Zavrieť

Porady

Zalozne pravo

Dobry den,


Chcela by som sa opytat co presne je Záložným právom Predávajúceho? Momentalne mam zaujem predat byt, ktory som zdedila po otcovi. Ak na nehnutelnosti nie je ziadna tarcha pisem v tomto pripade nejake Zalozne pravo predavajuceho (moja osoba) do kupno predajnej zmluvy?



Taktiez, by som chcela vediet, ci som platcom dane z predaja v tomto pripade?


Dakujem vopred za Vasu radu
Naposledy upravil Stani182 : 24.02.15 at 06:52
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    AK bol otec vlastníkom aspoň 5 rokov, tak nie si povinná platiť daň z príjmu.

    Neviem aké záložné právo uvádzaš. Kto ti to povedal, že by si to tam mala uviesť a prečo? Čoho sa má týkať to záložné právo?

    Ty nemáš prečo dávať záložné právo na byt. Ty ho predáš a pre teba to zhasne. Jedine, že by kupujúci bral úver, vtedy banka môže požadovať založiť byt v prospech úveru.

    Upresni.
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Stani182 Ahoj. Dakujem za skoru odpoved.

    Popravde pracujem s kupno predajnou zmluvou, ktoru mi poskytla kamaratka, kde mala zalozne prava aj predavajuceho aj kupujuceho. Predpokladam, ze byt ked predam kupujuci si bude brat uver. Cize bude mat iba on/ona zalozne pravo, ja ho nemam kedze som vlastnikom nehnutelnosti bez uveru. v zmluve sa nebude uvadzat?
    misoft Ty ako vlastník "čistého" bytu nemáš dôvod na nejaké záložné právo.
    To by sa týkalo kupujúceho, keby si chcel od banky zobral úver - splatenie úveru by ručil práve nadobudnutým bytom - preto by si ON musel zriadiť záložné právo v prospech banky.
    Ty by si dostala lóve, on by musel zriadiť vklad do katastra (s vecným bremenom zál. práva).
    V zmluve by to však nefigurovalo - to by mal on napísané v zmluve o úvere a v LV, ktorý by dostal.
    P.S. Ak preberáš nejaké "zmluvy" od kamarátky - poriadne čítaj, čo tam je napísané - neopisovať od slova do slova, lebo sa potom napíšu do zmluvy rôzne chobotiny a problém je na svete.
    Chobot Nie, v zmluve netreba uvádzať žiadne záložná práva.

    Uvádza sa to len v prípade, že by byt bol pôvodne kúpený na úver a bol by založený v prospech banky. Vtedy po kúpe sa zvykne vyplatiť úver a banka zruší záložné právo.

    Ty ale predávaš "čistý" byt bez akejoľvek ťarchy. Preto v zmluve netreba žiadnu ťarchu uvádzať.

    Ak si bude kupujúci brať úver, nech si on potom založí byt, ak to bude banka vyžadovať.
    Stani182 Suuuuper. Dakujem Vam za vysvetlenie ...

    Zmluvu uuuplne nekopirujem, iba tie zakladne ustanovenia ostatne vsetko prerabam ako to ma byt a preto som sa pozastavila nadtym Zaloznym pravom, kedze som si nebola ista co presne to je.

    Zelam Vam kraaasny dniiik
      zbaliť
    arizona 24.02.15 07:00 odstránil(a) z Porady

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.