Zavrieť

Porady

Dan z predaja nehnutelnosti.

Dobry den, v roku 2011 som odkupila od priatela polovicu nehnutelnosti za 7tis eur, teraz ju chceme uz ako manzelia predat za 20tis. Chcem sa spytat, ako budem platit ja dan z predaja nehnutelnosti (kedze som vlastníkom menej ako 5rokov?) zaplatim dan len z polovice? to jest z 10tis minus 7tis, co bol nakup, takze dan zaplatim 20% z 3tis??? vopred dakujem za radu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    pozri tu https://www.financnasprava.sk/sk/obc...-nehnutelnosti daň z predaja neexistuje a daň z príjmu určite nie je 20% tná, ale môže byť 19%, alebo aj 25% - to závisí od tvojich ostatných príjmov. A ešte aj zdravotné odvody sa platia - a to buď 14%, alebo 7% (nevieme, čo si zač) No a z akej sumy to bude ??? - to tiež závisí od toho, že aké si uplatníš výdavky.
    Možno nevýjde žiadna daň a ani žiadny odvod ..
    Naposledy upravil Katy a R : 07.02.15 at 18:34
    Lucia 16 dakujem, bola som zamestnana, teraz som na materskej, takze vsetky odvody socialne, zdravotne platim pravidelne. Výdavky k nehnuteľnosti nemame ziadne preukazatelne, takze budem platit dan 19% z 3tis a tie zdravotne odvody sa z coho rataju? tiez z 3tis??? a budem ich platit aj ak pockam do budúceho roku a predam nehnutelnost az po 5rokoch?
    Skutocne platim dan aj odvody aj ked mi patri len polovica nehnutelnosti?
    Katy a R veď aj predávaš len tú polovicu ... neponáhľajte !
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Lucia 16 a preco aj 14% zdravotny odvod???
    trevize Napadla mi jedna teoreticka moznost ako sa vyhnut dani.
    1. predajte svoj podiel za 7000€.
    2. manzel nech preda potom svoj podiel za 13000€.
    Pri hotovostnom klientovi by to nemusel byt problem.
    Lucia 16 Ale mozme tak spravit aj ked nehnutelnost predavame ako manzelia? a kazdy je vlastníkom 1/2 nehnutelnosti?
    trevize Pochopil som to tak, ze ste nehnutelnost mali 50:50 este predtym ako ste boli manzelia. Pokial je to tak aj na LV nemal by to byt asi problem.
      zbaliť

    Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

    Kvaka
    Ak predáš teraz, budeš povinná podať DP a zo základu dane 3000€ zaplatiť 19% daň a 14% odvody do ZP, čo je dosť veľa. Môžeš si ešte uplatniť polovicu výdavkov súvisiacich s predajom nehnuteľnsti, prípadne polovicu nákladov na rekonštrukciu, ak ste niečo spoločne na nehnuteľnosti opravovali.

    Počkaj do budúceho roku, potom nebudeš platiť ani daň, ani odvody.
    Lucia 16 dakujem

    Dan z predaja nehnutelnosti.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.