú" DPH na finančnom úrade v príslušnom zdaňovacom období a úhradu dane po podaní DPH o toľko zníži.

    Skrátka, odberateľ robí daňovú exekúciu vo svojej réžii na účet štátu ... (vymohol DPH od dodávateľa, ktorý má možno nedoplatky za xxx rokov)
    bea Áno, práve podľa toho zápisu sme sa dohodli s dodávateľmi, že my odvedieme z každej faktúry DPH na ich daňový účet. Poslali sme dodávateľom oznámenie o uhradení DPH a tiež výpis z banky o úhrade. Tak si my môžeme odpočítať DPH z tých faktúr v daňovom priznaní bez obavy, že pri nejakej kontrole nám odpočet neuznajú. Ešte musíme poslať oznámenie DÚ, že o aké platby ide.
    Dúfam, že to bude v poriadku.
    Je to zase len ďalšia povinnosť navyše

    Úhrada DPH ručiteľom - oznámenie na DÚ

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.