Zavrieť

Porady

Možnosť zníženia ZD o dobrovoľné odvody do SP?

Ahojte, prosím Vás, stále platí tá možnosť si ponížiť ZD aj o dobrovoľné poistenie do SP?
Totižto som riešila s jednou pani zo SP odvody klienta a tá mi tvrdila, že dobrovoľné poistenie do SP sa do DP nezapočítava. Podľa mňa mala na mysli to, že pri výpočte odvodov do SP a ZP sa k ZD pripočítavajú len povinné odvody do SP a ZP. Ale čo sa týka DP, tak tam môžem znížiť ZD aj o dobrovoľné odvody. Však? Ďakujem.
10 komentárov     zbaliť
veronikasad aké dobrovolné poistenie (za aké obdobie - bol v tom čase živnostník?)
mondes Veronika, v r. 2014 platil si len povinné poistenie, avšak mu vrátili cca. 104 eur z dobrovoľného poistenia z r. 2012. A teraz neviem, či môžem od uhradeného povinného poistenia do SP odpočítať preplatok z dobrovoľného poistenia z r. 2012. Áno, aj v r. 2012 bol živnostníkom.
veronikasad Neviem či som správne pochopila, v roku 2014 mu prišiel preplatok z dobrovolného poistenia v SP za rok 2012 ?
mondes Áno, presne tak. A ja teraz neviem, či to môžem odrátať z povinného poistenia, alebo nie. V r. 2014 platil len povinné odvody do SP.
mondes Nevieš mi poradiť? Podľa mňa ak platil celý rok povinné odvody a prišiel mu preplatok z min. rokov, tak by sa to malo odrátať. Avšak ako to je, ak mu prišiel preplatok z dobrovoľných odvodov? Taktiež to môžem odrátať? Ja som to vlastne aj zaúčtovala ako odvody do fondov mínusom, pretože neviem, ako ináč by som to mala zaúčtovať.
ewita888 ja ťa nechápem.. ako si chceš znížiť základ dane preplatkom??
Katy a R ona mu ho chce zvýšiť
mondes Mám na mysli znížiť výšku uhradených odvodov do SP o preplatok z dobrovoľného poistenia.
ewita888 v nadpise máš znížiť základ dane.. o to dobrovolné poistenie si v roku 2012 znížila ZD?
mondes Aby som to uviedla na pravú mieru.
1. Zaujíma ma, či je možné aj za r. 2014 si ponížiť ZD o zaplatené dobrovoľné poistenie napr. o poistenie v nezamestnanosti, ktoré živnostník nie je povinný platiť a

2. Či môžem preplatok z r. 2012 z dobrovoľného poistenia odrátať o výšky uhradených povinných odvodov do SP, resp. ako taký preplatok zaúčtovať. Ja som ho zaúčtovala ako odvody do fondov v členení sociálne poistenie mínusom, len neviem, či je to správne. Ale ako inak?

Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!

    Možnosť zníženia ZD o dobrovoľné odvody do SP?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.