Zavrieť

Porady

Dedenie nadobudnutého majetku, pred manželstvom v prípade smrti

Dobrý deň.
Chcela by som vedieť ako je to s majetkom nadobudnutým pred manželstvom.
Na môjho manžela jeho nebohá stará mama prepísala byt v ktorom momentálne žijeme. Tento byt nadobudol ešte pred našim sobášom.
Chcela by som vedieť, či v prípade manželovej smrti by mohol mať nárok na byt, aj manželov otec.
ďakujem.
Usporiadat
doktor23 doktor23

doktor23 je offline (nepripojený) doktor23

právnik - nesporová agenda (nezastupujem na súde, nie som advokát) ...viac
závisí od toho, či máte deti. Ak máte deti, dedia deti a Ty ako manželka. (I. ded. skupina)
Ak deti nemáte, dedíš Ty ako maželka (najmenej polovicu) a poručiteľovi rodičia (II. ded. skupina)
8 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Keďže je to manželov majetok, bude sa riadne dediť: manželka a deti v prvom rade. Len ak by ste deti nemali, bude dediť manželka a rodičia ...
6 0
maria.cikova@gmail.com maria.cikova@gmail.com
Tak to ste ma potom upokojili, lebo našťastie máme už dieťa. Takže sa tohto hrozného scenára nemusím obávať
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Mária27 Pozri príspevok
Keďže je to manželov majetok, bude sa riadne dediť: manželka a deti v prvom rade. Len ak by ste deti nemali, bude dediť manželka a rodičia ...
No závet by to mohol zmeniť.
0 0
doktor23 doktor23

doktor23 je offline (nepripojený) doktor23

právnik - nesporová agenda (nezastupujem na súde, nie som advokát) ...viac
Samozrejme, závet to môže upraviť aj ináč, súhlasím
0 0
účtovník 007 účtovník 007

účtovník 007 je offline (nepripojený) účtovník 007

To by som aj ja chcela občas vedieť. ...viac
Mária27 Pozri príspevok
Keďže je to manželov majetok, bude sa riadne dediť: manželka a deti v prvom rade. Len ak by ste deti nemali, bude dediť manželka a rodičia ...
Môžete mi neznalej ozrejmiť, prečo po manželovej smrti v bezdetnom manželstve nie je výlučnou dedičkou bytu manželka? Prečo majú dediť aj jeho rodičia? Mám si to predtaviť takto, že rodičia zomretého majú ešte ďalšie 2 deti. Rodičia zomrú a tú rodičovskú časť v byte nevesty zdedia dvaja švagrovci? Ak sa nedohodnú na vyplatení, tak po švagrovcoch ich manželky a deti? Veď nakoniec v tom byte bude mať 10 ľudí podiely, ale byt zveľadovala počas života manželka s manželom, aj keď on byt vlastnil pred uzavretím manželstva.
0 0
bubkoch bubkoch

bubkoch je offline (nepripojený) bubkoch

účtovník 007 Pozri príspevok
Môžete mi neznalej ozrejmiť, prečo po manželovej smrti v bezdetnom manželstve nie je výlučnou dedičkou bytu manželka? Prečo majú dediť aj jeho rodičia? Mám si to predtaviť takto, že rodičia zomretého majú ešte ďalšie 2 deti. Rodičia zomrú a tú rodičovskú časť v byte nevesty zdedia dvaja švagrovci? Ak sa nedohodnú na vyplatení, tak po švagrovcoch ich manželky a deti? Veď nakoniec v tom byte bude mať 10 ľudí podiely, ale byt zveľadovala počas života manželka s manželom, aj keď on byt vlastnil pred uzavretím manželstva.
ak v druhej skupine rodicia neziju, dedi len manzel, namiesto rodicov nenastupuje ziaden "nahradnik"
0 0
bubkoch bubkoch

bubkoch je offline (nepripojený) bubkoch

účtovník 007 Pozri príspevok
Môžete mi neznalej ozrejmiť, prečo po manželovej smrti v bezdetnom manželstve nie je výlučnou dedičkou bytu manželka? Prečo majú dediť aj jeho rodičia? Mám si to predtaviť takto, že rodičia zomretého majú ešte ďalšie 2 deti. Rodičia zomrú a tú rodičovskú časť v byte nevesty zdedia dvaja švagrovci? Ak sa nedohodnú na vyplatení, tak po švagrovcoch ich manželky a deti? Veď nakoniec v tom byte bude mať 10 ľudí podiely, ale byt zveľadovala počas života manželka s manželom, aj keď on byt vlastnil pred uzavretím manželstva.
§ 474

