Zavrieť

Porady

Vyradenie neuhradených pohľadávok z evidencie "paušalistu"

Živnostník eviduje neuhradené vystavené faktúry, o ktorých je presvedčený, že ich úhradu nikdy neuvidí. Faktúry sú vystavené voči odberateľovi v Nemecku a keďže živnostník tam už nepracuje, nechce investovať čas ani peniaze na vymáhanie týchto pohľadávok. Jednoducho povedané, zmieril sa s tým, že o tieto peniaze prišiel. Ako ich ale korektne vyradiť z evidencie ?

Živnostník uplatňuje paušálne výdavky, t.j.vedie evidenciu podľa §6, ods.10. Podľa §17 ods.12 písm. b mi vychádza, že by mal
pri vyradení pohľadávky o tieto sumy navýšiť základ dane.
To ale samozrejme neche ...

Iný pohľad: Ak by ich teraz nevyradil a v budúcnosti ukončil živnosť, potom aj tak musí upraviť základ dane a zdaniť tieto neuhradené pohľadávky.

Neviem nájsť inú korektnú možnosť ... vopred ďakujem za Vaše rady a názory
KloferHladny odpovedala si si sama, je tam § 17 odst 12.b. a pri ukončení § 17 odst 8.c. § 17 odst 12.b. má ale od 01.01.2015 trochu pozmenené znenie, odkazuje na § 19 odst 2.h.1-5, Do 31.12.2014 odkazoval na § 19 odst 2 h 1-5 a §19 odst 2.i.. A § 19 odst.2.i. hovoril o "zanedbateľných pohľadávkach" ... ak také existujú, potom ich odpíš v roku 2014.
Jana_clenka Veľmi pekne ďakujem za potvrdenie mojich úvah i za doplnenie §19 ods.2.i. Tento žiaľ nespĺňame a tak som dúfala, že je ešte nejaká možnosť, ktorú som prehliadla :-) V každom prípade ma Tvoje potvrdenie uistilo, že veci chápem správne, vďaka.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!

    Vyradenie neuhradených pohľadávok z evidencie "paušalistu"

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.