Zavrieť

Porady

ťažba a manipulácia dreva, motorová píla a traktor pri práci

dobrý deň, priateľ začal pracovať na živnosť v oblasti ťažba a manipulácia dreva...chceli by sme skúsiť robiť mu účtovníctvo sami ale sme len začiatočníci a preto vo viacerých veciach nemáme jasno.......
používa pri práci traktor, ktorý má jeho rodina už više ako 10 rokov, doklad o kúpe sme nenašli a traktor tiež už nie je v evidencií teda nemá šPZ ani STK a EK. Chceli by sme uplatňovať výdavky na opravu - náhradné diely a tiež pohonné hmoty. Viem že sa to dá len v tom prípade ak bude stroj zaradení do majetku firmy. Dá sa aj takýto traktor zaradiť do majetku s nejakou nulovou cenou nakoľko ho nechceme odpisovať? treba ho opäť prihlásiť alebo to nie je potrebné nakoľko sa neplatí zaň cestná daň??

a taký istý problém máme aj s motorovou pílou. Tiež je už pár rokov stará, žiadny doklad o kúpe......ako sa tá zaraduje do majetku??
Naposledy upravil krista5555 : 09.03.15 at 10:48
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

    a_je_to
    Ak nemáš ešte PC s programom jednoduchého účtovníctva, tak si kúp zošit peňažného denníka a vypisuj podľa predtlače. Bločky a faktúry o nákupe ukladaj podľa poradia. Ukončené práce treba fakturovať a prikladať k zápisu o ich úhrade. Prílohou vydaných faktúr by mal byť súpis prác - číselníkov dreva na odvoznom mieste. O benzíne, nafte a olejoch by sa mali viesť karty zásob, osobitne za každé. To je 5 stĺpcov v zošite A5. Dátum, Príjem, Výdaj, Zostatok a Poznámka. Keď máš denník z číselníkov dreva tak raz do týždňa urobíš zápisy do skladových kariet podľa množstva dreva. Traktor sa dáva do majetku založením karty majetku. Ku karte sa pripojí faktúra, alebo zmluva o nákupe. Do prvého riadku sa zapíše dátum nákupu, nech je akýkoľvek a nákupná cena. Od nej sa musia vypočítať odpisy v roku nákupu, aj každý ďalšie roky, aj pred začatím podnikania. To, čo padne k dátumu začatia podnikania ako zostatková cena je cena jeho vkladu do podnikania. Motorová píla sa uplatní, ak bola kúpená v roku podnikania, alebo roku predtým, v plnej cene, staršia už nie. Evidovať pre účely opráv a nákupu benzínu ju možno, ale do výdavkov už nie. Keď bude množstvo spotrebovaných phm úmerné k dosiahnutým príjmom a vykázanému drevu na fakturáciu, tak myslím, že netreba nič dokladovať. Nebolo by zlé urobiť si vlastnú normu spotreby na kubík, alebo motohodinu a porovnať s tým, čo majú štátne lesy.
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    a_je_to neviem, kto do tohto zasiahol, ale ja som odpovedal na tento príspevok http://www.porada.sk/t261896-co-a-ak...ml#post2689886 . Ako sa moja odpoveď dostala pod tento, tomu nerozumiem ...
    a_je_to To mi pripomína ten ... neslušný vtip ... o chlapíkovi, ktorý začínal podnikať v erotických službách. Ponúkal fajku za 30 a anál za 50. Keď sa ho záujemca opýtal na ... šušku ... tak povedal .. bohužiaľ, zatiaľ som iba sám :-).
    Podnikať s 10 ročným traktorom a pílou možno niekde, kde sa vypiľujú stromy na pastve a ... popri zamestnaní, ako doplnkový príjem. Taký traktor a píla neumožnia vytvoriť produktivitu, ani konkurencieschopnosť. Navyše, ak sa do toho zamieša inšpektorát bezpečnosti práce, tak v lepšom prípade hrozia nepríjemnosti, v horšom pokuty.
    Také pracovné prostriedky sa nedajú zaradiť. Kde niet hodnoty, ťažko niečo evidovať v účtovníctve a zobrazovať. Také veci sa len používajú bez evidovania, v nádeji, že prípadná daňová kontrola vecne preukazateľné výdavky na opravy a spotrebu nebude rozporovať a spochybňovať. Drevo sa predsa nemohlo vypíliť a priblížiť samo ...
    krista5555 dakujem za odpoved vidím, že sa vyznáte.....pracujú s tým traktorom už pár rokov a je v plne funkčnom stave aj ked bola dávnejšie kúpená, a tá píla je možno 2-3 roky stará.
    a je možné do majetku zaradovať len čisto novo kúpené veci???
    a_je_to Ale ... veď som ti napísal ... odpisovaný majetok sa dá, ak má nejakú zostatkovú cenu a doklad o nákupe. A neodpisovaná sa dá, ak je doklad o kúpe a na začiatku podnikania je ten nákup najviac minuloročný. Inak v stručnosti nie ... Sú ešte kadejaké špekulatívne možnosti, ale tie ja neradím, je to na príliš veľa písania
      zbaliť

    ťažba a manipulácia dreva, motorová píla a traktor pri práci

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.