Zavrieť

Porady

v prípade nepredvídateľnej udalosti - dedenie po "spoločnej smrti" manželov

V lete sa chystáme s manželom na dovolenku. Z lietania mám strach teda z pádu lietadla.., a zaujímalo by ma dedičské vyrovnanie voči našim deťom, ktoré máme obaja z prvých manželstiev. V byte v ktorom bývame spolu s manželom, má mng v osobnom vlastníctve.
Manžel má dve dospelé deti, ja mám jedno dospelé dieťa.

"Podedili by byt len jeho priami dediči?"
..............
Tiež by ma prosím zaujímalo ako zákon stanovuje riešenie pozostalosť z bank. účtov, ktoré máme v banke každý z nás zvlášť, ak by sme spoločne umreli..

"Jeho peniaze jeho deti, moje peniaze moje dieťa?"
ďakujem
Naposledy upravil Tom10 : 07.03.15 at 07:50 Dôvod: doplnenie v nadpise
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    Na obe otázky je odpoveď ÁNO.
    Dedili by len dediči v priamom rade, ale zákon vraví :

    Dediči v prvej skupine
    Ako prví dedia poručiteľove deti a manžel alebo manželka, každý rovnakým dielom. Ak nededí niektoré dieťa, nadobúdajú jeho dedičský podiel jeho deti, teda poručiteľovi vnuci. Ak nededia ani tieto deti alebo niektoré z nich, dedia rovnakým dielom ich potomkovia. Do prvej skupiny patria všetky poručiteľove deti bez ohľadu na to, či sa narodili v manželstve, alebo mimo neho.
    Ak v čase smrti trvalo manželstvo, platí bezpodielové spoluvlastníctvo manželov. Polovica majetku patrí žijúcemu manželovi alebo manželke a druhá polovica sa rozdelí rovnakým dielom medzi žijúcu manželku alebo manžela a deti.

    Dediči v druhej skupine
    Ak nededia poručiteľove deti, dedí v druhej skupine manžel, poručiteľovi rodičia a ďalej tí, ktorí s poručiteľom žili najmenej jeden rok v spoločnej domácnosti pred smrťou, a ktorí sa z tohto dôvodu starali o spoločnú domácnosť. Dediči v druhej skupine dedia rovnakým dielom, manžel však vždy najmenej polovicu dedičstva.

    Dediči v tretej skupine
    Ak nededí manžel, ani žiadny z rodičov, dedia v tretej skupine rovnakým dielom poručiteľovi súrodenci a tí, ktorí žili s poručiteľom najmenej jeden rok pred smrťou,a ktorí sa z tohto dôvodu starali o spoločnú domácnosť. Ak nededí niektorý zo súrodencov poručiteľa, nadobúdajú jeho dedičský podiel rovnakým dielom jeho deti.

    Dediči v štvrtej skupine
    Ak žiadny dedič nededí v tretej skupine, dedia rovnakým dielom prarodičia poručiteľa, a ak nededí žiadny z nich, dedia rovnakým dielom ich deti. Väčšinou ide o strýkov a tety.
    Tom10 vďaka, aj za doplnenie §, pekný deň prajem.

    Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

    Dáša_
    no - tu bude záležať, v akom poradí zomriete ak on prvý - ty budeš dediť po ňom a potom aj tvoje dieťa. Ak naopak, tak tvoje dieťa dedí iba po tebe, nie po ňom.
    7 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    kopretinka v prípade pádu lietadla? keď zomrú všetci naraz?tam bude čas smrti rôzny? ako to budú určovať?
    Tom10 ano, v prípade pádu lietadla, smrt čas rovnaký...
    kopretinka ja som sa pýtala Dáši
    Dáša_ ani pri páde lietadla nemusia zomrieť všetci naraz - pride na to, čo je na úmrtnom liste. Ak sa chce dotyčná osoba zabezpečiť, tak potom je lepšie spísať dopredu závet
    jslancik presne tak, Dáša_, nemusia umrieť obaja naraz. keď nájdu iba jedno telo, tak druhý je iba nezvestný, A žiadne dedenie po ňom nebude, až po xy rokoch.
    Riešenie - vždy pri ceste lietadlom//loďou sa pripútať k sebe navzájom Ako sa vraví, v dobrom i zlom
    ivka70 Aj v pripade padu lietadla sa skuma, kto zomrel ako prvy. Mozu byt specifika, ze sa to za ziadnych okolnosti zistit neda, v takom pripade, predpokladam, rozhodne az sud.
    lacotinka Takže by si v lietadle mali sannúť vedľa seba aby zomreli naraz

    PS
    Celkom milé takto rozmýšľať / navodiť náladu pred dovolenkou
      zbaliť
    kopretinka 07.03.15 20:49 priradil do Porady
    kopretinka 07.03.15 20:49 odstránil(a) z Porady

    v prípade nepredvídateľnej udalosti - dedenie po "spoločnej smrti" manželov

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.