Zavrieť

Porady

uzavrete dedicske konanie- nevysporiadane dlhy

prosim o radu :-( po otcovi ostali dlhy,ale dedicske konanie je uzavrete lebo nemal majetok. nikoho nepredvolali- takze nikto tie dlhy neodmietol ani neprijal..... mam to povazovat za ukoncene? ci sa toto konanie este moze znovu obnovit? a co potom,bude sa dat odmietnut?dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Rozsah zodpovednosti dediča za dlhy poručiteľa je obmedzený cenou toho, čo z dedičstva skutočne nadobudol. Keď si nič nenadobudla, nehradíš nič z jeho dlhov.

    občiansky zákonník

    Prechod dlhov
    § 470

    (1) Dedič zodpovedá do výšky ceny nadobudnutého dedičstva za primerané náklady spojené s pohrebom poručiteľa a za poručiteľove dlhy, ktoré na neho prešli poručiteľovou smrťou.

    (2) Ak je viac dedičov, zodpovedajú za náklady poručiteľovho pohrebu a za dlhy podľa pomeru toho, čo z dedičstva nadobudli, k celému dedičstvu.

    dmc je offline (nepripojený) dmc

    dmc
    Pokial je porucitel nemajetny - resp. ak zanechal majetok nepatrnej hodnoty súd postupuje podla § 175 h ods.2 Obcianskeho sudneho poriadku" Ak porucitel zanechal majetok nepatrnej hodnoty, moze ho sud vydat tomu, kto sa postaral o pohreb a konanie zastaví". O zastavení sa vyhotovuje uznesenie.
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Zuzka_puska Dakujem... Cize tie dlhy ktore tam su, automaticky zaniknú??? Mna, teda dceru ani nevolali , nic som neprijala ani neodmietla, vobec.... Dufam, ze mi daju pokoj
    misoft Veď logicky - nič ste nededili, nemal majetok, nič neplatíte. Nemôžu pýtať od vás dlhy nebohého, ak ste nič neprevzali, nededili. A dedičské konanie bolo uzavreté z dôvodu nemajetnosti.... takže veritelia majú smolu.... dostanú dieru z koláča....
    dmc dlh nezanikne avšak "kde nič nieje ani čert neberie".

    Pokial bolo dedičské konanie zastavené pre nemajetnosť - nieje žiadny dedič a teda ani povinný ktorý by vyrovnal dlhy za nebohého.

    Neviem kto usporiadal pohreb ale toho by mal kontaktovať notár a malo mu byt zaslané uznesenie o zastavení dedičského konania.
    Zuzka_puska Ďakujem, už som trošku kľudnejšia. Pohreb platil otcov brat, jeho notár aj zavolal, a vlastne mu aj oznámil že pre nemajetnosť sa konanie zastavuje, a nás, jeho deti ani volať nebudú. Tak mi veľmi odľahlo, že to je už koniec. Aj keď jeden známi mi povedal, že veritelia sa mi ozvať môžu, najmä z nebankoviek, a vymáhať peniaze ktoré dlžil. Ale že v tom prípade im mám zaslať odpoveď, že s otcom sme nežili, nevedeli sme o jeho živote,a ani sme nič nededili, teda to považujem za bezpredmetné :-) Ale myslím, že tú dieru z koláča si mnohí aj zaslúžia, však načo do bludu požičiavajú ťažko psychicky chorým ľuďom???(aspoň teda nedávno vyšlo najavo,že bol dlhodobo psychicky chorý) teda banky aj nebankovky si neoverujú nič,len dávajú a dávajú a dávajú....Ach
      zbaliť

    uzavrete dedicske konanie- nevysporiadane dlhy

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.