Zavrieť

Porady

Zavet pri nehnutelnosti

Ahojte, prosim o radu. Osoba XY ma vo vylucnom vlastnictve byt, ktory v zavete odkaze neplnoletemu dietatu. Je zrejme, ze zavetom sa chce tato osoba vyhnut pripadnemu dedeniu zo zakona (manzelka+dieta) a chce, aby byt dedilo iba dieta. Ak by tato osoba zomrela v case, ked je dieta este malolete, co sa stane ?

1/ Urci sud porucnika ? kto to bude ? alebo je mozne uz v zavete uviest konkretneho (zodpovedneho) porucnika dietata pre pripad dedenia v prospech maloletej osoby ?
2/ A co ked sa po smrti prestane platit za byt najomne, energie ? Pride exekutor, preda byt, vyrovna dlh a zvysok posle na nejaky ucet dietata ? Ale tym padom zavet stratil zmysel, nakolko kym dieta dospeje, bude byt davno exekutorom predany a peniaze rozhajdakane matkou dietata alebo znehodnotene inflaciou..... Alebo exekutor nemoze siahnut na byt, kedze je vo vlastnictve neplnoletej osoby, pricom porucnik nemoze takyto byt "scudzit" ? Cize porucnik bude musiet za byt platit najomne, resp.ho prenajat....

Dakujem velmi pekne za pomoc.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Pozri si priložený zákon o rodine o spravovaní majetku dieťaťa: od § 31 (rodičia), a od § 56 (poručník a opatrovník).
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    martinez Dakujem, ale na vsetky otazky neviem na zaklade tych §§ odpovedat. Ak som to spravne pochopil, tak §§56-61 (porucnictvo) prichadzaju do uvahy, ak obaja rodicia zomreli alebo ak maju pozastaveny vykon rodicovskych prav (vo vyssieuvedenom pripade, ak by osoba XY zomrela, matka dietata sa bude vzorne starat o dieta, cize porucnictvo neprichadza do uvahy). Ak rozoberiem §§31-34, tak podla §33,1 sa majetkovy opatrovnik ustanovi sudom iba v pripade, ak su zaujmy maloleteho suvisiace so spravovanim majetku ohrozene (to je velmi subjektivne urcit) a rodic nevie urobit opatrenia na ochranu majetku. Ak by sa po smrti osoby XY teda majetkovy opatrovnik neurcil, tak podla §32,ods.2+3 sa moze majetok maloleteho pouzit aj na uspokojovanie "potrieb rodiny"..

    Otazka: Moze sa teda stat, ze po smrti XY sa neustanovi majetkovy opatrovnik a druhy rodic preda v zmysle §32,1+32,2+32,3 uvedeny byt so zamienkou uspokojovania potrieb maloleteho a rodiny, a soudruzi na sude to este odklepnu ?
    misoft @martinez - poručníctvo je prísne kontrolované. Mária27 ti predsa dala odkazy.
    Ale v krátkosti.
    Ak bola závetom určená nehnuteľnosť maloletému, súd vo väčšine prípadov určí opatrovníka. Ten musí konať v jeho mene a v jeho prospech. T.z. že majetok poručníka a maloletého dediča sa NESMIE zlúčiť. Poručník však v mene maloletého môže v majetkom (peniazmi a pod.) v bežných veciach nakladať. Avšak iné úkony sú povolené JEDINE so schválením súdu!
    Ak by sa jednalo o matku - zdedená nehnuteľnosť by patrila maloletému - darmo by sa matka niečim oháňala. Ona predsa má ešte aj vyživovaciu povinnosť voči nemu!
    Čo sa týka otázky 2. Exekúcia. To nie je také jednoduché. Pokiaľ by sa jednalo o maloletého - šlo by to cez súd! A ten by zisťoval, čo robil/nerobil opatrovník - a ten by si to odskákal. Pretože by sa zisťovalo, či poručník konal v mene a v prospech maloletého. Ak by neplatil za neho účty, nájomné a pod. a mal to v povinnosti - šlo by sa po poručiteľovi (ako zástupcovi maloletého), pretože by sa predpokladalo, že nespravoval riadne jeho majetok.
    martinez Dakujem misoft za priblizenie a upresnenie. A ten porucnik je urceny sudom, vsak ? Ten, kto pise zavet, tak neuvadza v nom porucnika....
    Mária27 Maloleté dieťa nemá právnu spôsobilosť na všetky právne úkony sa za týmto účelom vyžaduje, aby bolo pri prevodu vlastníctva k nehnuteľnosti, zastúpené zákonným zástupcom – spravidla rodičom.
    Pre platný prevod vlastníctva k nehnuteľnosti sa vyžaduje, aby takú zmluvu schválil súd, a to na základe návrhu podaného zákonným zástupcom. Schválenie právneho úkonu súdom sa vyžaduje z dôvodu, že nakladanie s nehnuteľnosťou ako majetkom maloletého nie je bežnou vecou a zákon vyžaduje, aby tento právny úkon, ktorý za maloleté dieťa robí rodič, schválil súd. Inak je právny úkon (zmluva o prevode)
    neplatný.
    V konaní pred súdom bude záujmy dieťaťa zastupovať súdom ustanovený tzv. kolízny opatrovník.

    K tomu pozri občiansky zákonník:

    § 28
    Ak zákonní zástupcovia sú povinní aj spravovať majetok tých, ktorých zastupujú, a ak nejde o bežnú vec, je na nakladanie s majetkom potrebné schválenie súdu.

    § 30

    Ak dôjde k stretnutiu záujmov zákonného zástupcu so záujmami zastúpeného alebo k stretnutiu záujmov tých, ktorých zastupuje ten istý zákonný zástupca, ustanoví súd osobitného zástupcu.
    martinez dakujem velmi pekne
      zbaliť

    Zavet pri nehnutelnosti

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.