Zavrieť

Porady

Daňové priznanie za rok 2013 a 2014

Ahojte, chcela by som sa opýtať, od 02/2014 som na rodičovskom príspevku, predtým na materskej, manžel si bude v daňovom priznaní za rok 2014 za mňa uplatňovať nezdaniteľnú položku, to je mi jasné.
Otázka: Za rok 2013 som si robila daňové priznanie, nakoľko v januári som ešte pracovala ako zamestnanec a príjem som mala viac ako 2000 eur, vrátili mi daň. Čo som netušila je, že manžel si mohol aj v roku 2013 na mňa uplatniť nezdaniteľnú položku, od februára 2013 - do konca apríla som bola PN(k 31.3.2013 som mala ukončený PP) a od mája 2013 na materskej dovolenke, je možné s tým rokom 2013, ešte niečo urobiť v tomto daňovom priznaní, alebo už mám smolu ? Ak áno, nezdaniteľnú časť si môže uplatniť aj na čas, keď som bola PN, či iba materskej. ďakujem pekne za odpoveď.
avalik kedy sa dieta narodilo?
ady23 Dieťa sa narodilo 22.6.2013, ale podľa príkladu čo ste uviedli na to nemám nárok, nakoľko príjem som mala 2025 eur zo zamestnania a PN bola cca 1900 eur za to obdobie, bez materskej.ďakujem .)
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    Príklad č. 3:
    Manželka v januári – marci 2013 pracovala (príjem znížený o odvody 1 200 eur), od apríla 2013 bola práce neschopná (nemocenské dávky počas PN 1 000 eur), potom nastúpila na materskú dovolenku a v auguste 2013 sa narodilo dieťa. Manželov základ dane za rok 2013 bol nižší ako 34 401,74 eur.
    Podmienka pre uplatnenie NČZD na manželku (starostlivosť o dieťa do troch rokov veku) bola splnená počas 4 mesiacov roka 2013.
    Do vlastného príjmu manželky sa započíta príjem v zamestnaní, znížený o odvody (1 200 eur) plus nemocenské dávky počas PN (1 000 eur). Vlastný príjem manželky je 2 200 eur.
    Výpočet NČZD na manželku je: 3735,94 – 2 200 = 1 535,94
    1 535,94 ÷ 12 x 4 = 511,98 eura .Manželovi vzniká nárok na uplatnenie NČZD na manželku za 4 mesiace v sume 511,98 eura.

    ref: https://www.financnasprava.sk/_img/p...D_manzelka.pdf

    Daňové priznanie za rok 2013 a 2014

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.