Zavrieť

Porady

Musím platiť odvody z mojej živnosti, ktorú už aj tak nevyužívam, pričom som zamestnanec v zahraničí v zahraničnej firme?

Živnosť som si založil pred vyše dvoma rokmi, len pre istotu, ak by sa popri práci v zahraničí objavil nejaký kšeft. Zatiaľ nič nebolo. Už 3 roky som však zamestnancom v zahraničnej firme (EU), ktorá za mňa odvádza odvody v ich krajine. Doma akurát podávam daňové priznanie z príjmov z prenájmu nehnuteľnosti. Soc. a zdrav. poisťovňa o mne vedia, že robím v zahraničí.

- - -
Edit:
Teraz som našiel tento článok. Sú tam 2 tvrdenia, si navzájom odporujú, alebo som to zle pochopil:

Tvrdenie 1:
"Minimálny vymeriavací základ pre rok 2015 je 412 €.
Môže sa stať, že ak vaše príjmy boli nízke, vyšiel vám vymeriavací základ nižší ako je minimálny vymeriavací základ. V takom prípade sa vám odvody budú počítať z minimálneho vymeriavacieho základu 412 € (v r. 2015), nie z vášho skutočného nižšieho vymeriavacieho základu."

Tvrdenie 2:
"Od 1.7.2014 do 30.6.2015 platí pre príjem v roku 2013 suma 4830 €.
Od 1.7.2015 do 30.6.2016 platí pre príjem v roku 2014 suma 4944 €.
Ak ste v predchádzajúcom roku nedosiahli príjmy vyššie ako je uvedená suma, nie ste povinní platiť odvody do Sociálnej poisťovne."

Tak ako to je? Musím platiť odvody do SP, alebo nie, keď nemám príjem zo živnosti.
Naposledy upravil hal_sk : 27.02.15 at 10:28
4 komentárov     zbaliť
taiko a pracuješ na Slovensku, alebo v zahraničí ?
hal_sk Ako som písal, v zahraničí, u zahraničného zamestnávateľa, ktorý za mňa platí odvody do ich krajiny. Aj zdravotné a sociálne.
taiko nuz pisal si len ze pracujes pre zahranicneho zamestnavatela
hal_sk Citujem z môjho nadpisu: "som zamestnanec v zahraničí v zahraničnej firme"
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    juzek691 je offline (nepripojený) juzek691

    juzek691
    do SP asi nie , ak nemas príjem viac ako nejakých 4800 ci 4900 € a do ZP ano, tam platis vzdy
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    hal_sk Zo slovenskej ZP som defakto odhlásený. Prihlásený som v ZP v zahraničí a tam platím odvody.
    ivka70 Ale ak plati za neho zamestnavatel ZP v zahranici v EU, musi byt odhlaseny zo ZP na SK, nie?
    taiko len on ma na SK este zivnost a ma z nej prijmy, z tych nemusi platit zdravotne odvody? To bol amyslim aj otazka
    hal_sk Nemám žiadne príjmy zo živnosti. Ja sa hlavne chcem uistiť, že mi po 5 rokoch nepríde zo sociálky nejaká výzva na spätné zaplatenie x-tisíc EUR na odvodoch, kvôli živnosti, z ktorej nemám príjmy a je defakto mŕtva.
      zbaliť

    Musím platiť odvody z mojej živnosti, ktorú už aj tak nevyužívam, pričom som zamestnanec v zahraničí v zahraničnej firme?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.