Zavrieť

Porady

Nakladanie s výsledkami tvorivej činnosti - faktúra

Milí poraďáci,

chcel by som Vás poprosiť o vyjadrenie názoru, k účtovaniu činností v zmysle autorského zákona.

Pripomínam, že v zmysle živnostenského zákona, autorská činnosť nie je súčasťou živnosti, ale pritom súčasťou živnosti je položka Nakladanie s výsledkami tvorivej činnosti so súhlasom autora.

Ak teda tomu rozumiem správne, tak so svojou autorskou činnosťou môžem nakladať ako sa mi len zapáči.

Mam však otázku : Zmluvu mám písanú len na seba ako FO- nepodnikateľ.
Keďže som i živnostníkom tak som príjmy hádzal v alfe do pohľadávok ako (slobodné povolanie, príjem nebol zdanený) typ - Iný (nebola vystavovaná faktúra) a v peňažnom denníku som to označil ako iný zdaniteľný príjem.

Teraz chce médium, pré ktoré robím, odomňa faktúru. Myslím, že by to bolo aj prehľadnejšie v účtovaní.

Mám teraz na Vás otázku : Keďže v živnosti mám položku Nakladanie s výsledkami tvorivej činnosti so súhlasom autora.
Mám sám zo sebou na strane jednej ako FO- nepodnikateľ a na strane druhej ako FO-podnikateľ uzavrieť nejakú dohodu, ktorou by práva z autorského diela vzišli automaticky na FO- podnikateľ (živnosť) a tým by som to mohol ďalšej spoločnosti automaticky prefakturovávať ?

A potom ešte jedna otázka. 2% odvod do LITFONDU odvádza spoločnosť.
ak teda napríklad dám do faktúry položku 10 000 ako autorkskú odmenu, môžem tam dať zároveň hneď mínusovú položku 2% odvod (uhrádza spoločnosť v zastúpení) a dať tam rovno - 200 Sk , tj suma k uhrade na fakt 9800,- ???
Hm? Moze byt ? vopred dakujem za nazory a rady
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    stuko je offline (nepripojený) stuko

    Po vyštudovaní dvoch vysokých škôl (právo, management) sa plne venujem obom činnostiam. ...viac stuko
    najde sa niekto kto poradi ???

    Nakladanie s výsledkami tvorivej činnosti - faktúra

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.