(1) Ak nededia poručiteľovi potomci, dedí v druhej skupine manžel, poručiteľovi rodičia a ďalej tí, ktorí žili s poručiteľom najmenej po dobu jedného roku pred jeho smrťou v spoločnej domácnosti a ktorí sa z tohto dôvodu starali o spoločnú domácnosť alebo boli odkázaní výživou na poručiteľa.

(2) Dedičia druhej skupiny dedia rovnakým dielom, manžel však vždy najmenej polovicu dedičstva.


§ 475

(1) Ak nededí manžel ani žiadny z rodičov, dedia v tretej skupine rovnakým dielom poručiteľovi súrodenci a tí, ktorí žili s poručiteľom najmenej po dobu jedného roku pred jeho smrťou v spoločnej domácnosti a ktorí sa z toho dôvodu starali o spoločnú domácnosť alebo boli odkázaní výživou na poručiteľa.

(2) Ak niektorý zo súrodencov poručiteľa nededí, nadobúdajú jeho dedičský podiel rovnakým dielom jeho deti.


cize aby dedili v tretej skupine manzelovi súrodenci, musi byt splnena podmienka ze nededi ani manzel ani rodicia v druhej skupine, je tam jasne napisane "manzel ani rodicia", nie "manzel ALEBO rodicia" ... to je rozdiel oproti druhej skupine, kde su spomenutí len potomci, nie manzel a potomci: "Ak nededia poručiteľovi potomci, ..." ...
alebo sa mylim ?
0 0
Erzebeth Erzebeth

Erzebeth je offline (nepripojený) Erzebeth

A áno, ak v čase smrti bezdetného manžela žije manželka a rodič, po tomto rodičovi dedia potom všetky jeho deti alebo vnuci.
0 0
účtovník 007 účtovník 007

účtovník 007 je offline (nepripojený) účtovník 007

To by som aj ja chcela občas vedieť. ...viac
bubkoch,
ja som sa ale pýtala práve na tú možnosť, kedy zomrie syn, ale rodičia žijú. Manželstvo syna bolo bezdetné.

Muž A + žena B, byt patril pred svadbou A.
Muž A zomrie, ale žije jeho matka (matka A) a má ešte ďalších dvoch synov.(syn A a syn A1).
A tu sa pýtam: vysvetľujem si správne, že:
Po zomrelom A bude dediť žena B a matka A?
Matka A tak nadobudne dedičský podiel v byte svojej nevesty.
Noví vlastníci bytu: žena B a matka A.
Matka A zomrie a jej dedičský podiel pripadne komu? Nie jej synovi A a synovi A1?
Toto sa mi zdalo strašne nespravodlivé, lebo ak žena B nemá z čoho vyplatiť podiel matky A, prípadne sa nedohodnú, tak po čase môže mať byt niekoľko dedičských podielov.
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Je to tak, ako píšeš. Zdalo by sa ti spravodlivé, keby rodičia kúpili byt synovi, ten by sa oženil a po týždni zomrel - jeho žena by zdedila polovicu bytu a rodičia každý štvrťku? Je to tak, nejako to musí byť.
3 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
Len taká malá otázka.
Ak je byt nadobudnutý pred manželstvom, či už jedným manželom zdenený alebo kúpený, podľa mňa tento byt nie je súčasťou BSM a v prípade smrti tohto manžela, tento byt, podľa mňa, zdedia len deti a nie aj manželka.
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Ak sa manželia rozvedú, delí sa len BSM. Ak jeden z manželov zomrie, dedí sa jeho majetok.
4 0
TinaL TinaL

TinaL je offline (nepripojený) TinaL

§ 473
(1) V prvej skupine dedia poručiteľove deti a manžel, každý z nich rovnakým dielom.

