Zavrieť

Porady

Materská ako nezdaniteľný príjem?

Ahojte, chystám sa na materskú a som SZČO neplatiteľ DPH. Počas materskej chcem mať živnosť naďalej. Chcem sa preto spýtať, keď mi príde materská na účet, mám si ju normálne dať do účtovníctva ako nezdaniteľný príjem, alebo to do účtovníctva vôbec nepatrí? Ak áno, tak by som si ju dala radšej na osobný účet a nie na podnikateľský. Ako mám v takomto prípade postupovať? Prosím poraďte. Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    VieraM je offline (nepripojený) VieraM

    VieraM
    Prijem "materskej" vobec nepatri do uctovnictva. Daj si ju posielat na svoj
    sukromny ucet.

    Jennys je offline (nepripojený) Jennys

    Jennys
    Veď aj ja som si myslela, ale platbu dobrovoľného nemocenského poistenia z ktorého mi materskú vypočítajú, si do účtovníctva dávam ako Odvody do fondov, tak preto ma to pletie. Je to aj v takomto prípade v poriadku?

    VieraM je offline (nepripojený) VieraM

    VieraM
    Ano je to v poriadku. Prijem davok ci uz nemocenskeho alebo materskej nema nic spolocne s uctovnictvom. Su to osobne davky a nevztahuju sa k podnikaniu.

    Jennys je offline (nepripojený) Jennys

    Jennys
    Ďakujem ti veľmi pekne, takže už mám v tom jasno. A ešte sa chcem spýtať ak mi budeš vedieť poradiť budem veľmi rada. Viem, že počas materskej môžem podnikať naďalej. Nevieš náhodou či sú tam nejaké obmedzenia, napríklad koľko musím mať maximálny obrat aby som materskú naďalej dostávala...? Viem, že nemocenské bude za mňa platiť štát, doteraz si platím dobrovoľne (lebo povinné som zataiľ nemusela) a podľa daňového priznania od 1.7.2006 si budem musieť platiť povinné odvody. Bude za mňa platiť štát aj ostatné odvody, alebo len nemocenské a zdravotné a za akých podmienok?

    MAJKA1983 je offline (nepripojený) MAJKA1983

    MAJKA1983
    Jennys Pozri príspevok
    Ďakujem ti veľmi pekne, takže už mám v tom jasno. A ešte sa chcem spýtať ak mi budeš vedieť poradiť budem veľmi rada. Viem, že počas materskej môžem podnikať naďalej. Nevieš náhodou či sú tam nejaké obmedzenia, napríklad koľko musím mať maximálny obrat aby som materskú naďalej dostávala...? Viem, že nemocenské bude za mňa platiť štát, doteraz si platím dobrovoľne (lebo povinné som zataiľ nemusela) a podľa daňového priznania od 1.7.2006 si budem musieť platiť povinné odvody. Bude za mňa platiť štát aj ostatné odvody, alebo len nemocenské a zdravotné a za akých podmienok?
    toto by zaujímalo aj mňa... rozmýšlam o otvorení živnosti a som na materskej dovolenke... zaujíma ma, že ak prekročím nejaký obrat, či mi môže štát siahnuť na rodičovský príspevok. Ďakujem.

    Materská ako nezdaniteľný príjem?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.