Zavrieť

Porady

služby z ČR, dodávateľ je neplatiteľ DPH

Môže mi niekto poradiť - máme dodávateľaz ČR, ktorý nie je platiteľom DPH a fakturuje nám tvorbu prezentácií.
Ako je to s DPH? Mám tam niečo zdaniť, alebo proste zaúčtujem náklady a DPH nikde nespomeniem?
Prosím, poraďte!!!!!
Vopred ďakujem za akúkoľvek pomoc.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    suzuki
    Môže mi niekto poradiť - máme dodávateľaz ČR, ktorý nie je platiteľom DPH a fakturuje nám tvorbu prezentácií.
    Ako je to s DPH? Mám tam niečo zdaniť, alebo proste zaúčtujem náklady a DPH nikde nespomeniem?
    Pozrite si § 69 ods. 3. Podľa tohto ustanovenia je zdaniteľná osoba povinná platiť daň pri službách podľa § 15 ods. 8, ktoré jej dodala zahraničná osoba z iného členského štátu EÚ. Zdaniteľnou osobou je každý podnikateľský subjekt, teda aj tuzemský neplatiteľ a zároveň nie je podmienkou, aby zahraničná osoba bola osobou registrovanou na daň v inom členskom štáte.

    Ak Vaše služby patria do § 15 ods. 8, ste osobou povinnou platiť daň podľa spomínaného § 69 ods. 3 a následne vzniká právo na odpočítanie dane v súlade s § 49-51. Overte si bližšie špecifikáciu služieb uvedenú v § 15.

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    Podľa môjho názoru v zmysle § 69 / 3 ZDPH si povinný previesť samozdanenie. To všetko v prípade, že si platcom DPH.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    benka
    To všetko v prípade, že si platcom DPH.
    Veru ani nemusí. Viď príspevok vyššie.

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    Ďakujem za upresnenie. Ušiel mi rozdiel zdaniteľná osoba vs platiteľ.

    suzuki je offline (nepripojený) suzuki

    suzuki
    no tak teraz som z toho jeleň
    - ja som platiteľ registrovaný v SR, dodávateľ je z ČR, neplatiteľ, teda nie je registrovaný ani v SR, ani v ČR. Ak si pozerám § 69/3 , tak zdaniteľná osoba je povinná platiť daň pri službách podľa §15/8, teda ani nemusí byť platiteľom DPH. No a tvorba prezentácií - ak pozerám ten ods. 8 - žeby to spadalo podľ služby spracovania údajov a poskytovania informácií -alebo - čo mi pripadá logickejšie je sú to elektronicky dodávané služby (§15/12??) Potom máme ešte jednu faktúru z Čiech, tiež od neplatiteľa DPH - za odmenu patentového zástupcu správne poplatky za podanie prihlášok na ochranné známky a nejaký paušál. A to mi zasa vychádza na právne služby. Lenže patrí tam aj ten správny poplatok??
    A čo sa týka odpočítania dane - ak správne pozerám ten §49/2b, tak mám automaticky nárok na odpočet (teda ak mám faktúru, resp. mám to v evidencii DPH) Rozmýšľam správne??
    Ale ak by tie služby neboli také, ktoré sú podľa §15/8, tak ako je to s tou DPH?
    Ďakujem všetkým.

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    suzuki
    no tak teraz som z toho jeleň
    - ja som platiteľ registrovaný v SR, dodávateľ je z ČR, neplatiteľ, teda nie je registrovaný ani v SR, ani v ČR. Ak si pozerám § 69/3 , tak zdaniteľná osoba je povinná platiť daň pri službách podľa §15/8, teda ani nemusí byť platiteľom DPH. No a tvorba prezentácií - ak pozerám ten ods. 8 - žeby to spadalo podľ služby spracovania údajov a poskytovania informácií -alebo - čo mi pripadá logickejšie je sú to elektronicky dodávané služby (§15/12??) Potom máme ešte jednu faktúru z Čiech, tiež od neplatiteľa DPH - za odmenu patentového zástupcu správne poplatky za podanie prihlášok na ochranné známky a nejaký paušál. A to mi zasa vychádza na právne služby. Lenže patrí tam aj ten správny poplatok??
    A čo sa týka odpočítania dane - ak správne pozerám ten §49/2b, tak mám automaticky nárok na odpočet (teda ak mám faktúru, resp. mám to v evidencii DPH) Rozmýšľam správne??
    Ale ak by tie služby neboli také, ktoré sú podľa §15/8, tak ako je to s tou DPH?
    Ďakujem všetkým.

    1. Tie prezentácie sú zamerané na čo?? Nie náhodou na prezentáciu Vašich výrobkov alebo služieb?? V tom prípade by to boli reklamné služby.

    2. Právne služby

    3. správne

    4. Miestom dodania služby by bolo sídlo dodávateľa a tým pádom by to nemalo vplyv na DPH.

    suzuki je offline (nepripojený) suzuki

    suzuki
    vďaka za stručné a jasné odpovede. Nemám potuchy, aké sú to prezentácie, som nová a preberám agendu.A ešte jedna vec, ktorá s tým súvisí, Keď sa doteraz nikto nepáral so samozdanením - je nutné podávať dodatočné DP, keďže výšku dane mi to pri samozdanení neovplyvní?

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    suzuki
    A ešte jedna vec, ktorá s tým súvisí, Keď sa doteraz nikto nepáral so samozdanením - je nutné podávať dodatočné DP, keďže výšku dane mi to pri samozdanení neovplyvní?
    Je to na Vás, pozrite aj:
    http://www.porada.sk/showpost.php?p=233736&postcount=14

    Riešenie obdobné ako vo Vašom prípade.

    suzuki je offline (nepripojený) suzuki

    suzuki
    vďaka - tak teraz ste mi nasadili chrobáka do hlavy.

    V dobrom. Som Vám všetkým veľmi vďačná za pomoc.

    milosa je offline (nepripojený) milosa

    milosa
    určite je potrebne podať dodatočné priznanie na samozdanenie, pretože ja som sa teraz stretla s tým, že daňový úrad kontroloval DPH za rok 2004 a vstup a výstup DPH nebol uvedený v daňovom priznaní, ale faktúra bola aj tovar bol dodaný a daňový úrad dodanil daňovú povinnosť ale na vstupe neuplatnil DPH, lebo že to si daňovník mohol uplatniť, ale keď si to neuviedol v priznaní, tak oni dodanili výstup. Práve mám platobný výmer na dorubok.
    Takže určite treba podať dodatočné priznanie a uviesť tam vstup aj výstup.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.