Som toho názoru, že ak manžel zomrie, dedí len manželka. V prípade, že má deti, tak aj deti a to všetci rovnakým dielom, t. j. ak má jedno dieťa, tak matka a dieťa každý 1/2 k celku, ak 2 deti, potom každý 1/3 k celku.
V ďalšom príspevku som napísala, že už chápem.
Naposledy upravil TinaL : 05.04.11 at 09:48
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

TinaL Pozri príspevok
§ 473
(1) V prvej skupine dedia poručiteľove deti a manžel, každý z nich rovnakým dielom.

Som toho názoru, že ak manžel zomrie, dedí len manželka. V prípade, že má deti, tak aj deti a to všetci rovnakým dielom, t. j. ak má jedno dieťa, tak matka a dieťa každý 1/2 k celku, ak 2 deti, potom každý 1/3 k celku.
Ak ti to nepripadá jasné z tohto paragrafu, prečítaj si vždy ďalší a uvidíš, kto musí postúpiť do ďalšej skupiny (nemôže dediť sám):

§ 474
(1) Ak nededia poručiteľovi potomci, dedí v druhej skupine manžel, poručiteľovi rodičia a ďalej tí, ktorí žili ...
... postúpil manžel ...

§ 475
(1) Ak nededí manžel ani žiadny z rodičov, dedia v tretej skupine rovnakým dielom poručiteľovi súrodenci a tí, ktorí žili ...
... postúpili tí, čo žili ...

§ 475a
Ak žiadny dedič nededí v tretej skupine, v štvrtej skupine dedia rovnakým dielom prarodičia poručiteľa, a ak nededí žiaden z nich, dedia rovnakým dielom ich deti.
... nepostúpil nikto, končí sa to deťmi prarodičov (ďalej to zo zákona nejde).
4 0
TinaL TinaL

TinaL je offline (nepripojený) TinaL

Mária27 Pozri príspevok
Ak ti to nepripadá jasné z tohto paragrafu, prečítaj si vždy ďalší a uvidíš, kto musí postúpiť do ďalšej skupiny (nemôže dediť sám):

§ 474
(1) Ak nededia poručiteľovi potomci, dedí v druhej skupine manžel, poručiteľovi rodičia a ďalej tí, ktorí žili ...
... postúpil manžel ...

§ 475
(1) Ak nededí manžel ani žiadny z rodičov, dedia v tretej skupine rovnakým dielom poručiteľovi súrodenci a tí, ktorí žili ...
... postúpili tí, čo žili ...

§ 475a
Ak žiadny dedič nededí v tretej skupine, v štvrtej skupine dedia rovnakým dielom prarodičia poručiteľa, a ak nededí žiaden z nich, dedia rovnakým dielom ich deti.
... nepostúpil nikto, končí sa to deťmi prarodičov (ďalej to zo zákona nejde).
Chápem, ale vieme my vlastne, či majú, či nemajú dieťa?
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
TinaL Pozri príspevok
§ 473
(1) V prvej skupine dedia poručiteľove deti a manžel, každý z nich rovnakým dielom.

Som toho názoru, že ak manžel zomrie, dedí len manželka. V prípade, že má deti, tak aj deti a to všetci rovnakým dielom, t. j. ak má jedno dieťa, tak matka a dieťa každý 1/2 k celku, ak 2 deti, potom každý 1/3 k celku.
...zameň manželka za družka ( spolu žijúci cca 8 rokov - náklady na užívanie bytu primerane rozdelené ...)...a len jedno dieťa ....

...hypotetická otázka ......čo včul ?
0 0
TinaL TinaL

TinaL je offline (nepripojený) TinaL

buchač Pozri príspevok
...zameň manželka za družka ( spolu žijúci cca 8 rokov - náklady na užívanie bytu primerane rozdelené ...)...a len jedno dieťa ....

...hypotetická otázka ......čo včul ?
Tak dedí dieťa.
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
TinaL Pozri príspevok
Tak dedí dieťa.
...šak ja viem ...už som od narodenia malej v kľude ...
0 0
TinaL TinaL

TinaL je offline (nepripojený) TinaL

To som mala skúšku správnosti?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať